Η Ηλιογέννητη - Rainbow Brite (1984)

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Ενα παιδικο που μου αρεσε πολυ λογο των χρωματων, των ζωγραφιων αλλα και της υποθεσης ηταν η Ηλιογεννητη ξενος τιτλος Rainbow Brite.

RainbowLandPicture2.jpg
 
Μήπως να μας έλεγες και τίποτα για την υπόθεση? Έτσι ξερά έναν τίτλο και μια εικόνα????? Έτσι μπορώ να κάνω 1000000 θρεντ.....
 
πανε πολλα χρονια και υποθεση δεν θυμαμαι (θα μου πεις τοτε γιατι αναφερω την υποθεση στο παραπανω νημα μου? γιατι τοτε που το εβλεπα γυρω στα 6 μου θυμαμαι οτι μου αρεσε αλλα υστερα απο τοσα χρονια δεν θυμαμαι τιποτα) μονο οι ζωγραφιες και τα χρωματα μου εχουνε μεινει που ηταν πολυ ζωντανα και γλυκουλικα. Τωρα αν γραψω υποθεση θα ειναι παρμενει απο το οπισθοφυλλο της ταινιας οποτε εκει θα αρχισει παλι να μου την λεει ο Admin οποτε ουτε και αυτο μπορω να το κανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πανε πολλα χρονια και υποθεση δεν θυμαμαι μονο οι ζωγραφιες και τα χρωματα μου εχουνε μεινει που ηταν πολυ ζωντανα και γλυκουλικα.
Ναι αλλά μας λες οτι σου άρεσε και για την υπόθεσή του! Τεσπα.... Ας δούμε αν θυμάται κανείς άλλος για αυτό το παιδικό, αλλιώς δε βλέπω το λόγο να υφίσταται το θρεντ

Artemis είπε:
Τωρα αν γραψω υποθεση θα ειναι παρμενει απο το οπισθοφυλλο της ταινιας οποτε εκει θα αρχισει παλι να μου την λεει ο Admin οποτε ουτε και αυτο μπορω να το κανω.
Στα οποία δε βλέπω να έδωσες και πολύ σημασία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν λεει και πολλα αλλα δεν ξαναγραφω τιποτα που να μην ειναι δικο μου για να μην μου τι λεει κανενας! Enyway για να μην γινετε βαβουρα επειδη βαρεθηκα, στην τελικη να προσφερω θελω δεν εχω κανενας οφελος σβησε αν δεν σου κανει κοπο το νημα αυτο. Ευχαριστω!
 
να και το εξωφυλλακι του!!

attachment.php


Η ΗΛΙΟΓΕΝΝΗΤΗ ΚΑΙ &#9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το εξώφυλλο είναι απο το συγκεκριμένο βίντεο? (έχει άλλο τίτλο)
 
ειναι η vhs που ειχε ερθει στην ελλαδα.δεν ξερω αν εχει μεσα το επεισοδιο αυτο.
 
αυτο ειναι ταινια που εχεις στο εχωφυλλο!!δεν εχει επεισοδεια μαλιστα το λεει κ απο πισω πρωτη μεγαλου μηκους ταινια!!!
 
Επαναφέρω αυτό το θέμα από παλιά, γιατί ετοιμαζόμουν να ανοίξω καινούργιο, αν δεν υπήρχε. Είχε εντοπίσει κανένας άλλος αυτό το παιδικό; Αναφέρομαι στα επεισόδια, όχι στην ταινία που βγήκε. Εγώ το έβλεπα από το ιταλικό κανάλι Rai1 και επειδή ήξερα κάποια Ιταλικά, καταλάβαινα τα μισά. Στην Ιταλία είχε κυκλοφορήσει με τον τίτλο Iridella. Κι εμένα με τραβούσε κυρίως λόγω των χρωμάτων, που ήταν πολύ ωραία και ζωηρά-κυριαρχούσαν φυσικά τα χρώματα του ουράνιου τόξου.

