Ερώτηση για το 3.5" drive

vangel

Banned
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
168
Αντιδράσεις
5
AMSTRAD 6128

Λοιπόν παίδες έβαλα το εξωτερικό 3.5" αλλά έχω πρόβλημα.

Έχω και το 3" μέσα και το πρόβλημα είναι το εξής:

Όταν παίζει το 3" σαν drive (A) το 3.5" παίζει κανονικά και διαβάζει κανονικά σαν external (Β).

Όταν όμως jumperώσω τα pins 11,12, το 3.5" γίνεται (Α)

αλλά όταν γράφω Ιb->enter για να πάω στο 3" (B),

εμφανίζει τα περιεχόμενα του 3.5" και σαν (Α) αλλά και σαν (Β)!!!

Έχω σκάσει κ έχω φάει ατελείωτες ώρες σήμερα ::)

Τι κάνω λάθος; Παίζει κάποιο άλλο jumpέρωμα (πχ για μοτερ κοκ)

Please HELP!!!

Πρέπει να κάνω mod και στο 3" εσωτερικά;:xm:WTF....

Σκοπός μου είναι να έχω το 3.5" ΣΥΝΕΧΕΙΑ σαν (Α) και το 3" σαν (Β)

και να μου δείχνει τα περιεχόμενα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις οποιεσδήποτε συμβουλές σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που ζητάς, νομίζω οτι δεν μπορεί να γίνει. :xm:

Βραχυκυκλώνοντας τα pins, ουσιαστικά παρακάμπτεις το εσωτερικό floppy

Καλά θα κάνεις να μεταφέρεις τις δισκέτες 3" σε 3,5", γιατί υπάρχουν ακόμα στο εμπόριο και να κάνεις το εξωτερικό μόνιμα Α. Μπορείς να προσθέσεις διακοπτάκια στην καλωδιοταινία και να τα έχεις Α ή Β κατα βούληση . ;)

pb281742ys6.jpg
 
Βασικά είχα βρει αυτό μετά από ψάξιμο.

How to make your CPC128 boot from a 51/4" drive

Hardware modifications

First connect a 51/4 " floppy drive at the rear connector and be sure it works correctly as a b: drive

Open your CPC6128 and disconnect the 3" drive .

Make then a wire from connection 4 of the 3"drive flatcable (drive select 0) to your floppy connector 10 (drive select 0)and select DS0 on your 51/4" floppy drive

Your b: drive is now your a: drive
Διαβάζοντάς το (αναφέρεται σε 5 1/4") είδα ότι για το 5 1/4" ο τύπος κάνει και το 5 1/4" DS0 όπως το εσωτερικό.. Ήλπιζα ότι θα υπήρχε τρόπος καθώς έχω ένα 3.5" της ΙΒΜ το οποίο επάνω στην πλακέτα έχει 3 επιφάνειες για κόλληση.. DS0, DS1, DNS ή DSN (δεν θυμάμαι το τελευταίο) ότι θα μπορούσα να κάνω το ένα DS0 και το εσωτερικό DS1 ή το αντίθετο.

Επίσης σε κάποιο άλλο site είδα σύνδεση 2 Χ 3.5" σε έναν amstrad και έδινε ιδιαίτερη σημασία στα moters και την αντιστοιχία. Δεν είχε καλή μετάφραση από Γαλλικά οπότε δεν κατάλαβα και πολλά..

Τα διακοπτάκια τα έχω έτοιμα πάντως για παν ενδεχόμενο αν χρειαστεί, μεταφορά έχω αρχίσει απλά θα ήθελα να λειτουργήσει και αυτό... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που παραθέτεις , λέει οτι το Β θα γίνει Α, αλλά δεν αναφέρει πουθενά οτι το Α θα γίνει Β.... :xm:

Πιστεύω οτι είναι περιττή η μόντα. Ελάχιστες φορες θα χρειαστείς το 3" floppy και αυτές θα είναι νεες 3" δισκέτες που θα βρίσκεις. 8)

Τα διακοπτάκια θα σου λύσουν τα χέρια. #)

Μπορείς επίσης να δώσεις ρεύμα μέσα από το CPC και στο εξωτερικό floppy

(αν δε το έχεις κάνει ακόμα)
 
Ναι έχω πάρει ρεύμα από το εσωτερικό, έκανα και τη μόντα σαν τη δική σου αλλά έκοψα πιο κάτω (τις τρύπες του και καλά εξαερισμού) οπότε μένουν τα διακοπτάκια.

