Η Αλίκη στη Θεσσαλονίκη των θαυμάτων!

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
417
Χθες το μεσημέρι παρακολούθησα μια εκπομπή από το παρελθόν, της οποίας την ύπαρξη αγνοούσα παντελώς. Κατά τα λεγόμενα, η εκπομπή δεν είχε μεταδοθεί στην Αθήνα, παρά μόνο στη Θεσσαλονίκη. Παρουσιάστρια ήταν η Αλίκη Βουγιουκλάκη και ο τίτλος: ''Η Αλίκη στη Θεσσαλονίκη των θαυμάτων''. Στο απόσπασμα, η Αλίκη μετά από πολλά χρόνια, συζητούσε με τον γυναικολόγο της το πόσο είχε δυσκολευτεί όχι να μείνει έγκυος αλλά να μπορέσει να κρατήσει το παιδί. Μήπως κάποιος γνωρίζει να μας πει κάτι περισσότερο για αυτές τις εκπομπές της Αλίκης;
 
Κι εγώ είδα την εκπομπή της Αλίκης με τον γιατρό της (αν θυμάμαι καλά, ήταν το 1992). Αγνοούσα την ύπαρξη αυτής της εκπομπής.
 
Η εκπομπή αυτή είχε δημιουργηθεί από τον ΑΝΤ1 στη Θεσσαλονίκη, επ ευκαιρια της τρίμηνης περίπου εκεί διαμονής της Αλίκης, λόγω της περιοδείας της Μις Πέπσι. Νομίζω επροβάλλετο κάθε Κυριακή (ή Σάββατο) μεσημέρι... Οι καλεσμένοι ήταν διάσημοι αλλά και άλλοι πετυχημενοι στο ειδος τους Θεσσαλονικείς (Λάσκαρη,Κούδας κ.α.) Συνολικα υπολογιζω γυρω στα 8 επεισοδια
 
Μια απορία, είμαι από Θεσσαλονίκη και ήθελα να ρωτήσω επειδή ήμουν μικρός τότε και δεν θυμάμαι, το 1992 υπήρχε ΑΝΤ1 Θεσσαλονίκης; Τι προγράμματα προβάλλονταν εκτός από την εκπομπή της Αλίκης και πόσο κράτησε αυτό το κανάλι;
 
Προβαλλόταν κάθε Κυριακή μεσημέρι, στους νομούς της Μακεδονίας μόνο από ό,τι θυμάμαι (εγώ την έβλεπα στις Σέρρες). Την ίδια στιγμή η υπόλοιπη Ελλάδα έβλεπε κάτι άλλο στη συχνότητα του ΑΝΤ1 (δεν είμαι σίγουρος όμως τι ακριβώς έβλεπε). Πράγματι, όπως αναφέρει ο johnalepou, σε μια εκπομπή η Αλίκη πήρε συνέντευξη από τη Ζωή Λάσκαρη (λίγες μέρες πριν είχαν βρεθεί και οι δυο στην απονομή των βραβείων του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης εκείνης της χρονιάς και σχολίαζαν το γεγονός) ενώ σε μια άλλη εκπομπή καλεσμένος ήταν ο ιδιοκτήτης (και τραγουδιστής) του κέντρου "Ακρόαμα" στο οποίο σύχναζε η Αλίκη όσο έπαιζε τη "Μις Πέπσι" (αν δεν κάνω λάθος ήταν ο Παναγιώτης Φίστας).
 
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας παιδιά! Ευχαριστούμε. Πρέπει να περαστεί και στη βάση κάποια στιγμή! :)
 
Η Αλίκη στη Θεσσαλονίκη των θαυμάτων!

Η Αλίκη στη Θεσσαλονίκη των θαυμάτων (1992)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%91%CE%BB%CE%AF%CE%BA%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B8%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD

Το 1992 η Αλίκη Βουγιουκλάκη έκανε 9 δημοσιογραφικές εκπομπές για την τηλεόραση του ΑΝΤ1 Θεσσαλονίκης. Η εκπομπή αυτή μεταδιδόταν μόνο στον ΑΝΤ1 στη Βόρειο Ελλάδα και όχι πανελλήνια (εκείνη την ώρα έβλεπαν κάτι άλλο) και πραγματικά δεν ξέρω πως γινότανε αυτό... :xm:


Στην εκπομπή λοιπόν αυτή , η Αλίκη Βουγιουκλάκη πήρε συνεντεύξεις από επώνυμους ανθρώπους της Θεσσαλονίκης. Αυτοί ήταν:



O ποδοσφαιριστής Γιώργος Κούδας



Η Ζωή Λάσκαρη



Ο πρόξενος της Τουρκίας στη Θεσσαλονίκη



Ο γυναικολόγος κ. Παπανικολάου



Ο διευθυντής του Μακεδονικού χαλβά κ.Χαίτογλου



Ο φωτογράφος Γιάννης Κυριακίδης



Η μαγείρισσα Νίνα Ιωαννίδη



Ο τραγουδιστής Δημήτρης Φίστας



Ο διευθυντής της Express Service Γιάννης Ραπτόπουλος.


 


Θα ακολουθήσουν αποσπάσματα από όλες αυτές τις εκπομπές. Για αρχή , ακολουθούν οι τίτλοι...





http://www.youtube.com/watch?v=XUIwkMxh7Q0&feature=plcp
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα