Θυμάστε μια κοπέλα...

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.929
θυμαστε μια κοπελα αληθινη που χορευε αφου ανοιγε κατι που ηταν σαν βιβλιο;δεν θυμαμαι αν μας εδειξαν το προσωπο της,φορουσε μια φορμα ολοσωμη και ειχε τα μαλλια της αλογοουρα,βλεπαμε μονο τη σκια της (αν δεν κανω λαθος) και την εδειχνε πριν ή μετα τα chapi chapo
 
Υπάρχει μια εισαγωγή που ειναι διάσημη ακριβώς επειδή δειχνει τη σκιά μιας κοπελας να χορεύει. Μόνο που αυτη είναι η εισαγωγή της Βρετανικής σειράς Tales of the Unexpected (1979) της οποίας οι πιθανότητες να προβάλλεται είτε πριν ειτε μετά από μια σειρά όπως το chapi chapo είναι ελάχιστες μιας και τα επεισόδια του Tales of the Unexpected τελείωναν πάντα με ένα horror twist (τα οποία συνήθως δεν ήταν υπερφυσικά).

Aυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως η σειρά ήταν ακατάλληλη για ανηλίκους. Θα μπορούσε οποιοδήποτε παιδί είναι σε ηλικία που ξέρει να διαβάσει να την παρακολουθήσει (αν καταλαβαινε τις υποθέσεις και αν δε βαριόταν). Απλώς δεν είναι η σειρά που θα προσωπικά θα προγραμμάτιζα να προβάλλεται στην παιδική ζωνη μιας και η σειρά απευθύνεται περισσότερο σε ενήλικες. Οπότε ίσως να πρόκειται για σύμπτωση αλλά καλού κακού δες την εισαγωγή και ελεγξε αν αυτή την κοπέλα εννοεις

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NorthStar οχι δεν ειναι αυτη η κοπελα,καμμια σχεση με το βιντεο αυτο που λες.Ειμαι σιγουρη οτι το εδειχνε στην παιδικη ζωνη η κρατικη τηλεοραση οποτε δεν ειναι σιγουρα αυτη η σειρα.

Αυτο που λεω εγω με την κοπελα κρατουσε λιγα λεπτα και δεν ηταν σειρα,οποτε ανετα το παρακολουθουσε και ενα παιδακι.Δεν ταιριαζει ουτε με την περιγραφη που εδωσα στο θρεντ.

Παντως σ ευχαριστω για την απαντηση
 
αν βλεπαμε(οπως νομιζω) μονο τη σκια της κοπελας που χορευε, θα ηταν καπως ετσι περιπου color_bubbles_avatar_picture_20634.gif ,στη φωτογραφια που προσθεσα σημασια εχει μονο η σκια της κοπελας και οχι το παιχνιδι με τις φουσκες
 
νομιζω οτι βλεπαμε ενα χερι να τοποθετει στο κεντρο της οθονης ενα χαρτονι(μπορει να ειχε ζωγραφισμενους κυκλους εξωτερικα,δε θυμαμαι) που εμοιαζε με βιβλιο και αμεσως μετα να το ανοιγει και να βλεπουμε αυτη τη σκια της κοπελας που αρχιζει το χορο ή τη γυμναστικη
 
κατερινα το παιδικο ειχε σχεση με αυτην την κοπέλα;
 
αριαδνη είπε:
κατερινα το παιδικο ειχε σχεση με αυτην την κοπέλα;
δε νομιζω να ειχε σχεση,θα ελεγα οτι ηταν κατι σαν διαλειμμα πριν την εναρξη του επομενου παιδικου

κατι αντιστοιχο ας πουμε με αυτο
 
Ακούγεται σαν διαφημιστικό σποτ, που ενδεχομένως επειδή "έπαιζε" συχνά εκείνη την περίοδο, να έμπαινε και στην ζώνη με τα κινούμενα σχέδια και να το έβλεπες πριν το "Chapi Chapo". Μήπως δεν ήταν "βιβλίο" αυτό που άνοιγε, αλλά θυμάσαι το σήμα με το οποίο ξεκινούσε η διαφήμιση αυτή;


Δεν φαίνεται να έχει κάποια κοτσίδα, βέβαια... Δεξιά θα το δεις και επιχρωματισμένο στα 90's, πλέον.
 
Κωστα τη διαφημιση την εχω εντοπισει στο youtube εδω και 2-3 χρονια,αν ηταν αυτη θα ειχε "λυθει" το θρεντ

παντως δεν ηταν διαφημιση,κατι αλλο ηταν
 
Εγώ δεν είμαι στο μυαλό σου Κατερίνα για να μπορώ να ξέρω τι έχεις ψάξει εσύ στο παρελθόν και τι έχεις βρει... Οφείλω λοιπόν να προτείνω (εάν θέλεις, φυσικά!), σύμφωνα με αυτά που βλέπω και διαβάζω στη συζήτηση που ήδη έχει γίνει. Καμιά φορά η μνήμη μας ξεγελά (μου έχει συμβεί και εμένα αρκετές φορές) και συνδυάζουμε δύο διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας που είμαστε "σίγουροι" ότι έτσι ήταν (ενώ δεν ήταν) και έχουμε μια αλλοιωμένη εικόνα σε σχέση με αυτό που πραγματικά είχαμε δει/ζήσει παλαιότερα.

Σύμφωνοι, δεν ήταν η διαφήμιση αυτή. Μου ακούγεται όμως πολύ περίεργο να μην είναι διαφημιστικό σποτ γενικότερα, να μην είναι κινούμενα σχέδια, να έδειχνε κάτι πολύ συγκεκριμένο και να μην άλλαζε "παραστάσεις" και να διαρκούσε μάλιστα, ελάχιστα λεπτά. Υπάρχει τέτοια παραγωγή; Επίσης, νομίζω πως δεν υπήρχαν σποτ καναλιού τύπου "Megalicious" εκείνη την εποχή στην κρατική τηλεόραση. Κάτι δεν πάει καλά στην περιγραφή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα