Η συλλογή μου από βιβλία της Άγκαθα Κρίστι [Viper & Εκδόσεις Λυχνάρι]

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Οπως εχω γραψει πολλες φορες σε διαφορα posts τα αγαπημενα μου βιβλια και μυθιστορηματα ειναι τρομου/φαντασιας,αστυνομικα κλπ.Γιαυτο και αγαπημενος μου συγγραφεας στο πρωτο ειδος ειναι o Stephen King που εχω ολοκληρωμενη συλογη και δευτερα πιο πολυδιαβασμενα ειναι τα βιβλια με ιστοριες της Αγκαθα Κριστι οποτε αφου εδω μεσα υπαρχουν πολλοι που αγαπανε την συγκεκριμενη συγγραφεα και τα συγκεκριμενα βιβλια ειπα να σας παρουσιασω την μικρη συλογη μου που αποτελειται απο 56 βιβλια και για την ακριβεια 13 Viper 42 απο εκδοσεις λυχναρι και ενα του Εντγκαρ Ουαλλας που το εβαλα εδω μονο και μονο επειδη ειναι απο της εκδοσεις λυχναρι.

Αναλυτικα απο Viper εχω τα εξης:

Eγκλημα στη Μεσοποταμια

Η δολοφονια του Ροτζερ Ακρουντ

Τα χριστουγεννα του Ηρακλη Πουαρο

Εγκλημα κατω απο τον ηλιο

Ο ανθρωπος με το καφε κουστουμι

Ξεχασμενος φονος

Ο θανατος δεν ειναι γλυκος

Οι μελλοθανατοι

13 για δειπνο

Ο δολοφονος της γηραιας κυριας

Τα γραμματα του σατανα

Αυτη που επρεπε να πεθανει

Ραντεβου με τον θανατο

Απο εκδοσεις λυχναρι εχω τα εξης:

Eνα σχεδιο δολοφονιας

Ενα αλοθι για 3 εγληματα

Μια σφαιρα στο κρανιο

Το πετρινο φερετρο

Ενα μηνυμα για φονο

Οι δυο οψεις ενος εγκληματος

Ποντικοπαγιδα

Ο μπαλαντερ του θανατου

Η σοφιτα με της αραχνες

Τραγικο ιντερμετζο

Το παρτυ

Στον αστερισμο της παρθενου

Οι αγγελοι δεν φλυαρουν

Εφιαλτικα χριστουγεννα

Νεμεσις

Ταξιδιωτης για τη φραγκφουρτη

Κρυφος αντιπαλος

Η πυλη του πεπρωμενου

Το σπιτι με τους ιβισκους

Το χαμογελο της μεδουσας

Ταξιδι προς το αγνωστο

Οι ελεφαντες θυμουνται

Τα πεντε μικρα γουρουνακια

Ατελειωτη νυχτα

Ο φονος ειναι ευκολος

Εγκλημα στο γκολφ

Συντροφοι στο εγκλημα

Το θλιμενο κυπαρισσι

Για γαμο η για κηδεια

Το τσιμπιμα της καρφιτσας

Ρετρο στην ομιχλη

Ενα πτωμα στη βιβλιοθηκη

Δηλητηριο μικρες δοσεις

Το μυστηριο του γαλαζιου τραινου

Ο μυστηριωδης μιστερ κουην

Οι αθλοι του Ηρακλεους

Η υπογραφη του δολοφονου

Τα επτα ρολογια

Καθε τριτη κι ενα εγλημα

Ξενοδοχειο μετροπολιταν

Κυκνειο ασμα μιας σοπρανο

Οι 12 υποθεσεις του μιστερ πυν

Το παιχνιδι της τυφλομυγας (Εντγκαρ Ουαλλας)

Προβολή συνημμένου 83647

Προβολή συνημμένου 83652

Προβολή συνημμένου 83654

Προβολή συνημμένου 83655

Προβολή συνημμένου 83656

Προβολή συνημμένου 83660

Προβολή συνημμένου 83661
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλος ενας φιλος της Αγκαθα στο φορουμ!

Ειναι η πιο αγαπημενη μου συγγραφεας γιατι οπου μυστηριο, εγω μεσα. Οχι ομως και τρομος. Αυτο ειναι κατι που με απωθει.

Η γυναικα αυτη ηταν πολυπλευρο ταλεντο γιατι δε σκεφτοταν μοναχα αναριθμητους και πανεξυπνους τροπους δολοφονιας, αλλα τους περιεβαλλε με πολυ ενδιαφερουσα υποθεση και επισης ηξερε να πλαθει χαρακτηρες. Οι ηρωες της δεν παρουσιαζονται σαν πιονια για να προχωρησει η υποθεση μεχρι να βρεθει ο ενοχος. Ο καθενας απο αυτους ηταν ενας ολοκληρωμενος χαρακτηρας. Γι' αυτο δε θεωρω τα βιβλια της παραφιλολογια, αλλα λογοτεχνια.

