Ερώτηση για αγορά Gaming laptop

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Κάθε 5 χρόνια η περίπου τόσο αλλάζω το λαπτοπ μου με πιο καινούριο θέλοντας πάντα να τραβάει στα παιχνίδια για μερικά χρόνια δηλαδή να μην χρειάζομαι σε 2 χρόνια αλλαγή για να παίξω το τάδε παιχνίδι που βγήκε και μου αρέσει. Επειδή τελευταία δεν έχω ασχοληθεί με κάρτες γραφικών κλπ τι παίζει και επειδή κατέβασα κάτι παιχνίδια από steam grimdawn κλπ και είδα πως το λαπτοπ μου και καλά gaming laptop του 2014 με radeon 7670 apu οριακά πλέον τα παιζει στα 768p, έψαξα και βρήκα 2 λαπτοπ με παρόμοια τιμή το ένα έχει επάνω i7 με gtx 1650 και το άλλο ίδια cpu με 1060 κάρτα γραφικών.

Από ότι διάβασα και δεν ξέρω αν αληθεύει στα λαπτοπ οι κάρτες nvidia δεν έχουν διαφορά σε απόδοση με desktop και λέω nvidia επειδή θέλω και να τρέχω πχ emulator για wii u να παίξω και κανένα breath of the wild. Το ερώτημα είναι αν ένα τέτοιο μηχάνημα θα με καλύπτει για 3-4 χρόνια τουλάχιστον και ποια κάρτα να προτιμήσω από τις 2 και μιλάμε για λαπτοπ που θα φοράει οθόνη 1080p πλεον και εννοείται θα θέλω να παίζω σε αυτή την ανάλυση. Η αν υπάρχει κάποια άλλη κάρτα καλύτερη αν ξέρει κάποιος τι παίζει γιατί έχω χρόνια να ασχοληθώ
 
Με λίγο γκουγλαρισμα βρήκα ότι η ιδανική σύνθεση κοστος/απόδοση είναι 

I5 8300h

8gb ram ddr4 με προοπτική αναβάθμισης 

15.6" 1920*1080

Gtx 1060 6gb ram

Ένα τέτοιο μηχάνημα πάει στο χιλιάρικο. Με χαλάει που δεν έχουν dvd-r απίστευτα 

Με ένα 200ρι έξτρα πας σε i7 8750 και 16 μνήμη. 
 
Δεν εχω ασχοληθει με gaming laptop αλλα εδω στο βιντεο του 2018 εξηγει καποια πραγματα για τις διαφορες στην αποδοση σε laptop και desktop στο gaming

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν 2 εβδομάδες πείρα το msi raider ge63 με 2070 έχοντας στο μυαλό να μπορώ να κάνω δουλειά αλλά να παίζω και παιχνίδια.

Το δεύτερο για να το κάνω το δωμάτιο πρέπει να έχει θερμοκρασία computer room...Ανεβάζει τρελή θερμοκρασία.  
 
Διαβάζω και στο γοογλε τα components είναι τα ίδια αλλά στο λαπτοπ έχεις σοβαρό θέμα υπερθερμανσης με αποτέλεσμα η να πέσει η απόδοση η να τρως μπλε οθόνες. Και στο amd που έχω και καλά Gaming laptop του 14 είχα θέμα με τρελές θερμοκρασίες και σβησιματα στα καλά του καθουμενου (110 βαθμούς όλα) αν έπαιζα κανένα παιχνίδι που πουσαριζε πολύ το σύστημα. Και στο grimdawn έφαγα μερικά shutdown μόλις το καθάρισα και έριξα τη θερμοκρασία δωματίου έστρωσε 
 
Όποιος θέλει στο εντελώς τζάμπα που λέμε 1080p εννοείται όχι ultra αλλά medium low,
AMD Ryzen 5 2400G.. το τσιπάκι αυτό έχει 4πηρηνο-8 threads 3.9ghz με apu το rx vega 11. Επιδόσεις λίγο πάνω από μια geforce 1030.

Κάποιος που έχει οθόνη, πληκτρολόγια σκληρούς κλπ που λίγο πολύ όλοι έχουμε, ένα τέτοιο desktop πάει 300-350 ευρώ. Θέλει όμως οπωσδήποτε 2 x 8gb ram 3000+ γιατί από αυτή την μνήμη παίρνει το apu 2gb οπότε όσο πιο γρήγορη τόσο το καλύτερο.
 
Πίσω
Μπλουζα