Η γυναίκα μου τρελάθηκε! (1966)

Danailicious

RetroActive
Joined
2 Ιουλ 2010
Μηνύματα
248
Αντιδράσεις
60
Η γυναίκα μου τρελάθηκε (1966)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%85_%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5_(1966)

Kωμωδία του 1966,παραγωγής Finos Film,σε σκηνοθεσία Δημήτρη Νικολαίδη και σενάριο Ν.Τσιφόρου και Π.Βασιλειάδη(διασκευή του θεατρικού τους έργου ''Η ροζ αμαρτία'').Η μουσική είναι του Κώστα Καπνίση.

 


Υπόθεση:Η Άννα και ο Μάνος είναι παντρεμένοι εδώ και είκοσι χρόνια. Ο Μάνος αγαπάει βέβαια τη γυναίκα του, αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να ξεσκάει κάπου κάπου στα καμπαρέ, παρέα με τον φίλο του Τέλη και τη χαριτωμένη χορεύτρια Μπίλλυ. Η Μπίλλυ είναι επίσης πελάτισσα του φίλου του Γιώργου, που είναι γιατρός. Ο τελευταίος αγαπάει μεν τη γυναίκα του Γιούλη αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να γλυκοκοιτάζει τη Μπίλλυ. Κάποια μέρα, όμως, η Άννα επαναστατεί και παριστάνοντας την τρελή –δηλώνει πως είναι αποφασισμένη να πληρώσει τον άνδρα της με το ίδιο νόμισμα–, κατορθώνει να τρομάξει για τα καλά τους δύο γυναικοθήρες κι έτσι να τους συνετίσει.


 


Ηθοποιοί: Λ.Κωνσταντάρας,Μ.Αρώνη,Μ.Κρεβατά,Γ.Γαβριηλίδης,Μ.Ζαρόκωστα,Γ.Βογιατζής,Ν.Μαρούδα,Α.Μαλλιαγρός,Ε.Σταυροπούλου,Μ.Πεφάνη.


 


Αξιομνημόνευτη ατάκα: Τρεις ηλίθιους έχω γνωρίσει στη ζωή μου...εμένα,εσένα και τον Miller.
:p

 

 


Από τις αγαπημένες μου κωμωδίες καταστάσεων.
:)

 


edit: Πηγές: retromaniax.gr , 90lepta.com



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξιομνημόνευτη ατάκα: Τρεις ηλίθιους έχω γνωρίσει στη ζωή μου...εμένα,εσένα και τον Miller.
Και το είχα ringtone για συγκεκριμένα τηλέφωνα στο κινητό. :D
 
@Danailicious

Να παραθετεις πηγη ;)
 
Αν και το δίδυμο Κωνσταντάρας-Αρώνη δε με ενθουσίασε, πρέπει να παραδεχτώ ότι η ταινία είναι ξεκαρδιστική! :)

Και το πιο αστείο είναι ότι πάντα ξεχνάω να τη μνημονεύσω στις αγαπημένες μου, αλλά όταν προβάλλεται κοιτάζω πώς και πώς να μην τη χάσω! ;)
 
Πολύ αστεία ταινία, αν και κατώτερη από την αξεπέραστη Τρελλή τρελλή οικογένεια αλλά και το Μικροί και μεγάλοι εν δράσει.
 
Μαύροι νάρκισσοι φυτρώνουν στις όχθες του Γουαδαλκιβίρ ρρρ


Θέλω να φάω μικρές πράσινες μολόχες

το αγαπημένο μου σημείο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικοτατη η σκηνοθεσια του Νικολαιδη. Μολονοτι τον γνωρισαμε ως ηθοποιο περισσοτερο, εκανε πολυ καλη δουλεια.

Η ταινια ειναι ισαξια των ευρωπαικων κωμωδιων της εποχης, ιδιως των ιταλικων. Μια παραγωγη αρτια σε καθε σημειο!
 
imperium, τέλειες οι φωτογραφίες!!

Όντως,η ταινία μου θυμίζει κι εμένα τις αγαπημένες,ασπρόμαυρες ιταλικές κωμωδίες!! :)
 
Ανεπανάληπτη ταινία και το δίδυμο Κωνσταντάρας Αρώνη άπαικτοι. Εννοείται αξέχαστη ατάκα με τον καθηγητή Μίλλερ αλλά και γενικότερα εκεί που το παίζουν και οι δύο τρελοί χτυπιέσαι στο γέλιο.
 
Αυθεντική φωτογραφία της ταινίας

 


36.jpg
36.jpg
 
Λ. Κωνσταντάρας: Τίποτα δεν είναι πιο ολισθηρό από ένα κουρέα!!

Μ. Αρώνη: Τίποτα δεν είναι πιο ολισθηρό από ένα οδοστρωτήρα!

Λ.Κ.: Θέλω να φάω μικρέςςςςςςςςςς πράσινεςςςςςςςςςς μολόχεςςςςςς

Μ.Α. : Μαύροι νάρκισσοι φυτρώνουν στις όχθες του Γουαλδακιβίρ ρρρρρρρρρ

Λ.Κ. : Άσπρη πέτρα ξέξασπρη και από τον ήλιο ξεξασπρώτερη!

Γ. Βογιατζής: Ο παπάς ο παχύς έφαγε παχιά φακή.....

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Μια κωμωδία του ελληνικού κινηματογράφου που βλέπεται ευχάριστα.
 
Πίσω
Μπλουζα