Ζωντανοι στο Κυτταρο

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Εχθες το βραδυ (και ως συνηθως ανεξηγητα αργα) η ΕΤ1 ξαναμεταδωσε ενα εξαιρετικο ντοκυμαντερ που αφορουσε τις συναυλιες στο Κυτταρο το 1973.

Οι περισοτεροι απο εμας δεν ειχαμε γεννηθει τοτε παρολα αυτα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υπαρχουν πολλοι που δεν εχουν ακουσει την ομωνυμη ηχογραφηση.

Παρελασαν ολα τα τοτε "αστερια" και μιλησαν πολυ καθαρα δινοντας το στιγμα της εποχης. Πολυ προσεγμενη παραγωγη, συλλεκτικος θησαυρος.

Μου εκανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εντυπωση ποιοτικα και ποσοτικα το υλικο, που ως συνηθως ηταν κατα μεγαλο ποσοστο του Μαστορακη.

Ειναι φοβερο να υπαρχει τοσο πραγμα και να χρειαζεται καμια ιδιωτικη παραγωγη για να βγουν στην επιφανεια.

Επισης μου εκανε αλγηνη εντυπωση το γεγονος οτι ολα αυτα τα "παιδια" λησμονηθηκαν πλην εξαιρεσεων.
 
Αν θες πες μας περισσοτερες λεπτομεριες για αυτο το γεγονος για εμας που δεν ξερουμε τι ηταν.
 
Λίγα λόγια για το ντοκιμαντέρ…
Η ταινία «Ζωντανοί στο Κύτταρο – Σκηνές Ροκ» του Αντώνη Μποσκοΐτη έκανε πρεμιέρα στις αθηναϊκές αίθουσες την 5η Οκτωβρίου του 2006, ακριβώς δηλαδή ένα χρόνο πριν την ημερομηνία έναρξης του ανακαινισμένου Κύτταρου.

Η παραμονή της στις αίθουσες για πέντε εβδομάδες –γεγονός μάλλον σπάνιο για ταινία τεκμηρίωσης – και οι προβολές της που ακόμη συνεχίζονται, απέδειξαν την αγάπη των ανθρώπων της «γενιάς του ΄60» και τη διατήρηση της πολύ σημαντικής ιστορικής μνήμης, καθώς και την ακόμη σημαντικότερη θέληση των νέων για επαφή, ακόμη και μέσω της κινηματογραφικής τέχνης, με οτιδήποτε πραγματικά αυθεντικό και πρωτοποριακό.

Η βράβευση της στο 47ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης με το Β΄ Κρατικό Βραβείο Ποιότητας του Υπουργείου Πολιτισμού ήταν η καλλιτεχνική αποδοχή τόσο απέναντι σε ένα αξιόλογο μουσικό ντοκιμαντέρ και τον δημιουργό του, όσο και απέναντι σε έναν ιστορικό μουσικό χώρο, σε ένα μουσικό ρεύμα παγκόσμιας εμβέλειας και σε όλους τους μουσικούς που έθεσαν τα θεμέλια ενός νέου ήχου για την, αποστεωμένη από τη δικτατορία, καλλιτεχνική δράση στη χώρα μας.
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_nIYt2M9R-A]YouTube - Despina Glezou - Zontanoi sto Kyttaro - Skines Rock

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kBeHerEYyF8]YouTube - Zontanoi Sto KYTTARO Skines ROCK -Trailer-
 
Έχω το cd από το "Ζωντανοί στο Κύτταρο". Πραγματικά "ανατριχιαστικό" ντοκουμέντο μιας εποχής που στιγμάτισε την μετέπειτα πορεία της ελληνικής μουσικής και όχι μόνο... Κρίμα που δεν είχα και την ταινία...
 
Φυσικά κάθισα και το είδα. Πολύ καλό ντοκιμαντέρ που αποτυπώνει την "έκρηξη" του Ελληνικού Ροκ. Τον δίσκο τον έχω. Είναι σταθμός για το Ελληνικό Ροκ.
 
Είδα κι εγώ το ντοκιμαντέρ, επιτέλους! Το υλικό ήταν ανατριχιαστικό και ΟΧΙ ΜΟΝΟ του Μαστοράκη - αυτό είναι και το σημαντικότερο!

Και πόσοι δεν μίλησαν στην ταινία, και πόσοι δεν πέρασαν από το Κύτταρο τότε... Εποχές που, παρά το "γύψο" της δικτατορίας, θα ήθελα πολύ να τις ζούσα...
 
stam1370 είπε:
Και πόσοι δεν μίλησαν στην ταινία, και πόσοι δεν πέρασαν από το Κύτταρο τότε... Εποχές που, παρά το "γύψο" της δικτατορίας, θα ήθελα πολύ να τις ζούσα...
Πολύ αντιστασιακός μου φαίνεσαι (χα χα)
 
tsalk είπε:
Πολύ αντιστασιακός μου φαίνεσαι (χα χα)
Κάποιος εκδηλώνεται "επαναστατικά", μου φαίνεται........ :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Γι' αυτό, λοιπόν, η τόση αγάπη για την ΥΕΝΕΔ!!!!!!!!!!! Τίποτα δεν είναι τυχαίο......!!!!!!!!
 
Βρε τότε αγένητος ήμουν τότε (λέμε τώρα). Αλλά πως να το κάνουμε αφού η ΥΕΝΕΔ είχε καλύτερο πρόγραμμα απ το ΕΙΡΤ και την ΕΡΤ μετά
 
Αγέννητος, παλιοψεύτη;;;;;;;;;; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!!!!!!! :eek: :animeek::augenrollen:

(Το γέλιο της ιστορίας είναι ότι αυτή τη στιγμή που γράφουμε ο Tsalk και εγώ είμαστε σε ίντερνετ καφέ και σε διπλανούς υπολογιστές..........!!!)
 
Kαι ανταλάσουμε......και καρπαζιές!!!! :bash:
 
ΑΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑΤΕ, ΘΑ ΛΥΝΟΣΑΣΤΑΝ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΩΡΑ:

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΠΟΣΤ, ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ;;;;;;; :burn::animeek: :eeek:
 
Ακόμα περιμένω την απάντηση. Δε μου λεει όμως
 
Λέει ο σύντροφος και συναγωνιστής Tsalk: Ακόμα περιμένω την απάντηση. Δε μου λεει όμως

Και απαντώ!

Σιγά μην κάτσω να σου εξηγήσω!!!! Να ψάξεις να βρείς!!!! ΜΠΟΥΖΟΥΚΟΒΙΕ!!!!


Ή να δεις τα βιντεάκια παραπάνω.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ είμαι μπουζουκόβιος, δεν τα ξέρω αυτά τα άλλα.
 
Χαχαχα! :)

Ειδικά τα σχόλιά σας παιδιά περί ΕΡΤ ("αντίστασης") και ΥΕΝΕΔ ("επανάστασης") είναι πολύ αστεία! Να 'στε καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Χαχαχα! :) Ειδικά τα σχόλιά σας παιδιά περί ΕΡΤ ("αντίστασης") και ΥΕΝΕΔ ("επανάστασης") είναι πολύ αστεία! Να 'στε καλά!
Βλέπεις τι τραβάω. Και με την είπε, και μετά ζητά και τα ρέστα.
 
Πίσω
Μπλουζα