Τα βιβλια των εκδοσεων Λυχναρι που μας παρουσιαζεις metalacandyman τα εχω πανω - κατω κι εγω, αλλα καποια απο αυτα με διαφορετικα εξωφυλλα.

Τωρα που το σκεφτομαι, ελαχιστα αυτων των εκδοσεων δεν πρεπει να εχω.
 
Εξαιρετικός !!!
 
Τα πρώτα εξώφυλλα είναι ατμοσφαιρικά :) αν τα έβλεπα μερικά μικρή θα τρόμαζα σίγουρα :xm: ! να πω πως σήμερα μερικά εξώφυλλα από τις εκδόσεις λυχνάρι έχουν αλλάξει πχ. για γάμο ή για κηδεία, ο μυστηριώδης κύριος Κουήν, ένα μήνυμα για φόνο, οι άγγελοι δεν φλυαρούν, κρυφός αντίπαλος, τα εφτά ρολόγια και άλλα. Ευχαριστούμε για το ρετρό αυτό θέμα γιατι με αυτη την μορφή δεν θα τα δούμε ξανά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Greeklish

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του.
[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από εκδόσεις Λυχνάρι ,μόνο ένα είχε τύχει να αγοράσω. Λεγόταν αν θυμάμαι καλά " Ταξιδιώτης από την Φρανκφούρτη" , νομίζω της Αγκάθα Κρίστι. Το πήρα για να το διαβάσω στο τραίνο ( Θεσσαλονίκη -Αθήνα ). Είναι πιο ατμοσφαιρικό έτσι... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aχ Θεέ μου, ήσουν πολύ άτυχος Rio. Το βιβλίο του Λυχναριού που αγόρασες είναι το χειρότερο βιβλίο της Κρίστι! Ελπίζω να επιβίωσες στη διαδρομή :eek:
 
perlastar είπε:
Aχ Θεέ μου, ήσουν πολύ άτυχος Rio. Το βιβλίο του Λυχναριού που αγόρασες είναι το χειρότερο βιβλίο της Κρίστι! Ελπίζω να επιβίωσες στη διαδρομή :eek:
χαχαχα....η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ενθουσιαστεί, αλλά δεν θυμάμαι πλέον και πολλά πράγματα... :D
 
RIO, θα μπορουσες να διαβαζες το Murder on the Orient Express η το The mystery of the blue train, αν ηθελες οπωσδηποτε κατι σε τραινο. :D
 
bambinella 100 είπε:
RIO, θα μπορουσες να διαβαζες το Murder on the Orient Express η το The mystery of the blue train, αν ηθελες οπωσδηποτε κατι σε τραινο. :D
Για τo Orient Express είχα δει την ταινία και ήξερα τι παίζει , οπότε από αυτά που είχε εκεί, μόνο ο ταξιδιώτης θύμιζε την περίπτωση μου... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη με τραίνο με ένα βιβλίο Κρίστι στα χέρια και πραγματικά το θεωρώ εφιάλτη να σου τύχει αυτό με τον Ταξιδιώτη από την Φρανκφούρτη, από τα 66 που έγραψε :) Απορώ αν τα είχε χαμένα η Κρίστι όταν έγραφε αυτό το πράγμα, άσε που δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικό του στυλ της. Άκουγα ότι είναι χάλια και δεν πίστευα, νόμιζα ότι υπερβάλλουν, μέχρι που το διάβασα κι εγώ. Η σειρά με την οποία διαβάζεις το έργο κάποιου συγγραφέα είναι πολύ σημαντική. Αν ας πούμε, μου τύχαινε να διαβάσω πρώτο το συγκεκριμένο, δύσκολα θα ξαναέπιανα Κρίστι στη ζωή μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει κανείς το Στάχτη στα μάτια; Είναι το μόνο που δεν έχω από ΟΛΗ τη συλλογή του Λυχναριού και το ψάχνω εναγωνίως για μόνιμη συλλογή μου! :(
 
Και η ''αυλαια'' πρεπει να είναι απογοητευτικο! οσα εχω διαβαζει μεχρι τωρα από κριστι το ένα ηταν καλύτερο από το άλλο
 
Πού θα μπορούσα να το βρω εννοώ στο προηγούμενο ποστ μου! Το πήρε το μάτι σας παραμελημένο πουθενά να ψάχνει μια ζεστή αγκαλιά, έστω ένα άδειο ράφι; :)
 
mhmerotategiatipino είπε:
Πού θα μπορούσα να το βρω εννοώ στο προηγούμενο ποστ μου! Το πήρε το μάτι σας παραμελημένο πουθενά να ψάχνει μια ζεστή αγκαλιά, έστω ένα άδειο ράφι;
Κοιταξα στις εκδοσεις Λυχναρι, αλλα προς το παρον δεν πωλειται. Προκειται για συλλογη αστυνομικων διηγηματων.

Περισσοτερα εδω
 
Πίσω
Μπλουζα