Ερώτηση: MONITOR για SPECTRUM

sinclair_jim

RetroN00b
Joined
26 Οκτ 2007
Μηνύματα
47
Αντιδράσεις
0
[edited] Αρχική ερώτηση: Τα spectrum 128,+2,+3 έχουν θέση για βύσμα RGB (DIN 8), γνωρίζει κάποιος τι οθόνη συνδέουν εκεί? υπάρχουν στην αγορά? [edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι κλασικές οθόνες της Amstrad απο την σειρά των CPC καθώς και τα 1084 και 1084s της Commodore, επίσης μπορείς να συνδέσεις Colour CGA monitors και EGA monitor αν καταφέρεις να βρεις. Το κάθε ένα απαιτεί την κατασκευή ενός σχετικά απλού καλωδίου εκτός από το τελευταίο που μπλέκει στην υπόθεση και ένα μικρό κυκλοματάκι. Κάπου στο Web υπάρχει και σχέδιο να συνδέσεις το external LCD monitor που είχε βγει για το PSOne. Γενικά μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε RGB monitor με composite sync που υποστηρίζει 50Hz κατακόρυφη σάρωση. Τα σήματα νομίζω αλλάζουν ανάμεσα σε 128Κ,+2 (TTL) και +3,+2Α,+2Β. Τα πρώτα έχουν composite pal στο pin 1 Όχι και πολύ καθαρό όπως και κάθε composite άλλωστε.

* 128K, +2, ZX Spectrum:

1 Composite PAL 75 Ohms, 1.2 Volts pk-pk

2 0 Volts DC

3 Bright output TTL

4 Composite sync TTL

5 Vertical sync TTL

6 Green TTL

7 Red TTL

8 Blue TTL

* ZX Spectrum +2A,+2Β / +3:

1 +12V

2 GND 0V

3 Audio Out

4 /Composite Sync TTL

5 +12V

6 Green Analogue 1.67V p-p

7 Red Analogue 1.67V p-p

8 Blue Analogue 1.67V p-p

[πηγή] http://www.worldofspectrum.org/faq/reference/pinouts.htm

Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα σε ένα Commodore 1084 καθώς και σε Colour CGA monitor από ένα Europe PC.

Για scart καλώδιο αγορές από εδώ http://cgi.ebay.es/Sinclair-ZX-Spectrum-128K-+2-+3-CABLE-RGB%2FEuroconector_W0QQitemZ180183711407QQcmdZViewItem
 
Τίποτα από Ελλάδα? χωρίς δοκιμή πλέον δεν αγοράζω τίποτα!

Το scart καλώδιο το έχω φτιάξει αλλά δεν "παίζει" σε όλες τις TV, δουλεύει μόνο στις TV που έχουν scart RGB (νομίζω!).

Έχω VGA monitor, υπάρχει περίπτωση να βρώ στην Έλλάδα κάτι?
 
For a VGA Monitor get yourself a VGA BOX - 50Hz suck big time you actually lose frame rate. Done that.

Τα καλόδια μπορείς να τα φτιάξεις μόνος σου. Το μονό που κάνεις είναι να αντιστοιχείς τα αντιστοιχα pins.

Monitor από CPC και Amiga έμφανίζονται πολλά και στο παρόν forum και στο e-market

Αν δεν έχει η τηλεόραση σου RGB τότε μπορείς να συνδέσεις μόνο το COMPOSITE PAL στην είσοδο του Scart.
 
Σε ευχαριστώ πολύ anestis!!!! θα δω τι θα κάνω!
 
Πίσω
Μπλουζα