"Θεατρίνα" - 1972

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.565
Αντιδράσεις
50.326
"Η Θεατρίνα"

 


Συγγραφείς :
Σώμερσετ Μωμ - Γκάυ Μπόλτον


Θέατρο "Αλίκη" Χειμερινή περίοδος 1972 - 73


Απόδοση : Μάριος Πλωρίτης


Σκηνοθεσία : Δημήτρης Παπαμιχαήλ


Κοστούμια : Μάρω Γούζιος


Μουσική επιμέλεια : Σοφία Μιχαλίτση

 


Ηθοποιοί : Αλίκη Βουγιουκλάκη (Τζούλια Λάμπερτ) , Δημήτρης Παπαμιχαήλ , Νίκος Γαλανός , Καίτη Λαμπροπούλου , Χαριτίνη Καρόλου , Ελένη Ερήμου κ.α.


Πρεμιέρα : 23 Δεκεμβρίου 1972

 


Η παράσταση παίζεται μέχρι το τέλος της περιόδου και κατόπιν το καλοκαίρι του 1973 περιοδεύει στην Ελλάδα. Τη χειμερινή περίοδο 1973 - 74 ανεβαίνει ξανά στο θέατρο "Αλίκη" με κάποιες αλλαγές στα ονόματα του θιάσου. (Καίτη Πάνου , Άννα Παιταζή , Γιούλη Σταμουλάκη στη θέση των Χαριτίνη Καρόλου , Καίτη Λαμπροπούλου , Ελένη Ερήμου).


 


Μερικές φωτογραφίες από την παράσταση...


 




23.jpg


Προβολή συνημμένου 66691

15.jpg


Προβολή συνημμένου 66692

7.jpg


Προβολή συνημμένου 66693

Το εξώφυλλο του θεατρικού προγράμματος

 


17.jpg


Προβολή συνημμένου 66694

Στο συλλεκτικότατο βιντεάκι που ακολουθεί παρακολουθούμε πρόβες από το θεατρικό αυτό έργο...

 


[video=youtube;bDa18DU-BJc]http://www.youtube.com/watch?v=bDa18DU-BJc
 
Στη συγκεκριμένη παράσταση ήταν να συμμετάσχει και η Νόρα Βαλσάμη , μια συνεργασία που δυστυχώς τελικά δεν έγινε...Στο παρακάτω βιντεάκι η Νόρα Βαλσάμη μιλά για τη συνεργασία αυτή...

 


[video=youtube;F9x-cq6cvfo]http://www.youtube.com/watch?v=F9x-cq6cvfo
 
Ευγε Τόνυ!!! Εμπεριστατωμένη παρουσίαση!!
 
Η φωτο που ειχαν βαλει στο προγραμμα, είναι απο την "Κολομπ" του 1964-65??????????
tinysmile_aha_t.png


Παρατηρώ οτι η Καίτη Λαμπροπούλου και η Χαριτίνη Καρόλου θα πρεπει να είχαν στο θεατρικό, τους ίδιους ρόλους που είχαν και στην ταινία (στο "Πονηρό θηλυκό κατεργάρα γυναίκα" που ειναι η κινηματογραφική μεταφορά της Θεατρίνας).

Η πρώτη θα πρεπει να ήταν η αμπιγιέζ και η δευτερη η αντίζηλος που "κλέβει" τον σύζυγο.

Ο Νίκος Γαλανός λογικά θα πρεπει να ειχε το ρόλο του Δάνη Κατρανίδη, δηλαδη του νεαρού με τον οποιο γοητεύεται η ηρωίδα .....και η Ελένη Ερήμου, τη φιλενάδα του νεαρού (τη χορεύτρια "Βίκυ" της ταινίας)???? :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
...και η Ελένη Ερήμου, τη φιλενάδα του νεαρού (τη χορεύτρια "Βίκυ" της ταινίας)????
Μαριαλένα Κάρμπουρη, η Βίκυ της ταινίας.
 
Το Πονηρό Θηλυκό, Κατεργάρα Γυναίκα είναι μια άλλη απόδοση της Θεατρίνας ?
 
Και άλλο ενα βιντεάκι απο την Θεατρίνα

[video=youtube;Y6-xIlrCC0c]http://www.youtube.com/watch?v=Y6-xIlrCC0c .

Οι διάλογοι παρατηρώ οτι είναι ίδιοι με την ταινία...

(Αλικη Βουγιουκλακη) Θα πεθάνεις απο πλήξη Μάικ, κοντά στη Ντόλυ θα είσαι πιο μόνος παρα στο βαθος ενος πηγαδιού

(Δημήτρης Παπαμιχαήλ) Δεν το νομιζω

(Α.Β.) Α! δεν τον νομιζεις...και 15 χρονια ευτυχίας, χαρες, δόξες, χειροκροτήματα θα τελειώσουν έτσι, θα σβήσουν με μιας, θα κανουν σαν ένα πακέτο παλιά γράμματα

(Δ.Π.) Μην παιζεις θέατρο Τζούλια

(Α.Α.) Παίζω θεάτρο εγω? Βρωμοθεατρίνε! Εσυ παιζεις θέατρο και χειρότερο απο καθε αλλη φορά.

