Η μόδα στο γυναικείο ντύσιμο των '70ς

Kαι βεβαια μπορει στο παραπανω ποστ να ηταν καλοκαιρι του 1970, αλλα οι μεγαλοι οικοι μοδας ειχαν ηδη ετοιμη τη χειμερινη συλλογη τους. Και τον χειμωνα φυσικα παρουσιαζαν την καλοκαιρινη.

Εδω βλεπουμε ολη την ασχμημια στο γυναικειο ντυσιμο των αρχων του '70, αλλα και το αντρικο δεν υστερουσε. Ο οικος Ντιορ ειχε δημιουργησει αριστουργηματα τη δεκαετια του '40 και ως το 1965 περιπου. Μετα η μοδα στο ντυσιμο, χτεινσμα, μακιγιαζ, πηρε την κατιουσα και ο Ντιορ αναγκαστικα ακολουθησε το ρευμα της κακογουστιας που ειχε επικρατησει παγκοσμιως.

Ας μην ξεχναμε πως ο σπουδαιος Κριστιαν Ντιορ, και αναφερομαι στον ανθρωπο και οχι στον οικο, δημιουργησε στις αρχες του 1947 το New Look. Ρουχα απολυτως θηλυκα, ονειρεμενα και αερινα που τονιζαν το μπουστο και τη μεση και απευθυνονταν στις γυναικες που ειχαν βαρεθει το στρατιωτικο ντυσιμο που ειχε κυριαρχησει την πρωτη εξαετια του 1940 λογω του πολεμου.
 
Kαι βεβαια μπορει στο παραπανω ποστ να ηταν καλοκαιρι του 1970, αλλα οι μεγαλοι οικοι μοδας ειχαν ηδη ετοιμη τη χειμερινη συλλογη τους. Και τον χειμωνα φυσικα παρουσιαζαν την καλοκαιρινη.

Εδω βλεπουμε ολη την ασχμημια στο γυναικειο ντυσιμο των αρχων του '70, αλλα και το αντρικο δεν υστερουσε. Ο οικος Ντιορ ειχε δημιουργησει αριστουργηματα τη δεκαετια του '40 και ως το 1965 περιπου. Μετα η μοδα στο ντυσιμο, χτεινσμα, μακιγιαζ, πηρε την κατιουσα και ο Ντιορ αναγκαστικα ακολουθησε το ρευμα της κακογουστιας που ειχε επικρατησει παγκοσμιως.

Ας μην ξεχναμε πως ο σπουδαιος Κριστιαν Ντιορ, και αναφερομαι στον ανθρωπο και οχι στον οικο, δημιουργησε στις αρχες του 1947 το New Look. Ρουχα απολυτως θηλυκα, ονειρεμενα και αερινα που τονιζαν το μπουστο και τη μεση και απευθυνονταν στις γυναικες που ειχαν βαρεθει το στρατιωτικο ντυσιμο που ειχε κυριαρχησει την πρωτη εξαετια του 1940 λογω του πολεμου.
"New Look" λοιπόν, την ίδια περίπου εποχή (λίγα χρόνια πριν) με το "New Deal" του Franklin Roosevelt, αγαπητή φίλη. Προχωρώ και σε μία ακόμη ανάρτηση από τη μόδα στα τέλη της δεκαετίας του '60. ?

Γυναικείο ντύσιμο (17-8-1968).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ηταν η εποχη των...new. :)

Αλλα τελικα τι πιο new απο ρουχα σαν αυτα της πιο πανω αναρτησης; Ζυπ - κυλοτ, παντελονια καμπανα και ανδρογυνο στυλ για γυναικες και ανδρες.

Γουστα ειναι αυτα βεβαια, αλλα η μοδα απο το 1966 και μεχρι περιπου το 1977 με απωθει, καθως προτιμω τα πολυ θηλυκα ρουχα για τις γυναικες, αλλα και τα πιο ανδροπρεπη για τους ανδρες.

Οποτε θα χαρω πολυ να δω σε καποια επομενη αναρτηση σου μοδα της δεκαετιας του '50 και των αρχων του '60!
 
