Ερωτήσεις πριν την αγορά Atari Falcon

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Σκέφτομαι να προσθέσω στην συλλογή μου έναν Atari Faclon... αλλά πριν το κάνω, έχω μερικές ερωτήσεις ( γιατί θέλω να το χρησιμοποιώ κιόλας, όχι να έχω άλλο ένα μηχάνημα στο ράφι...) ...οπότε αταράδες του φόρουμ... τα φώτα σας! :help:

1. συνδέεται ο Falcon σε κανονικό VGA monitor , και θα δείχνει εκεί τα παιχνίδια? έχω ακούσει ότι το OS έχει κάτι high αναλύσεις, αλλά στα παιχνίδια τι γίνεται?

2. σχετικά με τα ποντίκια, παίρνει ειδικά ε? υπάρχει κανας adaptor που να κάνει τα PS2 ποντίκια σε Atari?

3. σχετικά με τα παιχνίδια πάλι, υπάρχει πρόγραμμα που να τα τρέχει απο τον δίσκο? όπως το whdload στην Amiga? δεν θέλω να έχω καμοία σχέση με δισκέτες αν γίνεται...

4. Ethernet παίζει κάπως? και πώς?

5. από αναβαθμίσεις τι επιλογές υπάρχουν? ξέρω για τους CT060 accelerators...

αν υπάρχουν links από μαγαζιά που πουλάνε hardware upgrades ρίχτε τα :diablotin:

ευχαριστώ!!!!
 
Δεν το πιστεύω:eek::eek::eek: Εσύ θα πάρεις ΑΤΑΡΙ? :eek::eek:

Προδότη της Amiga. :takethat:

(Πλάκα κάνω για να θυμηθούμε και λίγο τους ομηρικούς καυγάδες Ataroβιων και Amigoβιων. :biglaugh::biglaugh: Ως γνωστόν και οι δύο από αλλού το περιμέναμε και από αλλού μας ήρθε. (Βλέπε PC) :biglaugh::biglaugh:).
 
aaxaxaax

pliroforiaka, sta 90's ego pc eixa, oute amiga oute atari! LOL

ennoeitai pos tha paro an bro lyseis gia ta parapano, einai aksiologo mhxanhma!

ChrisTOS , se esena vasizomai LOL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pliroforiaka, sta 90's ego pc eixa, oute amiga oute atari! LOLennoeitai pos tha paro an bro lyseis gia ta parapano, einai aksiologo mhxanhma!
Και εγώ στην αρχή Atari 520 ήθελα να πάρω. Αλλά δεν μπορούσα να βρω πουθενά, και πήρα μία Α500 που ήταν κατά 20.000 δρχ ακριβότερη. Δεν το μετάνοιωσα ποτέ. :biglaugh::biglaugh:
 
1) Συνδέεται σε VGA monitor αλλά θέλεις adaptor.Τα παιχνίδια στην πλειοψηφία τους θέλουν TV

2) Παίρνει mouse Atari αλλά και generic αταρι συμβατά (Το συνδέεις μπροστά)

3) Υπάρχουν τα patches των DBUG

More infos :

http://www.dbug-automation.co.uk/news.htm

Ορισμένα menus θέλουν δισκετούλα (Κοινές HD κάνουν)

Δες κι εδώ :

http://christophe.bray.free.fr/informatique/falcon/falcon_jeux.htm

5) Πρώτα και κύρια θα χρειστείς επέκταση μνήμης (μέχρι 14ΜΒ)

Υπάρχει κάποιος που κατασκευάζει ανταπτόρια για κοινές PC RAM (από αυτόν αγόρασα και τη δική μου).http://www.volny.cz/boban07/RAM_kartice/

Επίσης θα χρειαστείς να αλλάξεις και το εσωτερικό DALLAS chip με ενσωματωμένη μπαταρία(ρολογάκι) το οποίο αν τα παίξει θα σου δημιουργεί διάφορα κολλήματα. (Έχω ένα spare, brand new φετεινό, αν το χρειάζεσαι σφύρα μου και στο στέλνω)
 
dhladh den yparxei scandoubler???? oute ps2 adaptor??? lame
 
Υπάρχουν κάποια proggys αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει
 
Φίλε keropi, αν έχεις βρει κάποιο Falcon το οποίο σκέφτεσαι να αγοράσεις και ΄τελικά δεν προχωρήσεις, να ξέρεις πως με ενδιαφέρει και ψ'αχνω, προς αντικατάσταση του 1040 STE μου, στον οποίο έχω κάποια applications .... οπότε αν δεν προχωρήσεις εσύ σε αγορά με ενδιαφέρει, οποτε μιλαμε
 
Για ρίξτε μια ματία εδώ

Όπως ήταν αναμενόμενο το χερι πρόκειται να μπεί βαθειά στη τσέπη...Άντε τώρα που έπεσε η λίρα!...στέλνει και Ελλάδα...
 
για να δούμε πόσο θα φτάσει...
 
Απ'οτι βλέπω πάντως σε μια φωτό, διακρίνεται ενα κόκκινο led, πάνω αριστερά από τα function keys, αυτά έμπαιναν μαζί με ένα 32 MHz accelerator-mobo booster, του οποίου δεν θυμάμαι τώρα το όνομα....
 
Θα φτάσει κοντά 350 λίρες ή και παραπάνω αφου θα ενδιαφέρει ακόμα περισσότερους συλλέκτες από χώρες της ΕΕ λόγω της πτώσης της λίρας. Μπα, μπορεί και πάνω από 400 λίρες.
 
Πίσω
Μπλουζα