Ζωγραφιές, ανάγλυφα χαρτάκια.

CHEETARA

RetroN00b
Joined
2 Απρ 2014
Μηνύματα
234
Αντιδράσεις
580
Γειά σας!
Είχατε μήπως ακούσει ποτέ από τη μαμά σας σε ηλικία σχολική (δεκαετία 50-60) ή ακόμα κ παλιότερα να γίνεται συλλογή σε λευκώματα από " ζωγραφιές ";
Ηταν χαρτάκια που αναπαραστούσαν διαφορά θέματα (Άη Βασίληδες, ήρωες από παραμύθια, αγγελάκια,κτλ) κ τα κορίτσια τα αντάλασσαν κ τα κολλούσαν σε λευκώματα, τετράδια με λευκά φύλλα. Εδώ μερικά από λευκώματα που έχει κρατήσει η μαμά μου. IMG_20200610_180841.jpgIMG_20200610_180824.jpgIMG_20200610_180805.jpgIMG_20200610_180743.jpgIMG_20200610_180723.jpg
 
Χαλκομανίες τα λέγαμε αυτά. Και την εποχή μου δεν ήταν αυτοκόλλητα. Είχαν επικάλυψη κόλλας (αραβικής μάλλον) οπότε έπρεπε να τις βρέξεις για να κολλήσουν.
 
Χαλκομανίες τα λέγαμε αυτά. Και την εποχή μου δεν ήταν αυτοκόλλητα. Είχαν επικάλυψη κόλλας (αραβικής μάλλον) οπότε έπρεπε να τις βρέξεις για να κολλήσουν.
Ακόμα μια ενδιαφέρουσα πληροφορία γιατί από τη μαμά μου τις ήξερα ζωγραφιές!

Τι ωραία συλλογή συγχαρητήρια!
Ευχαριστώ!Έχει κρατήσει 4 τετράδια γεμάτα.
 
@CHEETARA Πολυ όμορφα είναι!!

Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω προλάβει αλλα μικρός μου άρεσε πολύ να φτιάχνω μόνος μου τέτοια λευκώματα.

Συγκεκριμένα εκοβα απο διάφορα παιδικά περιοδικά εικόνες, χαρακτήρες καρτούν ή τοπία και τα κολλούσα σε τέτοια λευκώματα!

@elephadas εγώ είχα προλάβει μερικές απο τις αυτές τις χαλκομανίες για τα τζάμια αλλά τα πιο αγαπημένα μου ήταν τα kalkitos!!
 
Kαι μενα μαρεζε μικρος να φτιαχνω μονος μου τετοια λευκωματα να κοβω διαφορα απο περιοδικα και να τα κολαω ετσι σε τετραδιο η να τα εχω τα φυλλα σε καποιο ντοσιε.Απλα τα δεικα μου δεν ηταν καρτουν η τοπια αλλα ηταν διαφορετικου περιεχομενου:diablotin: :cool: :diablotin: :cool: :diablotin:
 
Εγώ όμως μιλάω για 2 δεκαετίες πριν (όταν ήμουν δημοτικό, 1963-1969) και τις κολλάγαμε σε τετράδια ή λευκώματα (και στα πασχαλινά αυγά).

Και το "χαλκομανία" (καμία σχέση με το μέταλλο "χαλκός") και το "kalkitos" λογικά έχουν την ίδια προέλευση, το γαλλικό décalcomanie (απ΄όπου βγήκε το αγγλικό decalcomania) που προέρχεται μέσω μερικών ακόμη ενδιάμεσων από το λατινικό calcare που βγαίναι από το calx που θα πει "φτέρνα". Εδώ τα λέμε decals γιατί κάνουμε οικονομία στα γράμματα και το decalque έγινε decalc και μετά decal.

Μπα? Η άλλη σημασία του calx από την οποία βγαίνει το calcium προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό χάλιξ. Αλλά το calx-φτέρνα δεν έχει ετυμολογική σχέση με το calx-χαλίκι, έστω κι αν το πρώτο πατάει το δεύτερο και το δεύτερο ενοχλεί το πρώτο.
 
Kαι μενα μαρεζε μικρος να φτιαχνω μονος μου τετοια λευκωματα να κοβω διαφορα απο περιοδικα και να τα κολαω ετσι σε τετραδιο η να τα εχω τα φυλλα σε καποιο ντοσιε.Απλα τα δεικα μου δεν ηταν καρτουν η τοπια αλλα ηταν διαφορετικου περιεχομενου:diablotin: :cool: :diablotin: :cool: :diablotin:
Μαντεύω πως θα ήταν νεκροκεφαλίτσια, σκελετίτσια κ slayer αυτοκολιτίτσια:diablotin:
 
Και γω θυμάμαι τετοιες χαλκομανίες κολλημένες πάνω στο ψυγείο μας, οι οποίες ήταν φρούτα επϊ το πλείστον, πρέπει να ήταν στη μόδα και στα μεσα του 70 γιατί εκείνο το ψυγείο το αλλάξαμε το 79.
 
Πίσω
Μπλουζα