Αφορούσε ένα κοριτσάκι από άλλο πλανήτη, την Rainbow Brite/Hλιογέννητη, η οποία ήταν προστάτιδα των χρωμάτων και με τη δύναμη του ουράνιου τόξου πολεμούσε τους "κακούς" Murky και Lurky που ήθελαν να επιβάλλουν στη γη θλιβερά χρώματα όπως το γκρίζο. Ο Brian ήταν το γήινο αγόρι-φίλος της που την καλούσε για βοήθεια όποτε υπήρχε πρόβλημα, χρησιμοποιώντας το κλειδί του ουράνιου τόξου που είχε. Η Rainbow Brite καβαλούσε ένα υπέροχο άλογο, τον Starlite, και εκτός από το γήινο αγόρι είχε φίλους κάτι παιδάκια του πλανήτη της με εξίσου ωραία χρώματα και ένα πλασματάκι με κόκκινη μύτη, τον Τwink. Πολύ αθώο και γλυκό παιδικό του 84, από εκείνες τις εποχές που ακόμα και οι κακοί στα παιδικά ήταν χαριτωμένοι και δεν έπειθαν για την κακία τους.

Εκτός από την εικόνα από τη σειρά, έβαλα και φωτογραφίες από κουκλάκια της Rainbow Brite, του αλόγου και του Twink που είχαν βγει. Δεν είναι δικά μου, δυστυχώς εξαφανίστηκαν από τους κακούργους μεγάλους, αλλά ακριβώς αυτά ήταν τα κουκλάκια που είχα όταν ήμουν μικρή. Μου τα είχε φέρει δώρο ο θείος μου από την Ιταλία και είχα ξετρελαθεί.

rainbow brite.jpg

rainbow brite doll.jpg

Starlite doll.jpg

Twink doll.jpg
 
εχει κυκλοφορησει κ σε dvd παλια απο την modern times με 3-4 επεισοδια.
 
Προσωπικά το θυμάμαι σε βιντεοκασέτα που το είδα. Τα παιχνίδια της σειράς όντως είναι πολύ ωραία.
 
Eυχαριστώ για το βίντεο Νώντα! Όντως πολύ ωραίοι τίτλοι αρχής.
 
perlastar είπε:
Επαναφέρω αυτό το θέμα από παλιά, γιατί ετοιμαζόμουν να ανοίξω καινούργιο, αν δεν υπήρχε. Είχε εντοπίσει κανένας άλλος αυτό το παιδικό; Αναφέρομαι στα επεισόδια, όχι στην ταινία που βγήκε. Εγώ το έβλεπα από το ιταλικό κανάλι Rai1 και επειδή ήξερα κάποια Ιταλικά, καταλάβαινα τα μισά. Στην Ιταλία είχε κυκλοφορήσει με τον τίτλο Iridella. Κι εμένα με τραβούσε κυρίως λόγω των χρωμάτων, που ήταν πολύ ωραία και ζωηρά-κυριαρχούσαν φυσικά τα χρώματα του ουράνιου τόξου.


Εκτός από την εικόνα από τη σειρά, έβαλα και φωτογραφίες από κουκλάκια της Rainbow Brite, του αλόγου και του Twink που είχαν βγει. Δεν είναι δικά μου, δυστυχώς εξαφανίστηκαν από τους κακούργους μεγάλους, αλλά ακριβώς αυτά ήταν τα κουκλάκια που είχα όταν ήμουν μικρή. Μου τα είχε φέρει δώρο ο θείος μου από την Ιταλία και είχα ξετρελαθεί.

Προβολή συνημμένου 89329

Προβολή συνημμένου 89330

Προβολή συνημμένου 89331

Προβολή συνημμένου 89332
τελειες με έναν λόγο!!!!! :cheers: :cheers:
 
Πίσω
Μπλουζα