Η θρυλική φωνή του Donald Duck

saboter

RetroActive
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
325
Αντιδράσεις
99
Για τους περισσότερους από μας, η παπιοφωνή του Ντόναλντ αποτελεί την πιο αναγνωρίσιμη φωνή καρτούν όλων των εποχών. Θεωρώ πως είναι δύσκολο επίτευγμα, αφού ελάχιστοι καταφέρνουν να την αποδόσουν, αν και πολλοί το προσπαθούν.

Για την ιστορία: ο Clarence Charles -Ducky- Nash ( 1904- 1985) ήταν ένας Αμερικανός ηθοποιός που έκανε διάφορες διαφημιστικές ραδιοφωνικές παραγωγές, εύκολα μιμούνταν ducklike φωνές και ως εκ τούτου, σε κάποια οντισιόν εντυπωσίασε και το Walt Disney.

Nash0001.jpg




Έτσι δάνεισε αρχικά τη φωνή του στην ταινία "The wise little hen" του 1934, στην οποία γεννήθηκε ο Donald Duck, πασίγνωστος ήρωας που επενδύθηκε με τη φωνή του Νας για πάνω από 50 χρόνια, σε περισσότερες από 120 ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους.




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα, μου θυμίσατε ένα καλοκαίρι που με ανοικτό το στόμα κάτω από μια ντουζιέρα παραλίας και με το ντους ανοικτό έκανα την φωνή του Donald. Δυστυχώς πολλές φορές δεν τον καταλαβαίνω τι λέει...
 
Παντα μου αρεσε η φωνη του Donald...κι εγω δεν καταλαβαινα τι ελεγε...ειδικα οταν εκνευριζονταν!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Παντα μου αρεσε η φωνη του Donald...κι εγω δεν καταλαβαινα τι ελεγε...ειδκα οταν εκνευριζονταν!!!!
Καλά όταν εκνευριζόταν μάλλον δεν έλεγε κάτι συγκεκριμένο αλλά και στον κανονικό λόγο υπήρχε πρόβλημα!!
 
Πίσω
Μπλουζα