(Δ.Π.) Λυπάμαι που βρήκες τον τροπο να καταστρέψεις ετσι και την τελευταία σκηνή μας. Αντιο Τζούλια.

(Α.Α.) Οχι πριν ακουσεις αυτά που εχω να σου πω κύριε Γκόσλι. 15 χρόνια τώρα ειμαι η γυναικα σου, η σκλάβα σου, η ερωμένη σου και ο υποβολέας σου. 15 χρονια τώρα σε ακούω να τρως τα λόγια σου χωρίς να βγαζω άχνα. 15 χρονια παιρνω τις ωραίοτερες φράσεις απο τους ρόλους μου και στις δινω. Και εσύ τα δέχεσαι και τώρα θελεις να φύγεις? Εμπρος λοιπον φύγε! Εξω απο εδω.

(Αλικη Βουγιουκλακη): Θα πεθάνεις απο πλήξη Αλέξη, κοντά στη Μόνικα θα είσαι πιο μόνος παρα στο βαθος ενος πηγαδιού

(Αγγελος Αντωνόπουλος): Δεν νομιζω

(Α.Β.) Α! δεν τον νομιζεις...ώστε τόσα χρόνια αγώνες, χαρές, λύπες θα τελειώσουν έτσι, θα σβήσουν με μιας, θα κανουν σαν ένα πακέτο παλιά γράμματα

(Α.Α.) Μην παιζεις θέατρο Ελενα

(Α.Β.) Παίζω θεάτρο εγω? Βρωμοθεατρίνε! Εσυ παιζεις θέατρο και χειρότερο απο καθε αλλη φορά.

(Α.Α.) Λυπάμαι που βρήκες τον τροπο να χαλάσεις ακόμα και την τελευταία μας σκηνή. Αντιο λοιπον.

(Α.Β.) Οχι πριν ακουσεις αυτά που εχω να σου πω κυριε Αλεξάνδρου. Μια ζωή ολόκληρη στέκομαι πλάι σου, σε βοηθάω, σου συμπαραστέκομαι και εσύ τώρα θελεις να φύγεις? Μπρος φύγε! Εξω απο εδω φύγε!
 
Οι διάλογοι παρατηρώ οτι είναι ίδιοι με την ταινία...

(Αλικη Βουγιουκλακη) Θα πεθάνεις απο πλήξη Μάικ, κοντά στη Ντόλυ θα είσαι πιο μόνος παρα στο βαθος ενος πηγαδιού

(Δημήτρης Παπαμιχαήλ) Δεν το νομιζω

(Α.Β.) Α! δεν τον νομιζεις...και 15 χρονια ευτυχίας, χαρες, δόξες, χειροκροτήματα θα τελειώσουν έτσι, θα σβήσουν με μιας, θα κανουν σαν ένα πακέτο παλιά γράμματα

(Δ.Π.) Μην παιζεις θέατρο Τζούλια

(Α.Α.) Παίζω θεάτρο εγω? Βρωμοθεατρίνε! Εσυ παιζεις θέατρο και χειρότερο απο καθε αλλη φορά.

(Δ.Π.) Λυπάμαι που βρήκες τον τροπο να καταστρέψεις ετσι και την τελευταία σκηνή μας. Αντιο Τζούλια.

(Α.Α.) Οχι πριν ακουσεις αυτά που εχω να σου πω κύριε Γκόσλι. 15 χρόνια τώρα ειμαι η γυναικα σου, η σκλάβα σου, η ερωμένη σου και ο υποβολέας σου. 15 χρονια τώρα σε ακούω να τρως τα λόγια σου χωρίς να βγαζω άχνα. 15 χρονια παιρνω τις ωραίοτερες φράσεις απο τους ρόλους μου και στις δινω. Και εσύ τα δέχεσαι και τώρα θελεις να φύγεις? Εμπρος λοιπον φύγε! Εξω απο εδω.

(Αλικη Βουγιουκλακη): Θα πεθάνεις απο πλήξη Αλέξη, κοντά στη Μόνικα θα είσαι πιο μόνος παρα στο βαθος ενος πηγαδιού

(Αγγελος Αντωνόπουλος): Δεν νομιζω

(Α.Β.) Α! δεν τον νομιζεις...ώστε τόσα χρόνια αγώνες, χαρές, λύπες θα τελειώσουν έτσι, θα σβήσουν με μιας, θα κανουν σαν ένα πακέτο παλιά γράμματα

(Α.Α.) Μην παιζεις θέατρο Ελενα

(Α.Β.) Παίζω θεάτρο εγω? Βρωμοθεατρίνε! Εσυ παιζεις θέατρο και χειρότερο απο καθε αλλη φορά.

(Α.Α.) Λυπάμαι που βρήκες τον τροπο να χαλάσεις ακόμα και την τελευταία μας σκηνή. Αντιο λοιπον.

(Α.Β.) Οχι πριν ακουσεις αυτά που εχω να σου πω κυριε Αλεξάνδρου. Μια ζωή ολόκληρη στέκομαι πλάι σου, σε βοηθάω, σου συμπαραστέκομαι και εσύ τώρα θελεις να φύγεις? Μπρος φύγε! Εξω απο εδω φύγε!

Και ενα άλλο βιντέακι απο την θεατρίνα ειναι αυτό
 
Πίσω
Μπλουζα