ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΔΙΛΗΜΜΑ (1986)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας nick
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
549
Θανάσιμο δίλημμα (1989)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%98%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF_%CE%B4%CE%AF%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%BC%CE%B1

ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΔΙΛΗΜΜΑ - Μια ταινιά του Νίκου Φώσκολου με τον Λάκη Κομνηνό και την Τόνια Καζιάνη.

TRIVIA:Ενα παιδί πεθαίνει στο νοσοκομείο από λευχαιμία. Ενα άλλο παρουσιάζει καρκινικά συμπτώματα. Ο Κένιχ, πρόεδρος πολυεθνικής εταιρείας χημικών, αποκαλύπτει στο Διοικητικό Συμβούλιο ότι το πιο κερδοφόρο σκεύασμα της εταιρείας προκαλεί καρκινικές παρενέργειες στα μικρά παιδιά.

Η Δώρα, χωρισμένη απο τον Βάσο, έναν ασυμβίβαστο ιδεολόγο δημοσιογράφο, που ζει πια στο περιθώριο παροπλισμένος και αλκοολικός, ζει μόνη της μαζί με το εννιάχρονο αγόρι που έχει αποκτήσει από τον γάμο. Είναι γραμματέας του Κένιχ και τυχαία ακούει το τρομερό μυστικό του καρκινογόνου φαρμάκου. Ο Κένιχ όμως το καταλαβαίνει και αποφασίζει να της κλείσει το στόμα. Μια σειρά από εκπλήξεις και δραματικές κορυφώσεις, θα οδηγήσουν τους πρωταγωνιστές της ιστορίας σε ένα τραγικό αδιέξοδο.

DVD.02076.jpg
. Πιστεύω να ακολουθήσουν σύντομα σκηνές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλημέρα. Εχει ξανααναφερθεί η ταινία σε προηγούμενο thread.

H χρονιά συγουρα δεν είναι το 1986 ,έχω δει την ταινία 2-3 φορές (την έχω σε dvd) ,αποκαλύπτετε περιπου ή εποχή.

Μιλάμε για 1990 ή 1991.
 
Εγώ γιατί στην retro db είδα να γράφει 1986; Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος;
 
nick είπε:
Εγώ γιατί στην retro db είδα να γράφει 1986; Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος;
Λοιπάμε που θα το πώ ,αλλά στο retro db παιζει παραπληροφόρηση με τις χρονολογίες ,έχω δει σε 10αδες (video)ταινίες λάθος χρονολογίες.

Το ''Θανάσημο δίλημμα '' (βάζω το χέρι μου στη φωτιά) ειναι του 1990 ή του 1991.(μεταξύ άλλων φένετε και απο το look της Βανέσσας Τζελβέ).Οι χρονολογίες (για οποιον θυμάτε) πρεπει να συνδέονται με τους ηθοποιούς.
 
Οι χρονολογίες ειδικά στις βιντεοταινίες έχουν αποκλίσεις και διαφορές από όλες τις πηγές.

Υπάρχουν λάθη, τα οποία μετά από διασταύρωση στοιχείων διορθώνονται ή συμπληρώνονται.

Σίγουρα όμως δεν υπάρχει παραπληροφόρηση.

Αν έχεις στοιχεία video80 για χρονολογίες βιντεοταινιών ή για συντελεστές, θα αποτελούσαν χρήσιμες πληροφορίες προκειμένου να περαστούν στη retroDB.

PS Πάντως έχεις δίκιο video80 η βιντεοταινία είναι του 1989, και διορθώθηκε στη βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τραγούδι των τίτλων "Οι Γειτονιές των αστεριών" (το οποίο είναι σε στίχους του Νίκου Φώσκολου) ερμηνεύει η Λία Βίσση. Γενικότερα, τα περισσότερα μουσικά κομμάτια της βιντεοκασέτας είναι τα ίδια που ακούστηκαν λίγο αργότερα στην τηλεοπτική σειρά "Η ΛΑΜΨΗ" του Νίκου Φώσκολου. Πρόκειται για τον ίδιο συνθέτη Ζάκ Ιακωβίδη.
 
Tελικά όντως είναι αυτό που νόμιζα,αλλά το είχα δει το 1991-1992 στο MEGA.Το παιδάκι σκοτώνεται στο τέλος!
 
Οι τίτλοι αρχής:

[video=youtube_share;LD1j0eZiReE]

 
Πίσω
Μπλουζα