Η Πόλη Ποτέ δεν Κοιμάται (1984)

anastasios**

RetroWannaBe
Joined
28 Ιαν 2021
Μηνύματα
54
Αντιδράσεις
77
Αναμφίβολα μία από τις πιο underrated ταινίες των 80s...ίσως για εμένα η καλύτερη underground ταινία της εποχής... Η πλοκή έχει ως εξής: Ένας σαραντάρης, εκπρόσωπος της γενιάς του ροκ εν ρολ επιστρέφει στην Αθήνα, μετά από χρόνια απουσίας του, και αναζητεί τον υπεύθυνο για το θάνατο του αδελφού του που σκοτώθηκε κατά τη διάρκεια μιας κόντρας. Έτσι, μπλέκει στα νυκτερινά στέκια της μηχανόβιας νεολαίας και γνωρίζει τη "συνέχεια" της δικής του γενιάς. Αντλούμε πολλά στοιχεία για τη διασκέδαση της νεολαίας τότε...κόντρες, μηχανές, μπιλιάρδα, ουφάδικα! Το αστικό τοπίο της Αθήνας, το οποίο απεικονίζεται μέσω της ταινίας όλα τα λεφτά! Αχανείς λεωφόροι, νυχτερινή περιπλάνηση στις Αθηναϊκές λεωφόρους, γενικότερα μια γενιά που το ζει στα άκρα! Επιπλέον, ο μονόλογος του Μόσχου, σε κάποιο σημείο έχει χαραχτεί στη μνήμη μου...
Screenshot_1.pngmqdefault.jpgScreenshot_161.png
 

Συνημμένα

  • 1613208365077.png
    1613208365077.png
    147 KB · Προβολές: 3
  • Screenshot_161.png
    Screenshot_161.png
    191,6 KB · Προβολές: 4
Πολυ δυνατη ταινια. Μακαρι να την βαλει καποιο βραδυ η ΕΡΤ σε μια αξιοπρεπη ποιοτητα εικονας-ηχου.
 
Όντως...όποια κόπια και αν έχω βρει της ταινίας, η ποιότητα της εικόνας είναι πολύ χαμηλή...μακάρι να την προβάλλει η τηλεόραση κάποια στιγμή..σπάνια ταινία
 
Καταπληκτική ταινιάρα και η μοναδική του σκηνοθέτη της του Τσιλιφώνη. Απίστευτη ατμόσφαιρα, κατανοητή,την είδα πρόσφατα. Το μόνο μειονέκτημα ότι έχει κακή εικόνα η κόπια του βίντεο που την είδα και λίγο σου αποσπά τον ειρμό. Με μια hd επεξεργασία σε εικόνα και ήχο, πιστεύω η ταινία θα παρακολουθούνταν ακόμη πιο ευχάριστα.
 
η συγκεκριμένη ταινία πιστεύω είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στις ταινίες του τότε ΝΕΚ (Νέου Ελληνικού Κινηματογράφου) και εμπορικού σινεμά. Δηλαδή θα μπορούσε να έχει γυριστεί και σε παραγωγή του ΕΚΚ αλλά και από την Γιώργος Καραγιάννης και ΣΙΑ (που ήταν η παραγωγός εταιρεία των τότε εμπορικών κινηματογραφικών ταινιών αλλά και βιντεοκασετών)
 
Πίσω
Μπλουζα