Εφυγε ο Ζαχος Χατζηφωτιου (1923~2022)

Πολεμιστής , τζέντλεμαν και μπον βιβέρ , έζησε την ζωή του όπως ήθελε.
 
Τον συμπαθουσα τρελα αυτον τον ανθρωπο. Του ειχα μεγαλη αδυναμια γιατι τις περισσοτερες φορες ελεγε αυτα που σκεφτομουν κι εγω. Ο τελευταιος τζεντλεμαν της Ελλαδος ηταν γεννημενος στις 28 Σεπτεμβριου 1923 και εφυγε απο τη ζωη δυο μερες μετα τα γενεθλια του και πληρης ημερων στα 99 του χρονια.
Καλο σου ταξιδι, Ζαχουλη!
 
Εγώ πάλι τον έβρισκα τρομερά ελιτιστή, ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής του (για τα σημερινά ούτε καν το συζητώ). Εκτιμώ όμως ότι ήξερε να ζει και να περνάει καλά (βοηθουσε βέβαια και το γεγονός ότι είχε χρήμα) και για αυτό εξάλλου εφτασε κ στην ηλικία που έφτασε. Από τις περιπτώσεις που λες όχι μόνο τα χρόνια του να πάρουμε, αλλά ίσως και κάποια από αυτά που έζησε.
 
Εγώ πάλι τον έβρισκα τρομερά ελιτιστή, ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής του (για τα σημερινά ούτε καν το συζητώ). Εκτιμώ όμως ότι ήξερε να ζει και να περνάει καλά (βοηθουσε βέβαια και το γεγονός ότι είχε χρήμα) και για αυτό εξάλλου εφτασε κ στην ηλικία που έφτασε. Από τις περιπτώσεις που λες όχι μόνο τα χρόνια του να πάρουμε, αλλά ίσως και κάποια από αυτά που έζησε.
Συμφωνούμε σε αυτό. Εμένα μ' ενοχλεί αυτός ο επιδεικτικός ελιτισμός γι' αυτό και δεν τον συμπαθούσα ιδιαίτερα. Θυμάμαι πάντως ότι η μακαρίτισσα η γιαγιά μου (που δεν θα την έλεγες και ελιτίστρια) παρακολουθούσε ανελλιπώς στη δεκαετία του 70 το "Πεντάλεπτό" του στην τότε ΕΡΤ (ή στην τότε ΥΕΝΕΔ, δεν θυμάμαι πλέον). Ας αναπαυθεί όμως πια και αυτός μετά από σχεδόν έναν αιώνα γεμάτης ζωής.
 
Συμφωνούμε σε αυτό. Εμένα μ' ενοχλεί αυτός ο επιδεικτικός ελιτισμός γι' αυτό και δεν τον συμπαθούσα ιδιαίτερα. Θυμάμαι πάντως ότι η μακαρίτισσα η γιαγιά μου (που δεν θα την έλεγες και ελιτίστρια) παρακολουθούσε ανελλιπώς στη δεκαετία του 70 το "Πεντάλεπτό" του στην τότε ΕΡΤ (ή στην τότε ΥΕΝΕΔ, δεν θυμάμαι πλέον). Ας αναπαυθεί όμως πια και αυτός μετά από σχεδόν έναν αιώνα γεμάτης ζωής.
Θα πω πάντως κάτι, επειδή θέλω να είμαι δίκαιος, και ας μην τον πολυχώνευα. Πριν λίγα χρόνια "ορμωμενος εκ Βόλου μεγαλοπαραγων εκδότης lifestyleστικων εντύπων" κομπορρημονουσε ότι 'ξεβλαχεψε' με τα έντυπα του το μέσο Έλληνα. Συγγνώμη που θα το πω, αλλά άνθρωποι σαν το Ζάχο Χατζηφωτιου (η ενδεχομένως την Ελένη Χαλκουση), μπορούν πολύ περισσότερο να υπερηφανευονται ότι μπορεί και να συνέβαλαν σε ένα τρόπο τινά "ξεβλαχεμα" του Έλληνος και γενικώς στο άνοιγμα ενός άλλου πιο μεγαλοαστικου παραθυρου στη ζωή του. Και εγώ θυμάμαι τη μάνα μου να βλέπει τον Χατζηφωτιου στην ΥΕΝΕΔ μετα μανίας. Ναι ήταν αφόρητα ελιτιστής, τα τελευταία δε χρόνια ο ρατσισμός του "χτύπαγε κόκκινο"!!! Τουλάχιστον όμως αυτός ηταν μεγαλοαστος απο κούνια, όχι ντεμεκ
 
