Η κυρία του κυρίου (1962)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
6.272
Η κυρία του κυρίου (1962)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Η_κυρία_του_κυρίου_(1962)

Κωμωδία με πρωταγωνιστές τους Γκέλυ Μαυροπούλου, Ντίνο Ηλιόπουλο, Βασίλη Ανδρονίδη, Χρήστο Τσαγανέα, Περικλή Χριστοφορίδη, Καίτη Πάνου και άλλους ηθοποιούς.

Η Εύα (Γκέλυ Μαυροπούλου) είναι πιστή και υπάκουη σύζυγος του Μηνά Κανούδη (Ντίνος Ηλιόπουλος), ενός ευσυνείδητου και έντιμου υπάλληλου μιας μεγάλης εταιρείας. Η Εύα ασπάζεται τις αρχές του άντρα της αλλά ζηλεύει άλλες κυρίες με γούνες και πολύτιμα κοσμήματα. Κάποια μέρα την πλησιάζει οι επιθεωρητής Κοσμάς Σταματίου (Βασίλης Ανδρονίδης), προιστάμενος του άντρα της, και την πείθει να υποδείξει στο Μηνά ένα προμηθευτή, φυσικά με το αζημίωτο. Στο κόλπο μπαίνει και ο Θεοφάνης Ντελάκης (Χρήστος Τσαγανέας), ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας, και πίσω από την πλάτη του Μηνά όλοι παίρνουν μίζες μέχρι που αποκαλύπτονται. Έτσι κάθε κατεργάρης στον πάγκο του με πρώτο το γαμπρό του Φίλιππο (Περικλής Χριστοφορίδης) που απατούσε τη γυναίκα του (Καιτη Πάνου).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφημιστικό της ταινίας

 


161.jpg
161.jpg
 
Προσπαθώ να θυμηθώ τα δύο ονόματα των προσφερόντων στο διαγωνισμό. O ένας ήταν "Παπαρίζος"; Καμιά βοήθεια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο δεύτερος ήταν ο ''Χαλιουρέας''. Η συγκεκριμένη ταινία πρέπει να είναι στη δεκάδα των κορυφαίων κωμωδιών του ελληνικού κινηματογράφου. Και δεν το λέω μόνο ως αμετανόητος φαν της Γκέλλυς Μαυροπούλου.
 
atanasio είπε:
Ο δεύτερος ήταν ο ''Χαλιουρέας''. Η συγκεκριμένη ταινία πρέπει να είναι στη δεκάδα των κορυφαίων κωμωδιών του ελληνικού κινηματογράφου. Και δεν το λέω μόνο ως αμετανόητος φαν της Γκέλλυς Μαυροπούλου.
χαλουρεας για την ακριβεια

η ταινια ειναι οντως πολυ εξυπνη και αληθινη

ο ηλιοπουλος ειναι οπως (σχεδον) παντα εξαιρετικος και μαυροπουλου ειναι πολυ καλη εδω,ισως στην καλυτερη εμφανιση της (σε κωμωδια)
 
Και αξίζει μια ιδιαίτερη αναφορά εδώ στον Περικλή Χριστοφορίδη. "Εμένα η γυναίκα μου? Κορώνα στο κεφάλι μου" αλλά και οι ερωμένες, ερωμένες... :)
 
TZELASO είπε:
Και αξίζει μια ιδιαίτερη αναφορά εδώ στον Περικλή Χριστοφορίδη. "Εμένα η γυναίκα μου? Κορώνα στο κεφάλι μου" αλλά και οι ερωμένες, ερωμένες... :)
ολοι λιγο=πολυ οι ηρωες των ελληνικων ταινιων που σεβοταν τον εαυτο τους θα ειχαν και μια γκομενιτσα
 
Πίσω
Μπλουζα