Το τι είναι ανδροπρεπές και το τι θηλυπρεπές όμως είναι αυθαίρετο και βασίζεται στις προκαταλήψεις που έχουμε ενστερνιστεί. Εξαίρεση ίσως υπάρχει σε κάποια χαρακτηριστικά που έχουν βιολογική βάση, για παράδειγμα οι άντρες τυπικά έχουν φαρδύτερες πλάτες οπότε οι βάτες στους ώμους όντως κάνουν τις γυναίκες του 1980κάτι να μοιάζουν με αρσενικότερες απ' ό,τι ήταν. Αλλά αν με άκουγε ο Λουί Κατόρζ με τις δεκαδες γκόμενες και εξώγαμα να έλεγα τη γνώμη μου για την ενδυματολογική πρότασή του

image.png

πολύ φοβάμαι ότι θα έχανα το κεφάλι μου (διότι μη νομίζεις, κι εγώ έχω παρόμοια γνώμη με σένα περί (ανδρο, θηλυ)πρέπειας στα ρούχα - ιδίως το ψηλοτάκουνο γοβάκι με το κόκκινο φιογκάκι με διασκεδάζει ιδιαίτερα, χώρια η πόζα - αλλά ξέρω ότι η γνώμη μου είναι αυθαίρετη και οφείλεται στις προκαταλήψεις του κοινωνικού μου περίγυρου όταν ήμουν μικρός τις οποίες απορρόφησα και οι οποίες εξακολουθούν να διαμορφώνουν τις αντιλήψεις μου δεκαετίες μετά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν κατι αλλαζε ραγδαια, ιδιως παλαιοτερα και οχι τοσο πολυ σημερα, ειναι η μοδα. Και φυσικα μεχρι ενος σημειου αυτο που τωρα θεωρειται αρρενωπο, αυριο μπορει να μην το βλεπουν ετσι. Απο εκει και περα ομως για να κρινουμε το τι ειναι ενα ρουχο και αν τονιζει τη θηλυκοτητα ας πουμε, εχει να κανει με το ποσο τονιζονται τα εντονα χαρακτηριστικα του φυλου και στην προκειμενη περιπτωση της γυναικας: στηθος, μεση, γλουτοι. Και δεν εννοω βεβαια να τονιζονται χυδαια, αλλα καλαισθητα και κομψα.

Για ενα συντηρητικο ατομο οπως ειμαι εγω που πιστευω στον διαχωρισμο των φυλων και στην απολυτη συμπληρωση του ενος με το αλλο, η μοδα που επικρατουσε το '50 και μεχρι τα πρωτα χρονια του '60, τα προ της σεξουαλικης επαναστασεως δηλαδη, ειναι η ιδανικη και καλυπτει πληρως και απολυτα την εικονα που εχω στα ματια μου για τον Ανδρα και τη Γυναικα. Τωρα βεβαια, αν ζουσα στο 1500 μ.Χ. (η και π.Χ.) σιγουρα θα σου' λεγα αλλα.

Αλλωστε, οπως ανεφερα και στο προηγουμενο σχολιο που εκανα, γουστα ειναι αυτα. Και αντιληψεις, βεβαιως.
 
αλλα οι μεγαλοι οικοι μοδας ειχαν ηδη ετοιμη τη χειμερινη συλλογη τους. Και τον χειμωνα φυσικα παρουσιαζαν την καλοκαιρινη.

Μεχρι πριν λιγα χρονια τι μου ειχε πει πως ισχυει μια με μαγαζι μεγαλο στην Πατησιων: το τι θα βγει το καλοκαιρι το εχουν ηδη μελετησει απο τον χειμωνα της προηγουμενης χρονιας δηλαδη 1,5 χρονο πριν, μαζευονται στο Μιλανο οι σχεδιαστες και αποφασιζουν συχνα βαση των τι τους εχει μεινει απο αλλες παλιες χρονιες.
Ξαφνικα στις βιτρινες των μεγαλων καταστηματων ταυτοχρονα ολοι εχουν τα ιδια, τα περιοδικα αφιερωματα κ.ο.κ και ετσι ακουγεται το ''φετος ειναι στην μοδα..."

Το τι είναι ανδροπρεπές και το τι θηλυπρεπές όμως είναι αυθαίρετο και βασίζεται στις προκαταλήψεις που έχουμε ενστερνιστεί.

Καποτε τα πολυ μικρα τα εντυναν ολα το ιδιο δηλαδη με φορεμα
Δεν νομιζω να θελει κανεις Ελληνας τη σημερον να κανει το ιδιο, στην αμeρικη παντως καποιοι αρχισαν να το κανουν τελευαταια για αλλους λογους.
 
Πίσω
Μπλουζα