Θρησκευτικές ταινίες

Wally είπε:
H Παλαια Διαθηκη δεν εχει σχεση με το Πασχα αλλα ουτε και οι υπευθυνοι προγραμματος των Ελληνικων καναλιων εχουν καποια (εστω ελαφρα) σχεση με την πραγματικοτητα.
Rakeesh είπε:
Θεολογικα, η Εξοδος (απο την Αιγυπτο) συνδέεται πολύ με το νόημα της Ανάστασης και τη χριστιανική σωτηριολογία, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Το Πασχα προερχεται απο το πεσσαχ=περασμα και σημειολογικα-συμβολικα εχει την σημασια του (αφου τα γεγονοτα της Μ.εβδομαδας διαδραματιζονται κατα την διαρκεια του εορτασμου του ) .

Τωρα περα απο αυτο ,κατα ποσο η Εξοδος και τα γεγονοτα που οδηγησαν σ αυτη συνδεεται ουσιαστικα θεολογικα με την Ανασταση ,με βαση καποιες ομοιοτητες παραλληλισμους συμβολισμους ,συμφωνα με τον καθε ,επιφανή ή μη θεολογο, ειναι ζητημα που σηκωνει συζητηση .(και σιγουρα δεν μπορει να αποτελεσει σοβαρο επιχειρημα

οσων αφορα το κινητρο , οσων επιμελουνται του τηλεοπτικου προγραμματος προγραμματος)

Νομιζω το ζητημα ειναι περισσοτερο πρακτικο .

Ενω υπαρχει πλειαδα απο ταινιες και σειρες για ολα τα βιβλια και ολους τους ηρωες/πρωταγωνιστες της Π.Διαθηκης , δεν υπαρχει κατι σε αντιστοιχη ποσοτητα-ποιοτητα σε αξιολογες σειρες/ταινιες, οσων αφορα τους ηρωες πρωταγωνιστες της Καινης Διαθηκης ,περαν του 4 ευαγγελιων-ζωης του Ιησου .

Βαραβας, Κβο βαντις ,Μπεν Χουρ,Ο Χιτων, αντε και το Τελευταιες μερες της Πομπηιας(οπου πρωταγωνιστες ειναι και χριστιανοι) ειναι οι μονες που μου ερχονται στο μυαλο.

Τωρα γιατι δεν ,................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένες μου θρησκευτικές ταινίες είναι ''Η Βίβλος'' (αγαπημένη μου σκηνή ο κατακλυσμός του Νώε) και ο ''Ιησούς από τη Ναζαρέτ'' (μέχρι τα παιδικά χρόνια του Ιησού)...
 
Παιδιά ίσως, ίσως η πιο αξιόλογη και κινηματογραφικά αρτιότερη να είναι τελικά ο Μπέν Χουρ! την είδα σήμερα ξανά μετά από χρόνια, καλά ο Ίστον από τις πιο μυθικές, ιστορικές, κινηματογραφικές μορφές, άψογος και τόσο πρωτότυπα όμορφος !
 
Μπεν Χουρ απο τις αγαπημενες μου και το βραδυ Quo Vadis
 
Όποια ταινία έχει να κάνει με τους πρωτόπλαστους, το Νώε και τον κατακλυσμό και γενικά τα πρώτα χρόνια του ανθρώπου κατά την Παλαιά Διαθηκη τη βλέπω άνετα.
 
Πολυαγαπημένες μου σειρές είναι, πρώτη και καλύτερη το "Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ" -ανατριχιάζω όσες φορές κι αν το δω- και το "Οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας". Ταινία, το "Quo vadis".
 
Κι εμένα μου αρέσει πολύ το Quo Vadis, το The Bible: In the Beginning (1966), το Jesus (1979), και οι τηλεταινίες Joseph και Μoses (1995), που για μένα είναι εκπληκτικές και θα έπρεπε να είναι κινηματογραφικές.
 
perlastar είπε:
Κι εμένα μου αρέσει πολύ το Quo Vadis, το The Bible: In the Beginning (1966), το Jesus (1979), και οι τηλεταινίες Joseph και Μoses (1995), που για μένα είναι εκπληκτικές και θα έπρεπε να είναι κινηματογραφικές.
εχεις δει ποτε το ρετρο σηριαλ;

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13382-Quo-Vadis
 
Δεν την έχω δει τη σειρά Αριάδνη, δεν θυμόμουν καν ότι υπάρχει! Ενδιαφέρον φαίνεται...
 
To είδος αυτό είναι από τα αγαπημένα μου.