Βασικά έχεις απόλυτο δίκιο ότι δεν θα χρειαστεί, απλά το έφτιαξα σήμερα και έχει πέσει χοντρό κάψιμο οπότε θα τον παρατήσω για σήμερα. ΛΟΛ :)

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. Μόλις βρω κ εκείνο το site πάλι για τα 2 Χ 3.5" θα το ποστάρω απλά να υπάρχει. (...καπνοί, φλόγες.... έφυγα ήδη) :)
 
:D :D:D

Αυτό είναι !!! Αλλος ένας ρετροκαμμένος AMSTRADας στο FORUM μας ...... :thumbup:

T' ακούτε ρε Sinclairάδεεεεεες ......... :tease:
 
From the table it can be seen how an A: and a B: drive can be connected by the same cable. A signal on pin 4 will only affect A: and a signal on pin 6 will only affect B: Thus an A: drive can be used as a B: drive by making a special cable with wire strands 4 and 6 reversed. If necessary the wires could be reversed by a switch. For example, a 3.5" B: drive could be fitted to a PCW9512 and an "ABBA" switch fitted so that the machine can be booted from either.
Ψάχνοντας ακόμη πιο πολύ κατέληξα εδώ:http://www.king27.freeserve.co.uk/index.htm

όπου αναφέρονται τα παραπάνω.

Το γνωστό mod που γίνεται με την καλωδιοταινία για το 3.5'' φαίνεται ότι γίνεται απλά για να προσθέσουμε ένα drive. Παραπάνω όμως λέει για reverse των pins 4,6 ώστε να έχουμε Α,Β εναλλαγή. Στο mod με την καλωδιοταινία εμείς απλά κάνουμε βραχυκύκλωμα pins και όχι reverse. Έχει δοκιμάσει κάποιος το παραπάνω; Επίσης έπεσε στα χέρια μου κ άλλος amstrad 6128 με ιμάντα να δουλεύει αλλά με διαφορετικό drive από τον προηγούμενο (η πλακέτα έπιανε όλο το κάτω μέρος του drive και όχι ένα μέρος του. Πόσα drives ήταν τελικά αυτά που υπήρχαν για τον 6128;

Και εδώ παραθέτω και τα pins του 3" drive:

All odd number pins are grounded.

"Τα μονά pins είναι GND".

Pin Function Description

(2) Index Detects start of track

(4) Drive Select 0 Selects drive A:

(6) Drive select 1 Selects drive B:

(8 Motor on Runs drive motor

(10) Direction Head movement in or out

(12) Step Runs stepper motor

(14) Write data Write to disc

(16) Write gate Enable write to disc

(18 Track 0 Track 0 detected

(20) Write protect Indicates disc state

(22) Read data Read from disc

(24) Side 1 select Identifies side currently used

(26) Ready signal Indicates drive is ready

Εδώ αναφέρει ότι το pin 16 κάνει enable για το write.

Αν έχουμε χάσει τον πύρο και γειώσουμε το 16 με το 15

λογικά δεν θα είναι σαν να έχουμε τον πύρο στην θέση του;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν θες να ενσωματώσεις κείμενο από κάποια άλλη πηγή, μη χρησιμοποιείς το εικονίδιο Code με το σύμβολο #, αλλά το ακριβώς αριστερά του που κάνει Παράθεση(quote) του κειμένου. To Code είναι όταν θες να ενσωματώσεις στο ποστ σου κώδικα από κάποιο πρόγραμμα. Επίσης πλιιιιζ, αντί να δημιουργείς συνεχόμενα ποστς, κάνε edit το πιο πρόσφατο ποστ σου για να προσθέσεις κι άλλες πληροφορίες, εκτός κι αν το πιο πρόσφατο ποστ σου ήταν π.χ. χθες (και δε φαίνεται στην αρχική σελίδα ώστε κάποιος να καταλάβει ότι έγραψες κάτι καινούριο), οπότε αναγκαστικά θα κάνεις καινούριο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok. Απλά συνήθεια από άλλο forum :) . Τελικά φίλε Rygar καμμιά ιδέα για τα παραπάνω μιας και έχω καταλάβει ότι έχεις παίξει αρκετά με τις μόντες; :) :)
 
Δεν έχω παίξει ιδιαίτερα με μόντες και ιδίως με το 3.5" floppy. Δουλεύω με το 3", έχω αρκετές δισκέτες και έχω και την Symbiface II. Πάντως έχω ένα μαύρο φλοπυ καβαντζα μπας και το κάνω κάποτε.
 
Πίσω
Μπλουζα