Εύρεση του μεγέθους ενός ιστότοπου

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Θα ήθελα να σας έκανα μία ερώτηση , μήπως γνωρίζετε . Συγκεκριμένα σκεύτομαι να αποθηκεύσω έναν ολόκληρο ιστότοπο στο σκληρό-μου δίσκο . Η εύλογη λοιπόν αποροία-μου είναι αν υπάρχει δυνατότης να βρω εκ των προτέρων το τι μέγεθος έχει αυτός ο ιστότοπος . Ο λόγος που το θέλω είναι για να δω αν ... χωράει στο δίσκο-μου ! ώστε να δω αν γίνεται ως έχει ή μου χρειάζεται περισσότερος αποθηκευτικός χώρος .
 
Μακράν από τις πιο περιέργες ερωτήσεις. Λογικά πρέπει να βλέπεις τα αρχεία της σελίδας που λες μέσω ftp σωστά;
 
iliekater είπε:
Θα ήθελα να σας έκανα μία ερώτηση , μήπως γνωρίζετε . Συγκεκριμένα σκεύτομαι να αποθηκεύσω έναν ολόκληρο ιστότοπο στο σκληρό-μου δίσκο . Η εύλογη λοιπόν αποροία-μου είναι αν υπάρχει δυνατότης να βρω εκ των προτέρων το τι μέγεθος έχει αυτός ο ιστότοπος . Ο λόγος που το θέλω είναι για να δω αν ... χωράει στο δίσκο-μου ! ώστε να δω αν γίνεται ως έχει ή μου χρειάζεται περισσότερος αποθηκευτικός χώρος .
Οντως περίεργη ερώτηση. Ο ιστότοπος είναι δικός σου και θέλεις να τον κάνεις backup, ή είναι απο το Internet? Γιατί στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να σώσεις την κάθε σελίδα ξεχωριστά , οπότε η απαιτούμενη χωρητικότητα προκύπτει απο τον αριθμό των σελίδων επί το περίπου μέγεθος καθε μιάς όταν την σώσεις σαν "webpage complete"
 
Όχι , δεν είναι δικός-μου . Πρόκειται για έναν ... κυβερνητικό ιστότοπο ! Και όπως καταλαβαίνετε δε μπορώ απλά να τους καλέσω στο τηλέφωνο και να τους πω .. "Γειά σας ^. πείτε μου , σας παρακαλώ , πόσα GB είναι ο ιστότοπό σας" !

Αυτό με το ftp τι είναι ; Ήξερα f... the system , αλλά το "p" με μπερδεύει !

Πάντως χαίρομαι που για άλλη μια φορά προτύπησα με τις αποροίες μου !
 
Δεν ξέρω αν γίνεται... Και καταρχάς πως θα το κάνεις;

Αν το κάνεις με κάποιο πρόγραμμα, αυτό ίσως να μπορεί να αναλύσει όλα τα λινκ (Πάντα μέχρι κάποιο βάθος... Μην φτάσει στο σημείο να "κατεβάσεις" ΟΛΟ το ίντερνετ... :p ) και να σου πει πόσο περίπου όγκο θα κατεβάσει..

Όμως αυτό δεν ξέρω και αν είναι και νόμιμο, ή μην το πάρουν "στραβά" και έχεις και τίποτα μπλεξίματα!
 
Γενικα εαν δεν εχει videos ,δεν ειναι πολυ μεγαλο το μεγεθος..το εχω κανει στο παρελθον .Υπαρχουν προγραμματα που κανουν το κατεβασμα και λειτουργουν τα links offline.

Το ftp ειναι το file transfer protocol ,ενα πρωτοκολλο του ιντερνετ για μεταφορα αρχειων.
 
Εχω βρει μια λυση που ομως αφορα λινουξ. Αν θες στειλε μου σε πμ το σαιτ που θες, και θα σου στειλω το αποτελεσμα (εαν δεν παρει 3 ωρες βεβαια :) )
 
Το έστειλα !

Όμως επιφυλάσομαι για το χρόνο που είπες ! :D
 
Πίσω
Μπλουζα