Ιστορία μέσα από τα Ταξίμετρα

johngr

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
101
Αντιδράσεις
25
Μια συλλογή που θα μας γυρίσει πίσω στις καμπίνες των Ταξί....

22 Φεβρουαρίου 1907 - Το πρώτο ταξί, εφοδιασμένο με ταξίμετρο, κάνει την εμφάνισή του στους δρόμους του Λονδίνου.

Από τότε και μετά άρχισαν να εξαπλώνοντε σε όλα τα κράτη μέσα στις καμπίνες των ταξί. Στην αρχή ήταν μηχανικά , έπρεπε δηλαδή να τα κουρδίσεις για να δουλέψουν και σιγά σιγά με την εξέλιξη της τεχνολογίας έγιναν με ηλεκτρική υποβοήθηση το κούρδισμα , μέχρι ποια στις μέρες μας που έχουν αντικατασταθεί με τα ηλεκτρονικά.

Ο χαρακτηριστικός ήχος του παλιού ταξίμετρου όμως είναι αυτός που σου θυμίζει τις εποχές εκείνες που άφησαν ιστορία.

Η συλλογή μου απαρτίζεται απο ταξίμετρα γνωστά σε αρκετούς και αλλα που κανείς μας δεν τα πρόλαβε, αλλα έχουν την δικιά τους ιστορία.

Προβολή συνημμένου 62878

Στην σελίδα μου δείτε την συλλογή μου αναλυτικα .... http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/07/greek-old-taximeters_24.html

Αν κάποιος έχει κάποιο κομμάτι πέρα απο αυτά ας μου αφήσει ενα μυνημα με φωτο του .... Ευχαριστώ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που τελικά βρήκες ταξίμετρο που να γράφει "Τάξις" αντί για "Ταρίφα" ή "Τιμολόγιον". Εσύ δε με είχες ρωτήσει όταν θυμήθηκα ότι εγώ είχα δει τη λέξη "Τάξις";

Eγώ νόμιζα ότι το είχα δει σε "όρθιο" ταξίμετρο, αλλά να που τελικά ήταν σε οριζόντιο (Νο2).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι ετσι είναι ...
 
Αν έχεται γνωστούς και φιλους παλιους ταξιτζήδες πολύ θα ήθελα να ρωτούσατε ποιες χρονιές τα πρόλαβαν τα παραπανω ταξίμετρα . και ιδίως παππούδες για να μάθω για τα πιο παλιά.
 
Ευχαριστώ πολύ Ermis85 !!
 
Πολυ δυσκολα τα πραγματα να βρω πληροφοριες ιστορικες για το καθενα ...ακομα και στο εξωτερικο στα εργοστασια παραγωγης.... θα το παλεψω ομως ακομα
 
Δυσκολα τα πραγματα ... πολυ νεκρο το κομματι στο ιντερνετ για πληροφοριες πανω σε ταξιμετρα ..manual σχεδιαγραμματα Κλπ
 
Το πιο συνηθισμένο ταξίμετρο που έβλεπα την δεκαετία 80 στα ταξί!

22277013_0_z.jpg

22277013_1_b.jpg

Εικόνες απο το car.gr
 
Το πιο συνηθισμένο ταξίμετρο που έβλεπα την δεκαετία 80 στα ταξί!

22277013_0_z.jpg

22277013_1_b.jpg

Εικόνες απο το car.gr
Ταξίμετρο ARGO με κίτρινη πλάκα.
Εδώ σε μονή ταρίφα λόγω του "1". Όταν είχε "2" ήταν η διπλή (μεγαλύτερη χρέωση).
Θυμάμαι τον χαρακτηριστικό τους ήχο και το "τσακ" όταν άλλαζε το ποσό στην αξία της διαδρομής...
Επιπλέον διακρίνοντας τα ψιλά γράμματα ήταν Δυτικογερμανικής κατασκευής "MADE IN W.GERMANY" και η εταιρεία που τα αντιπροσώπευε στην Ελλάδα ήταν η ΜΕΤΡΙΚΗ ΕΠΕ με έδρα την Λ.ΑΘΗΝΩΝ 105 και Τ.Τ. 301
Η ηλικία του είναι πριν το 1983 όταν και καθιερώθηκε ο πενταψήφιος ταχυδρομικός κώδικας (Τ.Κ.) σε αντικατάσταση του τριψήφιου κώδικα κάθε περιοχής που ονομαζόταν ταχυδρομικός τομέας (Τ.Τ.).
πηγή https://el.wikipedia.org/wiki/Κατάλογος_ταχυδρομικών_κωδικών_της_Ελλάδας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπήρχαν και τα παλαιότερα Σουηδικής κατασκευής τα οποία είχα προλάβει (ήταν τοποετημένα σε μεγαλύτερης ηλικίας οχήματα).
1656270984611.png

Επίσης ενδιαφέρουσες φωτογραφίες θα βρείτε στο
 
Πίσω
Μπλουζα