Ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα (?)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Μηπως ξερει καποιος αν υπαρχουν πουθενα και μπορουμε να τα δουμε τα επεισοδια της σειρας της ερτ ''οι ιστοριες του αστυνομου μπεκα'' με τον εκπληκτικο σταυρο ξενιδη;;;;ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! μιλαω για streaming οχι για download.
 
Να υποθέσω ότι στο http://www.ert-archives.gr κοίταξες, ε?

[edit] Μπήκα τώρα και το αναζητούσα με keyword το "μπεκα"... Μόνο για τη Μπεκατώρου μου έβγαζε αποτελέσματα, οπότε μάλλον δεν πρέπει να το έχει....[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιταξα αλλα δυστηχως τιποτα.Ειμαι μεγαλος φαν του σταυρου ξενιδη στο ρολο του αστυνομου μπεκα και θα ηθελα να δω και αυτη την εξαιρετικη σειρα.
 
Ομοίως μεγάλη φαν και ειλικρινά, δοκίμασα να δω τώρα το remake με τον Ιεροκλή Μιχαηλίδη, αλλά δε μου έκανε "κλικ"! :) Ο Μπέκας ήταν μιας άλλης εποχής, που μόνο ο Ξενίδης μπορούσε να τον αποδώσει! (όπως ο καλύτερος Poirot για μένα, είναι ο Peter Ustinov και με τεράστια διαφορά! :) )

Θα δυσκολευτείς πάντως να τα βρεις, γιατί ένα φεγγάρι τα έψαχνα κι εγώ! Ελπίζουμε όλοι ή να τα ξαναπροβάλλει η ΕΡΤ, ή να τα σηκώσει στο archives...
 
Παιδια δεν θυμαμαι τη σειρα, ουτε βρισκω (στη RetroDB) να εχει παιξει σε σειρα με τετοιο ονομα ο μεγας Ξενιδης (θα την εβαζα και στη δημοσκοπηση)
 
Daredevil χαιρομαι που και συ εισαι φαν του σταυρου ξενιδη στο ρολο του αστυνομου μπεκα :D .Και γω ειδα οπως και εχω τα επεισοδια του remake με τον μιχαηλιδη αλλα οπως ειπες και συμφωνω απολυτα δεν μπορει να φτασει ουτε στο δαχτυλακι του ξενιδη.Εκεινο το βλεμα του ξενιδη το γελακι που ειχε και γενικα ολη η συμπεριφορα ηταν αξεπεραστη.Ειναι αδυνατων να τον φτασει εστω και στο ελαχιστο καποιος.Ακομα και στην σειρα ''ο επισκεπτης της ομιχλης'' που παιζει ο ξενιδης το ολο στυλ του εχει καποια στοιχεια απο τον αστυνομο μπεκα που επαιζε στης αλλες σειρες.Εχω ολες της σειρες που εχει παιξει ο ξενιδης με τελευταιο μου αποκτημα την σειρα ''μια γυναικα απο το παρελθον'' και με ληπει μονο αυτη η πιο κλασσικη του.Φιλε wally οι σειρα λεγοταν οι ιστοριες του αστυνομου μπεκα και παιχτηκε το 1970 ακριβης χρονια δεν θυμαμαι.Αυτη η σειρα εκανε γνωστο τον ξενιδη σαν αστυνομο μπεκα και μετα ακολουθησαν ολες οι αλλες.
 
