Θου Βου: Φανερός Πράκτωρ 000

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.556
Αντιδράσεις
2.362
Χθες είχε στην τηλεόραση την ταινία του αγαπημένου Θανάση Βέγγου "Θου Βου: Φανερός Πράκτωρ 000".
Περιττό να πω ότι είμαι φανατική θαυμάστρια του Βέγγου, αλλά ειδικά αυτή η ταινία μου φτιάχνει ακαριαία την διάθεση.
Η εκπαίδευση, οι υποθέσεις, και στο τέλος ο τουρτοπόλεμος! Κλαίω από τα γέλια

- Εγώ αγαπώ έναν νέο
- Και απ' ό,τι βλέπω πρέπει να σ'αγαπάει κ'αυτός....

Τι να πει κανείς μετά απ'αυτό τον διάλογο...

- Θα πω στον εργολάβο να χτίσει ένα δωμάτιο παραπάνω να 'ρχομαι κ'εγώ

- Ναι, να με ενημερώσετε, γιατί εξαγριώθηκα.

- Ε, την σκούπα μου!
- Δεν προλαβαίνω, σκούπισε με το μπαστούνι

-Τι είναι εδώ μωρέ;
- Λαχαναγορά.
- Λαχαναγορά; Και γιατί μ'εφερες εδώ αντίχριστε;
- Αφού είσαι μάπας.


Προβολή συνημμένου 284460
Δεν μάθαμε ποτέ τι είχε αυτή η βαλίτσα, αλλά ακούσαμε το υπέροχο Monsieur cannibale


Τουρτοπόλεμος στην "Μαύρη σαντιγύ"... τα λόγια είναι περιττά



Από την wiki:
Η ταινία αυτή έκανε πρεμιέρα στις αίθουσες στις 30 Ιανουαρίου 1967 και σημείωσε τρομερή επιτυχία στους κινηματογράφους, καθώς πούλησε 474.568 εισιτήρια και βγήκε πέμπτη ανάμεσα σε 117 ταινίες της ίδιας σεζόν. Η επιτυχία αυτή οδήγησε στη δημιουργία δεύτερης ταινίας βασισμένη σε αυτήν εδώ, με την ονομασία Θου-Βου Φαλακρός πράκτωρ - Επιχείρησις: Γης Μαδιάμ, που προβλήθηκε το 1969.


Υ.Γ. Έψαξα να βρω θέμα για την 1η ταινία του Θανάση Βέγγου με την εκπαίδευση των πρακτόρων και δεν υπήρχε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το "Θου Βου: Φανερός Πράκτωρ 000" είναι η 3η ταινία της εταιρείας παραγωγής "ΘΒ Ταινίες Γέλιου". Η 1η ταινία είναι το "Είναι ένας... τρελλός τρελλός Βέγγος" και η 2η "Ο Παπατρέχας".


Χθες είχε τον Παπατρέχα... θυμάμαι σε συνέντευξή του Θανάση Βέγγου, που έλεγε ότι στην σκηνή που κρέμεται με το σκοινί, ενώ κρεμόταν στο κενό είχε έρθει ένας συνεργάτης του (δεν θυμάμαι το όνομα) και του ανακοίνωσε ότι η ΚODAK τους έκοψε την πίστωση.

Μακάρι να υπήρχαν περισσότερες συνεντεύξεις του καλού μας ανθρώπου :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα