* Ε' Δημοτικού

pistapista είπε:

Είχα το βιβλίο των Φυσικών και τα Θρησκευτικά το τρίτο βιβλίο. Από το βιβλίο της Φυσικής μου άρεσαν οι εικόνες!!!

Thor είπε:
Αυτό το βιβλίο ήταν της ιστορίας (Βυζαντινής) το βιβλίο των θρησκευτικών (την εποχή μου τουλάχιστον) είχε τίτλο εκκλησιαστική ιστορία και στο εξώφυλλο αν θυμάμαι καλά είχε μια γκραβούρα της μονής Σινά.
Το βιβλίο της Ιστορίας είχε πολύ ωραία κείμενα για τη βυζαντινή εποχή. Είχαμε ένα βιβλίο, όχι σε τεύχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελαινόμουν για το "Ερευνώ το φυσικό κόσμο". Από την άλλη ούτε εγώ συμπαθούσα την "Κοινωνική και πολιτική αγωγή". Καθαρή παπαγαλία.
 
pistapista είπε:
είναι εφικτό να καταχωρηθούν κάποιες σελίδες από τα βιβλία αυτά;

Thor είπε:
Αυτό το βιβλίο ήταν της ιστορίας (Βυζαντινής) το βιβλίο των θρησκευτικών (την εποχή μου τουλάχιστον) είχε τίτλο εκκλησιαστική ιστορία και στο εξώφυλλο αν θυμάμαι καλά είχε μια γκραβούρα της μονής Σινά.
Η Ιστορία της βυζαντινής εποχής ήταν σαν παραμύθι, έτσι μου φαινόταν...κάποιες σελίδες αν καταχωρηθούν θα είναι ευπρόσδεκτες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νομίζω ότι τα Μαθηματικά για την τάξη αυτη δυσκολευαν απότομα, έτσι μου φαινόταν, θυμάμαι με μπέρδευαν οι πράξεις με συμμιγείς αριθμούς (πρόσθεση-αφαίρεση)...

τότε πήρα και το πρώτο μου σχολικό βοήθημα για το σπίτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
Αυτά ήταν τα κριτηρια αξιολογησης στη Φυσικη του Δημοτικού όπως ηταν και για τα Μαθηματικά. Αντίστοιχο βιβλίο υπηρχε και για την Εκτη ταξη.
Θυμαμαι τα ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩ έφταναν στην ταξη και έμεναν εκεί εως το τελος της σχολικής χρονιάς για να μην τα εχουμε στο σπιτι και ετοιμάζουμε τις ασκήσεις.
 
  • Like
Reactions: PT8
Αυτά ήταν τα κριτηρια αξιολογησης στη Φυσικη του Δημοτικού όπως ηταν και για τα Μαθηματικά. Αντίστοιχο βιβλίο υπηρχε και για την Εκτη ταξη.
Θυμαμαι τα ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩ έφταναν στην ταξη και έμεναν εκεί εως το τελος της σχολικής χρονιάς για να μην τα εχουμε στο σπιτι και ετοιμάζουμε τις ασκήσεις.
Στα Μαθηματικά εμείς δεν είχαμε τότε. Μόνο στη Φυσική.
 
Πίσω
Μπλουζα