Θρησκευτικά Δημοτικού

pistapista

RetroN00b
Joined
11 Mαϊ 2012
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
18
pistapista είπε:
τα βρηκα στο παταρι του σπιτιου μου και ειπα να τα ποσταρω...
Kαι πολυ καλα εκανες!!! :thumbup:

Ρετροφλασιες ηρθαν μολις ειδα τις εικονες απο τα βιβλια...

Δεν μπορω να πω οτι ηταν και απο τα αγαπημενα μου μαθηματα... :precry:

...αλλα θυμαμαι την ωραια εικονογραφηση που ειχαν μεσα. :)
 
Δόξα τω Θεώ, είναι οικεία! :D

Οκ, τα προλάβαμε όλα - ακριβώς τα ίδια είχα κι εγώ! :)
 
Αυτό που θυμάμαι εγώ είναι ότι μας δίδασκαν τους βίους των Αγίων μέρες κοντινές με την ονομαστική τους εορτή.

Φυσικά δεν ήταν από τ' αγαπημένα μας μαθήματα ειδικά στα χρόνια του Γυμνασίου και του Λυκείου!
 
Θυμάμαι ένα βιβλίο ονώματι "Ευαγγελικές Περικοπές". Δημοτικού ή Γυμνασίου ήταν; Όπως λέει κι ο τίτλος, είχε αποσπάσματα από τα κυριακάτικα Ευαγγέλια, και οι καθηγητές το "συντόνιζαν" με τις κυριακές που διαβαζόταν αυτό το Ευαγγέλιο στην εκκλησία, όπως αναφέρατε πιο πάνω.
 
Ωραία ανακάλυψη!

Αυτά τα βιβλία είχα κι εγώ! Ειδικότερα στην Γ' τάξη που ξεκίνησα Θρησκευτικά στο σχολείο μου άρεσε σαν μάθημα...(αγιόπαιδο βλέπετε!).

Αν θυμάμαι καλά, το βιβλίο Ευαγγελικές Περικοπές της ΣΤ' τάξης είχε κείμενα στα αρχαία και τη μετάφρασή τους, αν θυμάται κάποιος άλλος μας διαφωτίζει...Πάντως δεν θυμόμουν καθόλου ότι στην ΣΤ' τάξη υπήρχαν δύο βιβλία Θρησκευτικών...Μόνο το βιβλίο Ευαγγελικές Περικοπές θυμάμαι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα θυμασαι BETTY BOOP..ειχε το κειμενο και στα αρχαια και μεταφραση..το αλλο βιβλιο η λειτουργικη και κατηχηση μαθαινες για την εκκλησια ποια μερη αποτελειται ,τα αμφια,τα σκευη της εκκλησιας,τις γιορτες,αναλυση του πιστευω...τετοια πραγματα!!!!
 
Αν και αυτά πάντα πήγαιναν μαζί ("Κατήχηση και Λειτουργική") ήταν δύο σε ένα. Η "Λειτουργική" αφορούσε στο τυπικό (εκκλησίες, σκεύη, άμφια κλπ.) και η "Κατήχηση" στα υπόλοιπα. Η Λειτουργική μου άρεσε πάρα πολύ γιατί πρόσφερε εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και ουσιαστικά ήταν το μόνο μάθημα σχετικό με τέχνη που κάναμε, μαζί με κάτι λίγα στην Ιστορία. Για την Κατήχηση, ειδικά όπως την κάναμε τότε, προτιμώ να μη μιλήσω.
 
Είναι εφικτό να καταχωρηθούν τα περιεχόμενα των παραπάνω βιβλίων;
 
Τα θυμαμαι ολα εκτος απο το τελευταιο...

Δεν χρειαζονται περιεχομενα, αρκετη ταλαιπωρια και βαρεμαρα με το συγεκριμενο μαθημα... :banghead:
 
Μέχρι ποιά χρονιά ήταν αυτά τα βιβλία θρησκευτικών; Θυμάμαι ότι είχαν αλλάξει όταν πήγα δημοτικό, αλλά αυτά τα "καινούρια" τα είχε και ο αδερφός μου όταν πήγαινε δημοτικό, και πήγε τρίτη τάξη (χρονιά που ξεκινάγαμε τα θρησκευτικά) το 1994.
 
Τα θυμαμαι ολα!Τα ειχα και εγω!Καμμια φωτο απο εσωτερικο παιζει??
 
Το "Ευαγγελικές Περικοπές" πρώτη φορά το βλέπω...Τα άλλα οκ.
 
nwntas είπε:
Μέχρι ποιά χρονιά ήταν αυτά τα βιβλία θρησκευτικών; Θυμάμαι ότι είχαν αλλάξει όταν πήγα δημοτικό, αλλά αυτά τα "καινούρια" τα είχε και ο αδερφός μου όταν πήγαινε δημοτικό, και πήγε τρίτη τάξη (χρονιά που ξεκινάγαμε τα θρησκευτικά) το 1994.
Tα βιβλία σίγουρα κυκλοφορούσαν μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του 90 που ήμουν εγώ στο Δημοτικό, μετά άλλαξαν και από το 2006 κυκλοφορούν αυτά που έχουν τώρα τα παιδιά στο Δημοτικό (που είναι σε μέγεθος Α4).
 
BETTY BOOP είπε:
Tα βιβλία σίγουρα κυκλοφορούσαν μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του 90 που ήμουν εγώ στο Δημοτικό, μετά άλλαξαν και από το 2006 κυκλοφορούν αυτά που έχουν τώρα τα παιδιά στο Δημοτικό (που είναι σε μέγεθος Α4).
Οπότε παίζει να τα άλλαζαν από το 1994 και μετά σταδιακά στις τάξεις.
 
Πωπωωω που τα θυμηθήκατε αυτά τα βιβλία;; Ακριβώς αυτά είχα ('76άρης και απόφοιτος του '94). Τι να σχολιάσω; Δεν τα έχω αποβάλλει από την μνήμη μου διότι ήταν σαν να μην υπήρξαν ποτέ. smiley-sick009.gif
 
Eν τω μεταξύ, όταν έγραψα το πρώτο post ούτε είχα δει ότι στην αρχή δημοσιέυεται το εξώφυλλο και των "Ευαγγελικών Περικοπών", που δε το θυμόμουνα,είναι αλήθεια. Ωστόσο ήξερα το συγγραφέα κύριο Γρηγοριάδη,που έψελνε σε μια εκκλησία στην Πεντέλη.
 
Τα χεις φυλάξει ρε θηρίο;;; Θυμάμαι έντονα της Ε' επειδή έχει αυτά τα βουνά και ήταν επιβλητικά στα μάτια μου ... Μπράβο !!!
 
Πίσω
Μπλουζα