Ζωγραφική δι' αλληλογραφίας [ABC]

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάμαι ότι σε πολλά περιοδικά της δεκαετίας του 80, υπήρχαν

ολοσέλιδες διαφημίσεις για μαθήματα ζωγραφικής δι'αλληλογραφίας.

Νομίζω ότι η εταιρία λεγόταν ABC και έδινε δώρο σε όσους αποφάσιζαν

να δοκιμάσουν το ταλέντο τους, κάποια είδη ζωγραφικής.
 
Ναι το θυμαμαι. Και μαλιστα τις περισσοτερες φορες αυτο που επρεπε να ζωγραφισεις και να στειλεις ηταν ενα γυναικειο πορτρετο.
 
Είχα στείλει και εγώ κάποτε, προκειμένου να λάβω το δώρο τους και έκτοτε με είχαν ταράξει στα τηλέφωνα προκειμένου να γραφτώ στη Σχολή τους.

Δυστυχώς, αν και τα δίδακτρα δεν ήταν ιδιαιτέρως πολλά (η σύνταξη της γιαγιάς μου για 3 μήνες :p ) δεν κατάφερα να πείσω τη μάνα μου να με στείλει... :(

Κάπου πρέπει να έχω ένα τέτοιο διαφημιστικό.

Ισως σε κάποια Κάντυ... Θα το κοιτάξω :cool:
 
Το θυμαμαι. Ηταν πολυ ευκολο το προφιλ που επρεπε να αντιγραψεις. Το ειχα κανει αλλα δεν το ειχα στειλει απο βαρεμαρα..
 
[edit] πεσμένη φωτό από imageshack [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Η ABC του Παρισιού...", "Η ABC (με κέντρο το Παρίσι)..."

Προσπάθεια μεγέθυνσης του κύρους της ABC είναι αυτό;
 
fetch


fetch


...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που την θυμηθήκατε! Διδασκαν στα παιδάκια απλώς πως να ξεσηκώνουν εικόνες. Πολύ θλιβερό να καταπιέζεις έτσι την δημιουργικότητα των παιδιων ειδικά όταν σχεδόν όλα τα παιδιά ζωγραφίζουν ωραία και ελεύθερα! Μια κοπέλα στην γειτονιά ειχε τελειώσει τα μαθήματα αυτά και μας έκανε μαθήματα με ελάχιστο τίμημα. Αντιγράφαμε με κάναβο εικόνες απο παιδικά παραμύθια και οι (άσχετοι) γονείς εντυπωσιάζοταν.
 
Η μαθηση σε καθε τομεα, κατα κανονα αποτελείται απο αντιγραφή και "καταπίεση δημιουργικότητας" :D

Απο κει και περα κάποιος που ασχολείται με σχέδιο, το να αντιγράψει ένα υπάρχον σχέδιο για να αφομοιωσει την τεχνική του, είναι πολυ καλη εξάσκηση.

Βεβαια δεν ειναι μονο η αντιγραφη, αλλα να ξερεις και πώς να αντιγράφεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω απλα νομιζω πως η συγκεκριμενη τεχνικη απειχε πολυ απο τα μαθηματα σχεδιου που κανει καποιος στα οποια η τεχνικη ειναι τελειως διαφορετικη. Το συγκεκριμενο ηταν λιγο προχειρο για να παρει χρηματα. Βεβαια η μεθοδος τους ειχε καποια αποτελεσματα δηλ. ο οποιοσδηποτε μπορουσε να κανει πειστικες και εντυπωσιακες αντιγραφες. Αυτο ισως να μην ειναι προβλημα αν απευθυνοταν μονο σε ερασιτεχνες ενηλικες αλλα οσον αφορα τα παιδια επιτρεψτε μου να διαφωνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχολή σχεδίου ABC

Κάποτε συχνά πυκνά στα περιοδικά, η παρακάτω διαφήμιση υποσχόταν εύκολα, εκμάθηση σχεδίου :)

attachment.php
 
Και? Τελικά? :D

Μάθαινες? :D

Δώσε λεπτομέρειες στο λαό!!!
 
Νομίζω ότι η krios αναφέρεται σε αυτό [edit] Μεταφερθηκε! [edit]

και εκεί υπάρχει μια σχετική συζήτηση για το αν μάθαιναν τα παιδάκια να ζωγραφίζουν :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι κι εγώ μια παρόμοια διαφήμιση - πιθανόν δε να ήταν από την παραπάνω εταιρία.

Έδειχνε ένα ημιτελές σχέδιο (εκείνο που θυμάμαι ήταν ένας λαγός) και προέτρεπε τον αναγνώστη να

το συμπληρώσει και να το στείλει σε μια ταχ. διεύθυνση. Εκεί - υποτίθεται - κάποιοι ιθύνοντες εξέταζαν

το σκίτσο και αποφαίνονταν αν ο αποστολέας είχε ταλέντο ή όχι.

Την θυμάμαι σε περιοδικά όπως όπως το τηλέραμα κ.α. την εποχή περίπου το '85...

-
 
Δεν ειχα ποτε δηλωσει συμμετοχη σε μαθηματα ζωγραφικης μεσω αλληλογραφιας.

Ζωγραφιζα μόνη μου ελευθερα διαφορα σχεδια και μερικές φορες ξεπατικωνα σχεδια με τσιγαροχαρτο και τα χρωματιζα μετα. Οταν τελειωσα την ΣΤ' Δημοτικού, το καλοκαιρι, ειχα παει, μετα από προτροπή της οικογενειας, σε μια γνωστη μας που ηταν ζωγραφος και εμενε στο χωριο που περνουσα τις καλοκαιρινες διακοπές. Ετσι εκανα μαθηματα ζωγραφικής και μου αρεσε ως δραστηριοτητα.
 
Ίσως το πιο γνωστό σχέδιο ήταν το σκυλάκι (εδώ σκαναρισμένο από Μίκυ Μάους). Ψάχνοντας στο Google ανακάλυψα ότι η ABC υπάρχει ακόμα, και μάλιστα μπορεί κάποιος να κατεβάσει από την ιστοσελίδα τους σχέδια για ζωγραφική σε μορφή PDF.

HWScan00536.jpg
 
εμένα μου είχαν στείλει το 1994 (όταν πήγαινα Γ Λυκείου αν θυμάμαι)  ένα φάκελο που περιείχε ένα έντυπο για την ABC και δώρο ένα μηχανικό μολύβι (και καλής ποιότητας θα έλεγα όχι απ' τα φτηνά).
 
Κολπο ηταν, εαν εβλεπαν πως ζωγραφιζες καλα σου εστελναν επιστολη και σε δελεαζαν μετα να αγορασεις το κασελακι με χρωματα-πινελα κα τα συναφη, στην επαρχια απο οσο ξερω δεν αγορασε κανενας γιατι λεφτα δεν υπηρχαν για τετοιες ''πολυτελειες'' ομως μας τις ελεγαν οι γονεις μας.

abc-blek-87.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα