Η νεράιδα του χιονιού (Άντερσεν)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.942
Ο κ.Νικος Πιλαβιος ανεβασε σ αυτη τη σελιδα το προγραμμα της παιδικης θεατρικης παραστασης "Η νεράιδα του χιονιου"στην οποια συμμετειχε και ο ιδιος

1.jpg

2.jpg

"Αυτό είναι το ΘΕΑΤΡΟ ΚΥΒΕΛΗΣ στην αρχή της Μητροπόλεως, στην Πλατεία Συντάγματος. Σ' αυτό θέατρο έπαιξα για πρώτη φορά το 1951, σε ηλικία 8 χρονών. Το θέατρο ανήκε στον Κώστα Θεοδωρίδη, αδελφό της γιαγιάς μου και νονό μου. Ήταν ο δεύτερος άντρας της Κυβέλης -μετά τον Μήτσο Μυράτ και πριν τον Γεώργιο Παπανδρέου - και από αυτήν πήρε το όνομά του το θέατρο. Πριν, λεγόταν OUFA, όπως το μπαρ δίπλα, που ήταν και το όνομα μεγάλης εταιρίας παραγωγής κινηματογραφικών ταινιών, που πρόβ...αλλε αποκλειστικά ο κινηματογράφος μέχρι τα Δεκεμβριανά, οπότε το έκαψαν οι αντάρτες γιατί ο νονός μου έκανε τη βλακεία να αφήσει τους Άγγλους να πυροβολούν τον κόσμο που διαδήλωνε στην Πλατεία! Ξαναφτιάχτηκε το 1950 κι άρχισε να λειτουργεί ως θέατρο πια, με πρώτο το θίασο ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ - Λ.ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑ , που έκαναν το πρώτο θέατρο για παιδιά, όπου πρωτόπαιξα, στη "Νεράιδα του Χιονιού" του Άντερσεν.Από αυτή την παράσταση είναι το πρόγραμμα που σας ανέβασα εδώ. Αν το μεγαλώσετε θα δείτε αρκετά γνωστά ονόματα. Το πιο γνωστό είναι της Άλκης Ζέη, που τότε ήταν ηθοποιός"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το προγραμμα της θεατρικης παραστασης

πηγη

φωτογραφιες απ τις δυο πρωτες σελιδες,βλεπουμε τον κ.Νικο Πιλαβιο και τη Ληδα Πρωτοψαλτη που τοτε πρωτοβγηκε κι εκεινη στο θεατρο

10556366_675338705890175_6317595446500181544_n.jpg

10570284_675515742539138_8868244501622238401_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Καιτη Γωγου (Κατερινα Γωγου) επαιξε για πρωτη φορα στο θεατρο σε ηλικια 11χρονων πηγη

ο πρωτος της θεατρικος ρολος ηταν η "Ρηνουλα" στην παρασταση "η νεράιδα του χιονιου"
 
Πίσω
Μπλουζα