Ιστορία μιας γυναίκας - Storia Di una Donna (1970)

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
124
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου αυτή η ταινία.

http://www.imdb.com/title/tt0066410/

Προβολή συνημμένου 77187

Είναι ιταλικής παραγωγής, με τίτλο "Storia di una Donna" (ή "Story of a Woman") , με ελληνικό τίτλο (όπως μου είπε κάποιος ειδικός) "Ιστορία μιας γυναίκας".

Πρωταγωνιστούν ο Ρόμπερτ Στακ και η Ανί Ζιραρντό.

Μήπως ξέρει κανείς κανένα videoclub που ειδικεύεται σε πολύ σπάνιες ταινίες, μήπως σταθώ τυχερός και τη βρω;

Τη χρειάζομαι για μια ακαδημαϊκή μελέτη που κάνω.

Στο εξωτερικό έχω ψάξει εξονυχιστικά, και δεν υπάρχει πουθενά!

Και σκέφτηκα μήπως μπορώ και την ανακαλύψω εδώ στην Ελλάδα σε κανά ξεχασμένο VHS.
 
Είχα πετύχει την ταινία στην αγγλική τηλεόραση πριν από πολλά χρόνια. Είναι ιταλο-αμερικανική παραγωγή, αρκετά ενδιαφέρουσα, στο στυλ των ταινιών του Κλωντ Λελούς, που ήταν πολύ στα πάνω του τότε -1969-1970. Πρωταγωνίστρια ήταν η Μπίμπι Άντερσον, Σουηδή πρωταγωνίστρια του Μπέργκμαν. Η Αννί Ζιραρντό είχε έναν δεύτερο ρόλο. Δεν νομίζω ότι βγήκε ποτέ σε VHS στην Ελλάδα.
 
atanasio είπε:
Είχα πετύχει την ταινία στην αγγλική τηλεόραση πριν από πολλά χρόνια. Είναι ιταλο-αμερικανική παραγωγή, αρκετά ενδιαφέρουσα, στο στυλ των ταινιών του Κλωντ Λελούς, που ήταν πολύ στα πάνω του τότε -1969-1970. Πρωταγωνίστρια ήταν η Μπίμπι Άντερσον, Σουηδή πρωταγωνίστρια του Μπέργκμαν. Η Αννί Ζιραρντό είχε έναν δεύτερο ρόλο. Δεν νομίζω ότι βγήκε ποτέ σε VHS στην Ελλάδα.
Μήπως θυμάσαι ποιό κανάλι ήταν να επικοινωνήσω μαζί τους;

Έχω βρει μια κοπέλα που "υποτίθεται" το έχει, και θα το ανέβαζε στο youtube, αλλά αυτό κρατάει από τα περασμένα Χριστούγεννα και ακόμη τίποτα.

Οπότε μάλλον ή δεν το έχει και κοροϊδεύει ή κατάλαβε τη σπανιότητα της ταινίας και αποφάσισε να το εκμεταλλευτεί αλλιώς.
 
Δυστυχώς, δεν θυμάμαι το αγγλικό κανάλι στο οποίο είχα δει την ''Ιστορία μιας γυναίκας'', έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια από τότε. Η ταινία είχε πολύ όμορφη μουσική του John Williams.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, το ξέρω αυτό το video.

Μου έκανε εντύπωση που ανέφερες τη μουσική γιατί και εγώ ακριβώς για τη μουσική τη θέλω την ταινία! ;)

Κάνω μελέτη πάνω στον John Williams και είναι η μοναδική ταινία που μου λείπει από ολόκληρη τη φιλμογραφία του, αλλιώς δε θα την έψαχνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μπορώ να το πιστέψω!!

Μετά από χρόνια επικοινωνίας με στούντιο, συγγενείς του σκηνοθέτη, τηλεοπτικούς σταθμούς, αρχεία πανεπιστημίων, η ταινία ανεβάστηκε ΟΛΟΚΛΗΡΗ στο youtube!!!

(τώρα δεν ξέρω αν επιτρέπεται που το είπα αυτό. Αν δεν επιτρέπεται παρακαλώ σβήστε το σχόλιο)
 
Τη χρειαζεσαι ακομα για την ακαδημαϊκη μελετη σου; :)
 
bambinella 100 είπε:
Τη χρειαζεσαι ακομα για την ακαδημαϊκη μελετη σου; :)
Ναι, δεν την έχω ακόμα τελειώσει.

Βέβαια δεν είναι ζωτικής σημασίας, αλλά με αυτή την ταινία γίνεται πιο ολοκληρωμένη!
 
filmmusic, πολύ χαίρομαι που το βρήκες :) .
 
atanasio είπε:
filmmusic, πολύ χαίρομαι που το βρήκες :) .

:)

Την είδα.

Τυπικό μελόδραμα με μερικές φορές κακούς διαλόγους θα έλεγα, αλλά αυτό που ξεχωρίζει είναι η μουσική του John Williams!
 
[edit] Εκτός κανονισμών / copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα