"Έφυγε" η ηθοποιος Ειρηνη Παπα (1926~2022).

Μεγάλη ηθοποιός, με πραγματικά διεθνή καριέρα...
Από τις λίγες που μπορούν να ισχυριστούν ότι είχαν μία σημαντική διεθνή καριέρα. Εκτός όμως από καλή ηθοποιός ήταν και καλή τραγουδίστρια, όπως προκύπτει από τις ηχογραφήσεις που είχε κάνει με τον Βαγγέλη Παπαθανασίου. Σαν αποχαιρετισμό λοιπόν στην Irene nostra, αφήνω τα "Σαράντα Παλικάρια", τα οποία ερμηνεύει μοναδικά:
 
Μεγάλη ηθοποιός, με πραγματικά διεθνή καριέρα...
Η αγαπημένη Ειρήνη! Για μένα 4 είναι οι Ελληνίδες που είχαν διεθνή καριέρα. Η Ειρήνη μία από αυτές. Μοναδική, εξαίσια ομορφιά και μια υπέροχη γυναίκα!
 
Πράγματι η Ελληνίδα καλλονή. Θα θελα όμως να χαμογελούσε περισσότερο. Αυτό που δεν είναι τόσο γνωστό είναι τι ποσό ψηλότερη ήταν από την μέση Ελληνίδα. Το ύψος της ήταν 1.78.
 
Μια ερώτηση: τα τελευταία χρόνια της ζωής της ζούσε στο Χιλιομοδι η στο σπίτι της Χοϊδά στο Κολωνάκι?
 
Πράγματι η Ελληνίδα καλλονή. Θα θελα όμως να χαμογελούσε περισσότερο. Αυτό που δεν είναι τόσο γνωστό είναι τι ποσό ψηλότερη ήταν από την μέση Ελληνίδα. Το ύψος της ήταν 1.78.
1.78 είναι ύψος μοντέλου. Όταν το μέσο ύψος των Ελληνίδων ήταν μεταξύ του 1.50 και του 1.60 το πολύ (στις δεκαετίες 50, 60) και π.χ. η Μάρω Κοντού με 1.71 θεωρούνταν πολύ ψηλή, η Παπά ήταν αληθινή Καρυάτιδα.
 
το ανιψάκι μου είναι 16 χρονών και έχει ύψος 1.76 (εγώ είμαι 1.78) και φοράει νούμερο παπούτσια 43 και είναι κοριτσάκι!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα