Η Νεκρανάσταση του Nokia 8310!!!

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Τελικά αυτά τα παλιά nokia είναι επτάψηχα. Εκεί που νομίζεις πως είναι για πέταμα ή επισκευάζονται με περισσότερα χρήματα απ'οτι τα αγόρασες, ξαφνικά δουλεύουν!!

Για να καταλάβετε τι λέω ακούστε (η μάλλον διαβάστε όλη την ιστορία).

Το 2003, η αδερφή μου αγόρασε το 8310, το οποίο χρησιμοποιούσε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Κάποια στιγμή θέλησε να βάλει το ξυπνητήρι (κάτι το οποίο είχε κάνει πολλές φορές στο παρελθόν), αλλά δεν χτύπησε! Προσπάθησε να το ανοίξει και δεν άνοιγε (πρόβλημα που είχαν όλα τα nokia που υπήρχαν τότε). Προσπαθήσαμε να βγάλουμε και να βάλουμε την μπαταρία, αλλά πάλι δεν δούλευε.

Το πάμε στον Γερμανό Παγκρατίου μήπως μπορούσαν να κάνουν κάτι (λέμε τώρα..), και ο "τεχνικός" μας λέει πως αυτό επισκευάζεται μόνο στην Nokia, γιατί πρέπει να επαναφέρουν το firmware. Δεν θέλησε όμως να το πάει γιατί, θα το πληρώναμε πολύ ακριβά και γιατί θα έχανε τηλέφωνα που (κλασσικά) δεν είχε σημειώσει. Έτσι το ξεχνάει και αγοράζει άλλο. Προσπάθησα τότε μήπως μπορούσα να το φτιάξω, αλλά το torx κατσαβίδι που είχα δεν έκανε.

Σήμερα, μετά απο 4 χρόνια, πάω στο σούπερ μάρκετ να κάνω τα ψώνια της μέρας. Το μάτι μου πέφτει σε ένα ράφι με εργαλεία, καλώδια κλπ, και βλέπω ένα set torx κατσαβιδιών με 1.5 ? . Το βουτάω αμέσως γιατί πουθενά δεν είχα δει ένα τέτοιο σετ σε αυτή την εξευτελιστική τιμή (το άλλο torx το είχα πάρει μόνο του 5?, με κλέψανε κανονικά πριν απο 4 χρόνια! ). Πάω σπίτι και θυμάμαι το ξεχασμένο κινητό της αδερφής μου. Το ανοίγω, το καθαρίζω και το ξανακλείνω. Το βάζω στην πρίζα να φορτίσει (η μπαταρία είχε αποφορτιστεί εδώ και χρόνια) αλλά δεν είδα δραστηριότητα στην οθόνη. Σκέφτομαι να το αφήσω στην πρίζα μήπως και "ξυπνήσει" , μιας και με έναν ανάλογο τρόπο είχα αναστήσει το νεκρό 3210 του ξαδέρφου μου.

Γυρίζω σπίτι πριν απο λίγο, και βλέπω πως η οθόνη δούλευε και η μπαταρία φόρτισε!! Δεν πίστευα στα μάτια μου!! Ανοίγω το κινητό και δούλευε κανονικά!! Ούτε χαμένα δεδομένα, ούτε τίποτε!! Ήταν όπως το είχε αφήσει η αδερφή μου το 2003!! Το μόνο που χρειάστηκα να κάνω ήταν να βάλω ημερομηνία και ώρα.

Η ειρωνεία είναι πως είχε μείνει memo για το ξυπνητήρι!!

Και αφού είδα πως δουλεύει βροντοφώναξα : XA! In your face nokia και Γερμανέ!!! Δεν πρόκειται να πάρετε δεκάρα τσακιστή απο εμένα για το άθλιο και πανάκριβο service σας

Τα σχόλια δικά σας...
 
Χμμμ.Μου θύμισες τώρα την συμπεριφορά των Windows...Τα firmware καμιά φορά κολλάνε και μπερδεύουν την μπαταρία..ίσως να αποφορτίστηκε εντελώς η μπαταρία και να ήθελε μια γερή δόση ρεύματος...
 
Μπράβο Theo!!!!

Τα παλιά κινητά είναι σκυλιά. Δεν πρέπει να πετιούνται.

Αύριο στην συνάντηση του Mame.gr θα δεις από κοντά το τελευταίο κινητό που ανάστησα. Ένα ΝΟΚΙΑ 3410, ασπρόμαυρο με μονοφωνικούς ήχους κλήσης που επιτέλους ακούγονται όταν χτυπάει και απίθανο ρετρό feeling.

Να εύρισκα και μπαταρίες για τα 3210 μου.......
 
akmakas είπε:
Χμμμ.Μου θύμισες τώρα την συμπεριφορά των Windows...Τα firmware καμιά φορά κολλάνε και μπερδεύουν την μπαταρία..ίσως να αποφορτίστηκε εντελώς η μπαταρία και να ήθελε μια γερή δόση ρεύματος...
Ξέχασα να πω, πως η μπαταρία δεν είχε αποφορτιστεί μιας και την είχε φορτίσει την περασμένη νύχτα.

Αφού έγινε το μπλοκάρισμα, επιχείρησα αρκετές φορές να φορτίσω την μπαταρία, αλλά η οθόνη παρέμενε νεκρή.

Καθώς τα χρόνια περνούσαν η μπαταρία αποφορτιζόταν, μέχρι που αποφορτίστηκε πλήρως.

pooky είπε:
Μπράβο Theo!!!!
Τα παλιά κινητά είναι σκυλιά. Δεν πρέπει να πετιούνται.

Αύριο στην συνάντηση του Mame.gr θα δεις από κοντά το τελευταίο κινητό που ανάστησα. Ένα ΝΟΚΙΑ 3410, ασπρόμαυρο με μονοφωνικούς ήχους κλήσης που επιτέλους ακούγονται όταν χτυπάει και απίθανο ρετρό feeling.

Να εύρισκα και μπαταρίες για τα 3210 μου.......
Σκέφτηκα να το δώσω σε εσένα αν δεν κατάφερνα να το φτιάξω, μιας και εσύ έχεις επισκευάσει αρκετά νεκρά κινητά.

Φαντάσου πόσα λεφτά πάνε χαμένα στα service των εταιριών για περιπτώσεις σαν και αυτές, ενώ η λύση είναι τόσο απλή.. Πόσο τσαντίζομαι που πριν απο πολλά χρόνια είχα δώσει 30€(!!!) για να επισκευάσουν στον Γερμανό το 3330 μου που είχε το παρόμοιο πρόβλημα. Αν ήξερα το κόλπο τότε θα είχα γλιτώσει και λεφτά και νεύρα (αρχικά μου ζητούσαν 80€ και τους έκραξα άγρια γιατί ήταν καθαρή ληστεία, και συμβιβάστηκαν να μου το "επισκευάσουν" με λιγότερα. Θα σου πω αύριο την πλήρη ιστορία τι έγινε τότε...)

Για τις μπαταρίες κοίταξες σε τίποτα καταστήματα με μεταχειρισμένα κινητά? Αυτοί συνήθως έχουν αξεσουάρ για "αρχαία" κινητά. Επίσης για ρίξε καμιά ματιά σε κάνα παρακμιακό κινητάδικο Πακιστανών, μπορεί να έχουν καμιά ξεχασμένη..

EDIT Μόλις θυμήθηκα το 9volto.gr . Για δες και εκεί, και αν δεν έχουν πάρε τους τηλέφωνο.
 
Εκπληκτική ιστορία! :biglaugh:

@

pooky

Έχω βγεί κυνήγι για μπαταρίες 3210...
 
Theoritike συγχαρητήρια!

Pooky, ποιά μπαταρία παίρνει το 3210; Είναι η ίδια με το 3310;
 
Δυστυχώς όχι. Αν και η οθόνη είναι η ίδια οι μπαταρίες είναι εξαιρετικά διαφορετικές. Έχεις μπαταρίες για 3310?
 
pooky είπε:
Μπράβο Theo!!!!
Τα παλιά κινητά είναι σκυλιά. Δεν πρέπει να πετιούνται.

Αύριο στην συνάντηση του Mame.gr θα δεις από κοντά το τελευταίο κινητό που ανάστησα. Ένα ΝΟΚΙΑ 3410, ασπρόμαυρο με μονοφωνικούς ήχους κλήσης που επιτέλους ακούγονται όταν χτυπάει και απίθανο ρετρό feeling.

Να εύρισκα και μπαταρίες για τα 3210 μου.......
Στην ποιά?

Αρργγγγχχχχ Βαγγέλη μου κρύβεις πληροφορίες.

pouky, σε pmαρω για λεπτομέρειες!
 
Μην τα βάλεις με το Vag ούτε αυτός πρέπει να το έχει πάρει χαμπάρι.........

http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?lmsg_start=0&t=2302#18080

Ορίστε και το link βρε αθεόφοβε!!!!!! Ε, το έχει καμουφλάρει ο Grip τέλεια, άντε να καταλάβεις από τον τίτλο τι εννοεί!

Σε πάιρνω τηλέφωνο και δεν απαντάει btw.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είπε:
Έχεις μπαταρίες για 3310?
Ναι. Έχω σαν backup το 3310 που με υπηρετεί πιστά επί 5.5 χρόνια (τι backup δηλαδή, πλέον το χρησιμοποιώ κανονικά με μια SIMMAX κάρτα με κάμποσους αριθμούς Cosmote/TIM περασμένους που ο καθένας έχει δηλωμένα από 2 νούμερα Cosmote/TIM για ομιλία με 0.01€/λεπτό :eek:)

Είχα βρει από κάποιον πωλητή στο ebay αυθεντικές και είχα πάρει μερικές για μένα και φίλους. Μου έχει μείνει μία αχρησιμοποίητη επειδή άλλαξε γνώμη τελευταία στιγμή ένας από τους φίλους.

Τώρα θα πάρω και third-party γιατί βγαίνουν από 1700 μέχρι και 2300MAh, που είναι πάνω από διπλή χωρητικότητα από την αυθεντική, να δούμε τί ψάρια πιάνουν.

Έχω και κάμποσα (δεν φαντάζεσαι πόσα, τα βρήκα πακέτο και τα χτύπησα) καινούρια third-party handsfree για το 3310 και όσα άλλα χρησιμοποιούν το ίδιο handsfree (της πλάκας είναι βέβαια το handsfree, τεσπα). Αν θες κανένα (χάρισμα) πες μου. Κι εσύ theoritike (νομίζω κάνει και για το 8310) και όποιος άλλος ασχολείται με τα κινητά αυτά.
 
Την ίδια χρησιμοποιεί και το 3410 αλλά και το 3510i που έχει έγχρωμη οθόνη (της κακιάς ώρας αλλά μια χαρά κάνει τη δουλειά του).

Που μπορούμε να βρούμε third party μπαταριούλες για αυτά τα διαμάντια; Ξέρεις και πόσο κάνουν περίπου; Λογικά δεν πρέπει να ξεπερνάνε το 25άρι.
 
εγω προσπαθω να κανω την ανασταση του παλιου μου(μα πολυ παλιου μου) κινητου του τ29 αλλα δυσκολο το βλεπω να τα καταφερνω :icon_cry: αχ αυτο το πορτακι του :tsktsk:
 
pooky είπε:
Που μπορούμε να βρούμε third party μπαταριούλες για αυτά τα διαμάντια; Ξέρεις και πόσο κάνουν περίπου; Λογικά δεν πρέπει να ξεπερνάνε το 25άρι.
Αν παραγγείλεις ένα κομμάτι θα σου βγει λίγο κάτω από 10 Ευρώ ενώ αν παραγγείλεις πολλά η τιμή ανά κομμάτι μειώνεται δραματικά.

Θα παραγγείλω για μένα σίγουρα, άρα πες μου πόσες θέλεις να προσθέσω και δικές σου στην παραγγελία μου. (Και μέχρι πότε τις θέλεις πες μου γιατί εγώ δεν τη βιάζομαι τη δική μου και μπορεί να αργήσω να παραγγείλω)

Και όποιος άλλος θέλει φυσικά ευπρόσδεκτος!
 
Κάτω από 10 ευρώ!!!!

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!!!!

Κλείσε για μένα μία. Φυσικά δεν θα πάει σε 3310, αλλά σε 3410!!!!! Είναι ακριβώς η ίδια μπαταρία οπότε κανένα πρόβλημα.

Όποτε την κάνεις την παραγγελία, δεν βιάζομαι.
 
Πίσω
Μπλουζα