Εκτός από τις συνήθεις που μάθαμε από την ελληνική τηλεόραση, υπάρχουν και κάποιες άλλες λιγότερο γνωστές (ίσως δεν έχουν παιχτεί καθόλου), που αν και δε φτάνουν στο επίπεδο των υπόλοιπων ωστόσο τις βρήκα και αυτές αρκετά καλές!

The prodigal (1955) (η ιστορία του ασώτου υιού με τους Lana Turner, Edmund Purdom σκηνοθετημένη από Richard Thorpe)

[video=youtube;cFzd-PTMUSA]


Δε νομίζω ότι ο λόγος είναι ότι γυρίστηκαν την ίδια περίοδο.

Απλώς αυτές οι ταινίες είναι "επικές" και ξεχωριστές που ταιριάζει με την "επικότητα" της ιστορίας του Χριστού και των γιορτών αυτών.

Όπως ακριβώς στα Χριστούγεννα ταιριάζουν ταινίες κιν. σχεδίων και μιούζικαλ λόγω της ευχάριστης ατμόσφαιρας που δημιουργούν, και ας μην έχουν σχέση με Χριστούγεννα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είδα να αναφέρεται και ο Σολομών και η βασίλισσα του Σαββά (1959) με Γιουλ Μπρίνερ και Τζίνα Λολομπρίτζιντα.

Μια αρκετά καλή παραγωγή. Ομολογώ ότι λίγο με κούρασε που την είδα πριν λίγα χρόνια σε DVD, αλλά παρ'όλ'αυτά την αγόρασα σε Bluray!

http://www.blu-ray.com/movies/Solomon-and-Sheba-Blu-ray/120308/#Screenshots
 
Ο "Ιησούς από τη Ναζαρέτ" για άλλη μια χρονιά από τη μικρή οθόνη για να περάσουμε Μεγάλη Εβδομάδα. Κακά τα ψέματα, με αυτή τη σειρά μεγαλώσαμε...
 
Δεν γίνεται μεγάλη εβδομάδα χωρίς Ιησού από την Ναζαρέτ... :)
 
Πριν μερικά χρόνια, είχε προβάλει ο ΑΝΤ1, Μεγάλο Σαββατο πρωι (το θυμαμαι, γιατί 9:00π.μ. που ανοιξα την τηλεόραση μολις ειχε αρχισει) μια ταινία, σιγουρα ήταν δεκαετίας 1960 (ίσως και πιο πριν ακομα) που ήταν ίδιας ακριβώς δομής και θεματολογίας με το <<The Bible: Ιn the beginning (1966)>>, δηλαδη ξεκινούσε με το πως ο Θεός δημιουργησε το σύμπαν, τους πρωτοπλαστους, τον κατακλυσμο του Νώε, τον πυργο της Βαβελ κλπ.

Στο τηλεπεριοδικο, το ειχαν "βαφτίσει" <<Η δημιουργία του κόσμου>> ή <<Απ' αρχής του κόσμου>>...κάπως έτσι...δεν τον θυμαμαι και πολυ καλα τον τίτλο....Ομως σιγουρα δεν ήταν το <>, γιατί το εχω δει πολλες φορες. Ηταν άλλη ταινία. Απο τότε, αυτη τη μια και μοναδικη φορά, δεν την έχω ξαναδει αυτή την ταινία. Μήπως ξερει κανεις, ποια αλλη ταινία εχει γυριστεί με τετοια θεματολογια εκτος απο το <>???????
 
για καποιον λογο που δεν καταλαβαινω αυτες οι ταινιες παιζουν μονο την μεγαλη εβδομαδα....
 
Εκανα το λαθος και ειδα το καινουργιο Ben-Hur...... :precry:

Τετοια μουφα δεν εχω ξαναδει! :sealed:

Εχουν κατακρεουργησει παρα πολλες σκηνες απο την ταινια του 1959 (ασε δε που τις παρουσιαζουν και εντελως αλλιως),

δεν δειχνει ουτε τα μισα,η διαρκεια της δεν ειναι ουτε 2 ωρες,ο Morgan Freeman με το ραστα μαλλι θυμιζει τον Bob Marley στα γεραματα....

και γενικα ενα χαλι σκετο!!! :eviltongue:

Ντροπη και Αισχος σε οσους ειχαν την φαεινη ιδεα να βεβηλωσουν τετοια ταινιαρα!!!! :rant:

Εχουμε πει.....καποια πραγματα απλα ΔΕΝ ΤΑ ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!! :nono:
 
Υπάρχουν και οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας το 1959 όχι η σειρά φυσικά η ταινία! Την έχει δει κανείς;
 
Πίσω
Μπλουζα