Ερώτηση για ένα κόμικς

elsint17

RetroMaNiaC
Joined
18 Απρ 2016
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
398
ηθελα να ρωτησω για ενα κομικς

το καλοκαιρι του 1986 ειχαμε παει διακοπες στο λουτρακι

εκει ειχε ενα μεγαλο μαγαζι τυπου που πουλαγε εφημεριδες,περιοδικα

εκτος απο τα περιοδικα της εποχης ειχε και πολλα παλαιοτερων ετων

θα το θυμουνται οσοι πηγαιναν λουτρακι εκεινες τις εποχες

ειχα παρει τοτε ενα περιοδικο δεκαετιας παλαιοτερο περιπου αρα μιλαμε για εκδοση του 1976 και γυρω ετων

με εναν ηρωα που νομιζω τον ελεγαν αντουμπεσε η καπως ετσι

φορουσε μια κοκκινη μπερτα και ηταν ιδιωτικος αστυνομικος,ντεντεκβ κατι τετοιο

εχθρος του ηταν ενας ποντικος ,πολυ πονηρος,ειχε και ενα συντροφο αλλα δεν θυμαμαι κατι γιαυτον

ειχα αγορασει 3 με 4 τευχη περιπου

ηταν μικρος μεγεθος και μαλλον γαλλικο η βελγικο

οπως εχω πει τα εχει πεταξει ολα η μανα μ αρα δεν εχω κανενα γενικα

θυμαται η ξερει κανεις γιαυτο;

ευχαριστω
 
ίσως αν είχες μερικές λεπτομέρειες ακόμα (ο ήρωας είναι άνθρωπος ή ζώο; ) το κόμικ ήταν έγχρωμο ή ασπρόμαυρο; τα τεύχη είχαν μια ιστορία ή περισσότερες κι αν ήταν περισσότερες ήταν όλες με τον ίδιο ήρωα;
 
ευχαριστω για την απαντηση

ο ηρωας ηταν ζωο,δεν θυμαμαι τι ,κατι σαν αλεπου η νυφιτσα κατι τετοιο

ειχε βγει και σε μικρη φιγουρα που εδινα στα γαριδακια εκεινες τις εποχες

ειχε και αλλες ιστοριες,μια που τωρα θυμηθηκα ηταν με καποιο γερο και μεθυσμενο που ζουσε κοντα σε σκουπιδια κατι σαν ρακοσυλλεκτη ας πουμε

και αποτι θυμαμαι ηταν εγχρωμο ισως οχι ολες οι σελιδες αλλα καποιες σιγουρα γιατι μου εχει μεινει εντονα η κοκκινη μπερτα του
 
Το μοναδικό που βρήκα να ταιριάζει από μια αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ (στο greekcomics κατά κύριο λόγο βέβαια) είναι το Κοκορίκο (ή Kokopiko); σου λέει τίποτα;

Kokoriko_0002.jpg
 
Έψαξα κι εγώ και βρήκα κάποια παρεμφερή, όπως το "ΤΟΠ ΚΑΤ" ή "Γάτος Ντεντεκτιβ", μέχρι και το Ελληνικό "ΤΙΜΟ" αλλά μήπως ήταν καμιά ιστορία από το "Μπόζο";
 
σας ευχαριστω παιδια

αυτα που σιγουρα ειχα αγορασει ηταν το κοκορικο και το μποζο

τα αλλα δεν τα ξερω

ισως να ηταν καποιο αυτα και ο αντουμπεσε να ηταν απλως ηρωας ιστοριων και οχι ανεξαρτητο κομικ οπως μ ειχε εντυπωθει
 
ηθελα να ρωτησω για ενα κομικς

το καλοκαιρι του 1986 ειχαμε παει διακοπες στο λουτρακι

εκει ειχε ενα μεγαλο μαγαζι τυπου που πουλαγε εφημεριδες,περιοδικα

εκτος απο τα περιοδικα της εποχης ειχε και πολλα παλαιοτερων ετων

θα το θυμουνται οσοι πηγαιναν λουτρακι εκεινες τις εποχες

ειχα παρει τοτε ενα περιοδικο δεκαετιας παλαιοτερο περιπου αρα μιλαμε για εκδοση του 1976 και γυρω ετων

με εναν ηρωα που νομιζω τον ελεγαν αντουμπεσε η καπως ετσι

φορουσε μια κοκκινη μπερτα και ηταν ιδιωτικος αστυνομικος,ντεντεκβ κατι τετοιο

εχθρος του ηταν ενας ποντικος ,πολυ πονηρος,ειχε και ενα συντροφο αλλα δεν θυμαμαι κατι γιαυτον

ειχα αγορασει 3 με 4 τευχη περιπου

ηταν μικρος μεγεθος και μαλλον γαλλικο η βελγικο

οπως εχω πει τα εχει πεταξει ολα η μανα μ αρα δεν εχω κανενα γενικα

θυμαται η ξερει κανεις γιαυτο;

ευχαριστω

Αυτό το κατάστημα, ήταν σαν τη σπηλιά του Αλί Μπαμπα, στα παιδικά μου χρόνια, όταν πηγαίναμε με τους γονείς μου στο Λουτράκι, Από όσο θυμάμαι, ήταν κάτι σαν πρακτορείο Τύπου, μεγάλο, γωνιακό στα δεξιά του δρόμου και στο βάθος του, στον φαρδύ πάγκο δεξιά, υπήρχαν αραδιασμένοι οι ξεχασμένοι θησαυροί του παρελθόντος! Φανατικός ως πιτσιρικάς αναγνώστης των περιοδικών κόμιξ, είχα αγοράσει από αυτό το παλιό στοκ, πολλά τεύχη από "Μάσκα", "Δίκαιος", "Τζόννυ Λόγκαν", κλπ., αλλά και της Μάρβελ (Χάουαρντ Ντάκ, Γκράν Γκινιόλ, κ.α.). Όταν ήταν να πάμε βόλτα στο Λουτράκι ήταν για μένα χαρμόσυνη είδηση! Ευτυχώς, τα περιοδικά αυτά σώθηκαν στη συλλογή μου, σε αντίθεση με πολλά άλλα, τα οποία δυστυχώς θυσιάστηκαν στον βωμό της σπιτικής τάξης και της "νοικοκυροσύνης".
 
Και εγώ φαν του συγκεκριμένου μαγαζιού με τις ίδιες ακριβώς αναμνήσεις από τις καλοκαιρινές διακοπές μου εκεί.
 
Πίσω
Μπλουζα