Θα πω πάντως κάτι, επειδή θέλω να είμαι δίκαιος, και ας μην τον πολυχώνευα. Πριν λίγα χρόνια "ορμωμενος εκ Βόλου μεγαλοπαραγων εκδότης lifestyleστικων εντύπων" κομπορρημονουσε ότι 'ξεβλαχεψε' με τα έντυπα του το μέσο Έλληνα. Συγγνώμη που θα το πω, αλλά άνθρωποι σαν το Ζάχο Χατζηφωτιου (η ενδεχομένως την Ελένη Χαλκουση), μπορούν πολύ περισσότερο να υπερηφανευονται ότι μπορεί και να συνέβαλαν σε ένα τρόπο τινά "ξεβλαχεμα" του Έλληνος και γενικώς στο άνοιγμα ενός άλλου πιο μεγαλοαστικου παραθυρου στη ζωή του. Και εγώ θυμάμαι τη μάνα μου να βλέπει τον Χατζηφωτιου στην ΥΕΝΕΔ μετα μανίας. Ναι ήταν αφόρητα ελιτιστής, τα τελευταία δε χρόνια ο ρατσισμός του "χτύπαγε κόκκινο"!!! Τουλάχιστον όμως αυτός ηταν μεγαλοαστος απο κούνια, όχι ντεμεκ
Σωστά. Ο Χατζηφωτίου, με το "Πεντάλεπτό" του, αλλά και με την κοσμική του στήλη στα αλήστου μνήμης "Επίκαιρα" (μια στήλη που συνέχισε η κόρη του, που έγραφε ως Μανίτα Τριάρχου) έδειξε το σαβουάρ-βιβρ τρεις ή και τέσσερις δεκαετίες πριν από τον εκδότη που αναφέρεις. Να το λέμε κι αυτό, για να το μαθαίνουν οι γενιές των νεότερων (Millennials, Z κτλ.).
 
Παρόμοιας φιλοσοφίας νομίζω ότι ήταν και ο Ιακχος, η στήλη του στον "Ταχυδρομο"
 
Δυο φωτογραφιες. Στην πρωτη Ζαχος και Τζενη στο ξενοδοχειο της Μεγαλης Βρετανιας το 1962 λιγες μερες πριν απο τον γαμο τους.
Στην δευτερη ενα ευχαριστηριο χειρογραφο σημειωμα της Τζενης λιγο καιρο πριν πεθανει, υστερα απο τα λευκα τριανταφυλλα που της ειχε στειλει ο Ζαχος.
"Ζαχο μου,
Εστω και αργα, σ' ευχαριστω για την τοσο ανθρωπινη, ζεστη και πολυ συγκινητικη καρτα σου. Διπλα, τα αστραφτερα λουλουδια την φωτιζαν ακομα πιο πολυ. Να' σαι καλα...
Με πολλη αγαπη.
Τζενη"

1664701829167.jpeg


1664702011440.jpeg
 
Θυμάμαι μια εκπομπή του Ασκητή για το σεξ που ήταν καλεσμένος μαζί με τον έτερο μακαρίτη τον Βουτσινά. Αν θυμάμαι ήταν ενάντια στα sex toys και την χρήση τους στην πράξη,και το τί ατάκες πέταγε σε εκείνη την εκπομπή για αυτά δεν λέγεται ,έβγαζε αβίαστο γέλιο . Επίσης θυμάμαι έγραφε στην Απογευματινή μέσα δεκαετίας 80 για κοσμικά,από εκεί τον πρωτοέμαθα.
 
Κι εγω δεν τον πολυγουσταρα,γιατι παντα ολους τους κατεκρινε για το ενα και για το αλλο,και παντα εβγαζε εναν αερα οτι μονο οσοι ειναι πλουσιοι και διασημοι και κατοικοεδρευουν στην Μυκονο ειναι ανθρωποι,οι αλλοι ειναι υπο.Εντωμεταξυ οταν ακουω αυτο το "bon viveur"...τι ειναι "bon viveur" ρε παιδια;Καλοπερασακιας λεφτας τεμπελης.
Παντως θυμαμαι τοτε στα τελη της δεκαετιας '80,οταν ειχε αποκαλυφθει η σχεση Ανδρεα Παπανδρεου-Δημητρας Λιανη,η γνωστη για την "ποιοτητα" της "Αυριανη",ειχε για περιπου μια εβδομαδα βαλει ενα κουιζ.Ελεγε "Ποιος επαιζε και χαϊδευε τα β@ζια της Μιμης κατω απο ενα δεντρο στη Μυκονο;Αν δεν βγει να το πει ο ιδιος,θα το δημοσιευσουμε εμεις"..Οταν περασαν οι μερες κι εληξε το τελεσιγραφο,δημοσιευσε μια φωτο του Ζαχου Χατζηφωτιου κι εγραφε "αυτος ειναι και απειλει να αυτοκτονησει αν τον ξεσκεπασουμε".Δεν ξερω παντως αν ισχυει αυτο με τη Μιμη στη Μυκονο γιατι... "Αυριανη" speaking.
 
Πίσω
Μπλουζα