Η Θυσία Του Αβραάμ (1971)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.367
Αντιδράσεις
49.431
Η Θυσία Του Αβραάμ (1971)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Η_θυσία_του_Αβραάμ

 


Ιστορική θρησκευτική ταινία παραγωγής Κρίστυ Φιλμ 1971 , σε σενάριο και σκηνοθεσία Νίκου Βαρβέρη και μουσική Νικηφόρου Ρώτα. Πρωταγωνιστούν ο Δημήτρης Ψαράκης (στο ρόλο του Αβραάμ) , η Ίλυα Λιβικού (στο ρόλο της Σάρρας) , ο Πέτρος Μπερέτας (στο ρόλο του Ισαάκ) κ.α. Η ταινία έκοψε 100.434 εισιτήρια και ήρθε 54η ανάμεσα στις 87 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Στους βιβλικούς χρόνους, ο Θεός εισάκουσε τις προσευχές του ευσεβούς και δίκαιου αυτού ανθρώπου και χάρισε στη γυναίκα του Σάρα, παρά το προχωρημένο της ηλικίας της, ένα αγοράκι. Στη συνέχεια τον υπέβαλε σε μία σκληρή δοκιμασία, ζητώντας του να θυσιάσει τον μικρό Ισαάκ. Ο πονεμένος γέροντας ξεκίνησε για την κορυφή του βουνού προκειμένου να πράξει το θέλημα του Κυρίου.

 


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλληνικης παραγωγής ρετρο βιβλίκο..... αρκετά thrash φλασάκια μου έρχονται στο μυαλό.... μάλλον αν το έχει ανέβασει κανένας, θα το δώ....

ΥΓ. έλπιζω σε αυτό το έπος, να μην φαίνονται τα καλώδια της δέη :D
 
Δεν πρόκειται για βιβλικό ρετρό, αλλά για κινηματογραφημένη διασκευή του ομώνυμου θεατρικού έργου του Βιτσέντζου Κορνάρου. Απ' όσο θυμάμαι μάλιστα (αλλά δεν είμαι σίγουρος) χρησιμοποιούσαν το πρωτότυπο κείμενο, με την γλώσσα της εποχής, όχι μεταγλωττισμένο σε σύγχρονα ελληνικά.

Εκείνο που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι το έργο είναι βλακώδες. Μας είχαν πάει με το σχολείο να το δούμε. Τότε το σινεμά απαγορευόταν γενικά και οι μόνες μας ευκαιρίες να δούμε ήταν όταν μας πήγαιναν κοπαδιαστά για ταινίες εθνικοπατριωτικοχριστιανικού περιεχομένου, οπότε ήταν σπουδαίο γεγονός. Ήταν και έγχρωμη η ταινία, οπότε πιο εντυπωσιακή. Δηλαδή είχε όλα τα φόντα να μου αρέσει, δεν είχα δα και κανένα αυστηρό καλλιτεχνικό κριτήριο. Αλλά ήταν σούπα. Η Ίλυα Λιβυκού ήταν εντυπωσιακή παρουσία στα νιάτα της, αλλά δεν έπειθε ούτε σχολιαρόπαιδα ως τραγική μητέρα Σάρα. Οι ερμηνείες ήταν στομφώδεις. Να είχε τουλάχιστον λίγο σασπένς... αλλά όλοι ξέραμε ότι στο τέλος θα τη σκαπουλάριζε ο μικρός και θα την πλήρωνε το έρμο το αρνάκι που δεν είχε φταίξει σε τίποτε.

Για καλώδια της ΔΕΗ δεν θυμάμαι.
 
Με έχει καλύψει ο elephadas. Παρά τις καλές προθέσεις της, η ταινία είναι κάτω του μετρίου και φωνάζει στόμφο από μακριά!
 
Τουλάχιστον, τότε πήγαιναν τους μαθητές σε εθνικά έργα. Και ας ήταν φτωχές παραγωγές. Εμας, μας είχαν ταράξει στις "προοδευτικές" και πομπώδεις σοσιαλιστικές δημιουργίες... λογικό σε μια εποχή, που όλοι οι δάσκαλοι ήταν της κλαδικής...
 
Διαφημιστικά της ταινίας

 


87.jpg
87.jpg

88.jpg
88.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Λιβυκού κάτω αριστερά έτσι που έχει το χέρι της μοιάζει περισσότερο με θεριακλού που καπνίζει πούρο (αλλά χωρίς το πούρο) παρά με μάνα που χάνει το μονάκριβο παιδί της για ένα καπρίτσιο του Γιαχβέ. Και δεν μοιάζει καν με τη Λιβυκού. Δεν θα έλεγα ότι ήταν καλός στα πορτραίτα ο δημιουργός του εξωφύλλου (ή τις αφίσσας). Καλύτερα τα κατάφερνε στις καμήλες, γι' αυτό κι έφτιαξε μπόλικες στο βάθος. Είχε σκηνές πλήθους η ταινία? Δεν το θυμάμαι. Νόμιζα ότι η όλη ιστορία ήταν μεταξύ Γιαχβέ, Αβραάμ, Σάρας, Ισαάκ, και του προβάτου που την πλήρωσε στο τέλος.
 
Εμένα (την τηλεόραση) μου είχε φανεί συμπαθητική (αν και θα έβαζα στοίχημα ότι είναι καμιά 10ετία παλιότερη). Βέβαια ούτε εγώ θυμάμαι σκηνή πλήθους και με προβληματίζει η αναφορά στους 800 κομπάρσους στην πρώτη αφίσα. Ίσως μετρούσαν και τα πρόβατα και τις γλάστρες με τους φίκους ή ίσως οι κομπάρσοι να ήταν 8 και από λάθος προστέθηκαν μερικά μηδενικά...
 
Το είδα εχτές κ έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: το αγοράκι που υποδύεται τον Ισαάκ είναι ο Πέτρος Μπερέτας.
Πριν οδηγήσει ο Αβραάμ το παιδί στο βουνό για να το θυσιάσει, το αγόρι ακούγεται να μιλά με τη δική του φωνή. Μετά όμως κ κατά τη διάρκεια της ανάβασης προς το θυσιαστήριο, το παιδί μιλάει με φωνή άλλη, πάρα μα πάρα πολύ οικεία φωνή, θεατρική κ γυναικεία!
Προσπαθώ να φέρω στο νου μου πού αλλού έχω ακούσει αύτη τη φωνή...θυμίζει το ηχόχρωμα λίγο αυτή της Λυδίας Λενώση αλλά δεν ξέρω....
Είναι σπαζοκεφαλιά κ έχω σκαλώσει....
 
Πριν οδηγήσει ο Αβραάμ το παιδί στο βουνό για να το θυσιάσει, το αγόρι ακούγεται να μιλά με τη δική του φωνή. Μετά όμως κ κατά τη διάρκεια της ανάβασης προς το θυσιαστήριο, το παιδί μιλάει με φωνή άλλη, πάρα μα πάρα πολύ οικεία φωνή, θεατρική κ γυναικεία!
Προσπαθώ να φέρω στο νου μου πού αλλού έχω ακούσει αύτη τη φωνή...θυμίζει το ηχόχρωμα λίγο αυτή της Λυδίας Λενώση αλλά δεν ξέρω....
Εγω εχω την σχεδον βεβαια εντυπωση οτι η φωνη ειναι της μακαριτισσας της Σοφιας Ρουμπου
 
Πίσω
Μπλουζα