Η κόμισσα της φάμπρικας

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Στην ταινια "η κομισσα της φαμπρικας" τα εσωτερικα γυρισματα που βλεπουμε στο "σπιτι" της Αννας Φονσου εγιναν στο ξενοδοχειο Auberge

komfabr.JPG

komf.JPG

komfab.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ΚΟΜΙΣΣΑ Της ΦΑΜΠΡΙΚΑΣ 1969

ξεκινά από το κολωνάκι εκεί που η Μέλπω Ζαρόκωστα αφήνει την φόνσου στην οδο Αριστοδήμου και Ξενοκράτους για να κάνει την διάρρηξη στην οδο Ξενοκράτους 38.

Προβολή συνημμένου 142081

Ξενοκράτους 42

Προβολή συνημμένου 142076

Ξενοκράτους 38

Προβολή συνημμένου 142082

Μαρασλή και Ξενοκράτους ο Ληναίος πηγαίνει την Φόνσου στο τμήμα.

Προβολή συνημμένου 142085

Η φόνσου και η πεθερά της δουλεύουν στην Πλεκτοβιομηχανία Μήτσης Κωνσταντίνος Φιλοθέης 14, Γαλάτσι.

Προβολή συνημμένου 142088

Προβολή συνημμένου 142077

Προβολή συνημμένου 142078

Προβολή συνημμένου 142079

Προβολή συνημμένου 142080

Προβολή συνημμένου 142083

Προβολή συνημμένου 142084

Προβολή συνημμένου 142086

Προβολή συνημμένου 142087
 
Η ΚΟΜΙΣΣΑ Της ΦΑΜΠΡΙΚΑΣ συνέχεια από #63.

ένα ακομα πλάνο είναι στην οδο ξενοκρατους 50

Προβολή συνημμένου 162820

Προβολή συνημμένου 162821

το καφενείο μοιάζει να είναι στην οδο Πατριάρχου Ιωακείμ 50. Τα σημεία που το κάνει είναι εκει είναι : οι 4 πλάκες πριν τα φρεάτια της ευδαπ, τα 6 φρεάτια, οι 2 πλάκες μετά τα φρεάτια προς το μαγαζί, το δέντρο και ο τοίχος προς την γωνία με το λουκι.

Προβολή συνημμένου 162822

Προβολή συνημμένου 162823
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γειά σου ρε Μάκη !!! πιστός στον αγώνα !!! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

οι υπόλοιποι μάλλον είμαστε διακοπές :) :) :)

αυτό με την κόμησα της φάμπρικας με .... κούφανε !!!!

(με τα 6 φρεάτια και τις 4 πλάκες της ΕΥΔΑΠ....)

χαιρετισμούς σε όλη την παρέα

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 
1969 - "Η κόμησσα της Φάμπρικας"

Ανεβάζω ένα map με όλα τα σημεία του βραδυνού γυρίσματος της ταινίας

κάποια από αυτά τα έχει περιγράψει ο Μάκης στα (2ο μέρος) #63 και #622

όλες οι σκηνές είναι γύρω από ένα τετράγωνο, Ξενοκράτους, Αριστοδήμου, Δεινοκράτους και Μαρασλή

Γύρω γύρω το γυρίσαν όλο. Και Μάκη βράθηκαν και ... τα φρεάτια μπροστά στο μαγαζάκι

και ο πολύ επεξηγηματικός χάρτης

https://www.imageupload.co.uk/image/BWMw

Η σύλληψη γίνεται Ξενοκράτους 46 ( 37°58'47.25"N, 23°44'47.90"E) μπροστά σε ένα σπίτι που δεν υπάρχει πια

Προβολή συνημμένου 167092
 
Συγχαρητήρια, Teacher!

Πάντα θέλαμε να μάθουμε τα σημεία γι' αυτή την ταινία.

Έχω μόνο μία ένσταση: Δεν μου ταιριάζουν οι φωτογραφίες στο Νο-5, στη σκηνή όπου ο Ληναίος γράφει τα στοιχεία της Φόνσου.

Στη σύγχρονη φωτογραφία εικονίζονται σκαλάκια εισόδου μιας πολυκατοικίας, ενώ στη φωτογραφία από την ταινία, τα σκαλάκια βρίσκονται στη μέση του δρόμου, σαν να είναι η κατάληξη ενός αδιεξόδου. Είναι όντως έτσι ή δεν διακρίνω κάτι εγώ;
 
Θα επιμείνω miki-mik7...

σου ανεβάζω και μια σύνθεση με άποψη από κάτω και λίγο πιο μακρυά ώστε να φαίνεται η πολυκατοικία δεξιά όπως κοιτάμε από κάτω και αριστερά όπως κοιτάμε από πάνω που είναι πολύ χαρακτηριστική. Αλλά το πιο χαρακτηριστικό είναι αυτό το κτίριο με τη σκαλίτσα (δεύτερο βελάκι) που σημειώνω και στην πρώτη ανάρτηση. Με τα πολλά παράθυρα. Δεν ξέρω τι κτίριο είναι αλλά είναι πολύ χαρακτηριστικό

Προβολή συνημμένου 167093
 
Σχετικά με το hotspot Ξενοκράτους και Αριστοδήμου

επειδή εκεί είναι και το τελευταίο σπίτι Μπειζάνη, απλά να κάνουμε μια παρατήρηση,

και στο 1964 - "θα σε κάνω Βασίλισσα", και στην 1969 - "κόμησσα της Φάμπρικας"

παραγωγός είναι ο Καρατζόπουλος
 
Δάσκαλε έχεις ψάξει το σπίτι με την αυλή του Ληναίου στην κόμησσα της Φάμπρικας; (νομίζω ότι μόνο αυτό μας μένει)

.

Teacher είπε:
Σχετικά με το hotspot 
 
Μίας που πιασατε την κομισα μια διορθωση στο post 63 του makism για την βιομηχανια πλεκτων Μητση που βλεπουμε στην ταινία. Φιλοθεης 14 βρισκεται σήμερα.Στην ταινία βρισκόταν και βρισκεται ακόμα(το κτηριο) μερικους δρόμους πιο κει στο Γαλατσι στην οδο Αφαίας 13. Το κτηριο υπαρχει ατοφιο το ιδιο και το σπιτι απεναντι Προβολή συνημμένου 167094Προβολή συνημμένου 167096

Προβολή συνημμένου 167095

Προβολή συνημμένου 167097

Προβολή συνημμένου 167098
 
Teacher είπε:
Θα επιμείνω miki-mik7...

σου ανεβάζω και μια σύνθεση με άποψη από κάτω και λίγο πιο μακρυά ώστε να φαίνεται η πολυκατοικία δεξιά όπως κοιτάμε από κάτω και αριστερά όπως κοιτάμε από πάνω που είναι πολύ χαρακτηριστική. Αλλά το πιο χαρακτηριστικό είναι αυτό το κτίριο με τη σκαλίτσα (δεύτερο βελάκι) που σημειώνω και στην πρώτη ανάρτηση. Με τα πολλά παράθυρα. Δεν ξέρω τι κτίριο είναι αλλά είναι πολύ χαρακτηριστικό




Η ένστασή μου απορρίπτεται πανηγυρικά!

Ήταν δική μου η παρανόηση και με συγχωρείς για τον επιπλέον κόπο σου. Υπέθεσα ότι μας έδειχνες το εξής: τα σκαλάκια της σύγχρονης φωτογραφίας ήταν αυτά που ανέβαιναν οι πρωταγωνιστές και αυτό ήταν το λάθος μου.

Ευχαριστώ και πάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερώτηση προς όσους σινεφίλ ξέρουν τα κατατόπια: το σπίτι των Δελημάνηδων με τη σκαλίτσα, την αυλή και το χαγιάτι έχει καμιά σχέση με το σπίτι του Φανούρη (Ο Φανούρης και το σόι του) που είναι και το παλιό σπίτι του ζεύγους Μπεϊζάνη (Θα σε κάνω βασίλισσα); Η σκαλίτσα δείχνει ίδια, το σπίτι μοιάζει, αλλά με μπερδεύει..........
 
Στην ταινια "η κομισσα της φαμπρικας" τα εσωτερικα γυρισματα που βλεπουμε στο "σπιτι" της Αννας Φονσου εγιναν στο ξενοδοχειο Auberge

Προβολή συνημμένου 137887

Προβολή συνημμένου 137888

Προβολή συνημμένου 137889
Αυτό το ξενοδοχείο χρησιμοποιήθηκε και στην ταινία "Ο παλαβός κόσμος του Θανάση" (1979), και πιο συγκεκριμένα στη δεύτερη ιστορία, στην οποία ο Βέγγος υποδυόταν τον διαιτητή του μεγάλου αγώνα ΦΑΟ-ΖΑΟ. Το ξενοδοχείο χρησιμοποιήθηκε ως ο χώρος στον οποίο ο διαιτητής "θα είναι ασφαλής", αλλά συμβαίνουν όλα τα απρόοπτα...
Και για του λόγου το αληθές, ορίστε και το απόσπασμα απ' την ταινία:
Είναι μεταξύ 12:03 και 21:56.
 
Χρησιμοποιηθηκε επίσης και στην τελευταία σκηνή της ταινίας "Μικροί κ μεγάλοι εν δράσει", όπου ο Αυλωνιτης υποδέχεται όλους τους ήρωες και δίνεται το happy end στην ταινία. Μάλιστα νομίζω σε μια ατάκα το λέει ξεκάθαρα "Σας περιμένω στον auberge". Πολύ σικατο ξενοδοχείο πάντως για την εποχή του
 
Χρησιμοποιηθηκε επίσης και στην τελευταία σκηνή της ταινίας "Μικροί κ μεγάλοι εν δράσει", όπου ο Αυλωνιτης υποδέχεται όλους τους ήρωες και δίνεται το happy end στην ταινία. Μάλιστα νομίζω σε μια ατάκα το λέει ξεκάθαρα "Σας περιμένω στον auberge". Πολύ σικατο ξενοδοχείο πάντως για την εποχή του
Ετσι ακριβως οπως τα λες για το Μικροι και μεγαλοι εν δρασει.
Και πολυ σικατο ξενοδοχειο βεβαιως. Τον Μαϊο του 1962 η Τζενη Καρεζη και ο Ζαχος Χατζηφωτιου εδωσαν εκει την δεξιωση του γαμου τους.
 
Πίσω
Μπλουζα