Η γη πριν αρχίσει ο χρόνος - The Land before Time (1988)

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
169
Μιλάω για τη ταινία που κυκλοφόρησε το 1988. Την είχα δει σε βιντεοκασέτα το 1989 και μου άρεσε πολύ. Πρόκειται για την ιστορία ενός μικρού ορφανού δεινοσαύρου του Littlefoot που ξεκινά να βρει τροφή στη θρυλική Μεγάλη Κοιλάδα. Στην αναζήτηση του αυτή γνωρίζει και συντροφεύεται από άλλους τέσσερις μικρούς δεινόσαυρους την Cera, τον Ducky, τον Petrie και τον Spike. Πρόκειται για μία πολύ τρυφερή ταινία. Από ότι είδα στη wikipedia ακολούθησαν μετά το 1994 άλλες 12 ταινίες μετά από αυτή.(πηγή φώτο:wikipedia)

Προβολή συνημμένου 64383
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δυστυχως εδω οι υπολοιπες συνεχειες μεταγλωτιστηκαν κατι που δεν μου αρεσει οταν εχεις δει αυτο το μοναδικο παιδικο με ελληνικους υποτιτλους και αυθεντικο ηχο.βαζω και το εξωφυλλο ενος απο τα πιο αγαπημενα μου παιδικα ταινιες.

Η ΓΗ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο &.jpg
 
Το ειχα και εγω σε κασσετα.. Ωραια ταινια κινουμενων σχεδιων.

Θυμαμαι εκει που ο T-rex σκοτωνει την μανα του Littlefoot ειχα στεναχωρηθει πολυ οταν ημουν μικρος. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrosilektis ευχαριστούμε που έβαλες φωτογραφία του ελληνικού εξώφυλλου της ταινίας. Και εγώ με ελληνικούς υπότιτλους το είχα δει το 89
 
Αυτό το είχαμε δει στο φροντιστήριο των Αγγλικών, χωρίς υπότιτλους βέβαια, την περίοδο των Χριστουγέννων. Θυμάμαι μόνο το όνομα Littlefoot.
 
Πολύ μου άρεσε αυτή η ταινία, ήταν βέβαια πολύ συγκινητική, κυρίως με τους θανάτους που έχει. Και γενικά νιώθεις το δράμα συνέχεια.
 
δυστηχως μικρος ειχα χασει την ευκαιρια να τη δω στο σινεμα, ενω παιζοταν. θα ηταν μοναδικη εμπειρια

τουλαχιστον ειδα την Oliver & Company και τον Αστεριξ.

ειχα αγορασει τη βιντεοκασσετα παντως. κριμα που δεν βγηκε ακομα σε Blueray.

καλη ταινια, ιδιως για παιδια, αν και μερικες φορες γινοταν πολυ μελο.

το τελος και η μουσικη υποκρουση δεν ξεχνιουνται...

κριμα παντως για το κοριτσακι που εκανε τη φωνη του Duckie. το σκοτωσε στο ξυλο ο μεθυσμενος πατερας του...

απο τις ταινιες του Μπλουθ, η Secret of NiMH ειναι η καλυτερη
 
Τι κρίμα :( Ήταν που ήταν καταθλιπτικό το Η γη πριν αρχίσει ο χρόνος, τώρα που έμαθα κι αυτό δεν νομίζω ότι θα αντέξω να το δω ξανά.
 
Ειμαι Λονδινο και ενα σινεμα την προβαλε μιας και φετος ηταν η τριακοστη επετειος. Το πρωτοτυπο φιλμ των 35mm με φυσηματα στον ηχο και γρατζουνιες, οπως πριν 30 χρονια! Δυστηχως καποιες στιγμες μαυριζε η οθονη και ακουγοταν κρακ στον ηχο οταν επανερχοταν η εικονα, πραγμα που χαλουσε καποιες δραμστικες σκηνες. Ετσι πραγματοποιηθηκε αλλη μια ευχη μου, απροσδοκητα εντελως.

Η πλακα ηταν πως το κοινο ηταν ολοι ενηλικες. Μονο ενα ζευγαρι ειχε φερει ενα μωρακι, αλλιως παιδικη φωνη δεν θα ακουγες. Καταντια! Μαλιστα ενας πισω μου ελεγε στους φιλουςτου πως το ειχε πρωτοδει οταν ηταν 10 και εχει το σετ με ολες τις ταινιες. Αγορασα και το DVD.

Οπως και να εχει, βλεποντας την ταινια οπως πρεπει, δηλ στο σινεμα, με ταξιδεψε και εμενα πισω στο χρονο. Τετοια μουσικη, τετοιο ανιματιον, τετοιο συναισθημα στα τρισδιαστατα πολυ δυσκολα ή και καθολου. Τεραστια διαφορα με ταινιες οπως Εποχη των Παγετωνων που αν δεν υπαρχει διαλογος και χιουμορ, χανει πολλα. Εκεινη την εποχη ο Μπλουθ εκανε καλυτερες ταινιες απο τη Ντισνευ οντως. Ακομα και η Αναστασια θα ελεγα, αλλα ιδιως η δεκαετια του 80. Εδω ενιωθα πως οντως τα κινουμενα σχεδια μιλουσαν μεσω τις εικονας. Και πισω μου στο τελος ακουγα μια να τραγουδα το if we hold on together. Παρα το οτι ηξερα τους διαλογους απεξω, ηταν σα να την πρωτοεβλεπα.

Εκεινη την εποχη ειχα δει τον Ολιβερ και τον Αστεριξ και την Αριελ μετα., αλλα αυτην την βαζω πιο πανω σιγουρα.
 
Η πλακα ηταν πως το κοινο ηταν ολοι ενηλικες. Μονο ενα ζευγαρι ειχε φερει ενα μωρακι, αλλιως παιδικη φωνη δεν θα ακουγες. Καταντια! Μαλιστα ενας πισω μου ελεγε στους φιλουςτου πως το ειχε πρωτοδει οταν ηταν 10 και εχει το σετ με ολες τις ταινιες. Αγορασα και το DVD.

Οπως και να εχει, βλεποντας την ταινια οπως πρεπει, δηλ στο σινεμα, με ταξιδεψε και εμενα πισω στο χρονο. Τετοια μουσικη, τετοιο ανιματιον, τετοιο συναισθημα στα τρισδιαστατα πολυ δυσκολα ή και καθολου. Τεραστια διαφορα με ταινιες οπως Εποχη των Παγετωνων που αν δεν υπαρχει διαλογος και χιουμορ, χανει πολλα. Εκεινη την εποχη ο Μπλουθ εκανε καλυτερες ταινιες απο τη Ντισνευ οντως. Ακομα και η Αναστασια θα ελεγα, αλλα ιδιως η δεκαετια του 80. Εδω ενιωθα πως οντως τα κινουμενα σχεδια μιλουσαν μεσω τις εικονας. Και πισω μου στο τελος ακουγα μια να τραγουδα το if we hold on together. Παρα το οτι ηξερα τους διαλογους απεξω, ηταν σα να την πρωτοεβλεπα.
Τότε το animation (και ο κινηματογράφος γενικά) ήταν πραγματική τέχνη!! Καμία σχέση με σήμερα.

Επίσης την ταινία (μαζί και το American Tail) την είχε φέρει για λίγους μήνες το Netflix, αλλά δυστυχώς δεν κράτησαν πολύ καιρό.
 
Πίσω
Μπλουζα