Έτσι ακριβώς, metalcandyman! Αφού, να φανταστείς, πολλές φορές διαβάζω τα βιβλία που πρωταγωνιστεί ο Μπέκας και το μυαλό μου φαντάζεται τον Ξενίδη στη θέση του! :)

@Wally: Για μισό, να δοκιμάσω να σου φρεσκάρω τη μνήμη! :)

[h=1]Σταύρος Ξενίδης - Ο Θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα[/h]



[h=1]Σταύρος Ξενίδης - Μια Γυναίκα Από το Παρελθόν[/h]http://www.youtube.com/watch?v=MA_SaUqnFWY

Έχει κι άλλα εδώ. :)
 
Αυτα ειναι απο το Θανατος του Τιμοθεου Κωνστα και απο το Μια Γυναικα απο το Παρελθον. Οχι απο καποιο σηριαλ με το ονομα Ιστορίες του Αστυνόμου Μπέκα
 
Αυτο ακριβως εκανα και γω Daredevil οταν διαβαζα τα βιβλια.Σε καθε σελιδα που αναφεροταν ο μπεκας το ξενιδη σκεφτομουνα στο ρολο αυτο.Και πρωτη φορα που ειδα τον ξενιδη στο ρολο του μπεκα τοσο νευριασμενο ηταν στην σειρα"το μυστικο του αρη μπονσαλεντη" στο σημειο που μιλαει με τον αναπηρο τηλεμαχο αυγουστιδη που ηταν αυτος που εδεινε της εντολες για της δολοφονιες.Τα πηρε πολυ αγρια ο μπεκας σε αυτη την σκηνη.

Wally:Μαλον η Daredevil δεν καταλαβε καλα αυτο που ειπες.δυστηχως βιντεο απο την κλασσικη σειρα οι ιστοριες του αστυνομου μπεκα με τον ξενιδη δεν μπορεσα να βρω για να ανεβασω.
 
D@redevil είπε:
Ο Μπέκας ήταν μιας άλλης εποχής, που μόνο ο Ξενίδης μπορούσε να τον αποδώσει! (όπως ο καλύτερος Poirot για μένα, είναι ο Peter Ustinov και με τεράστια διαφορά! :) )
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!

Το αστείο είναι ότι τόσο ο Ξενίδης όσο και ο Ουστίνοφ δεν ανταποκρίνονταν σε αυτό που οι συγγραφείς παρουσίαζαν ως Μπέκα ή Πουαρό.

Ο Μπέκας του Γιάννη Μαρή είναι ένας κοντόχοντρος ανθρωπάκος, με παλαιϊκό κοστούμι, ύφος "νυσταγμένου γάτου" και σουλούπι "συνοικιακού μπακάλη". Σε στιγμές δράσης όμως κινείται αστραπιαία κι ενίοτε αντιμετωπίζει "σκληρά" τους υπόπτους. Δεν τρέφει καμία συμπάθεια στους κοσμικούς κύκλους και σ' αυτούς που συχνάζουν εκεί, κάτι που του στοιχίζει την συγκαταβατική δυσφορία του διευθυντή του που μοιάζει με "διπλωμάτη" και τρέμει κάθε φορά που ο Μπέκας "παρενοχλεί" με τις ερωτήσεις του την καλή κοινωνία.

Σ' αυτή την περιγραφή ο ήπιος, διακριτικός κι ευγενής Ξενίδης, που έστεκε εντυπωσιασμένος μπροστά στην κυρία Κώνστα ή στην κυρία Μοράλες, δεν "κολλάει". Ωστόσο όλοι τον λατρέψαμε ως Μπέκα. Ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης, ίσως με λίγα χρονάκια περισσότερο, φαντάζει πιο ιδανικός. Κι όμως ... Κάτι δεν έδεσε στην συνταγή.

Αντίστοιχα ο Πουαρό είναι νευρώδης, ευέξαπτος, με μεγάλη αυταρέσκεια και αυτοπεποίθηση. Πάλι ο Ουστίνοφ μου έμοιαζε πολύ πιο υπομονετικός και χαμηλών τόνων σε σχέση με αυτό που είχε η Αγκάθα Κρίσι στον νου της. Ο Άλμπερτ Φίνει του "Όριαντ Εξπρές" προσέγγισε καλύτερα το λογοτεχνικό πρότυπο αλλά εγώ δεν αλλάζω τον νωχελικό Ουστίνοφ με τίποτα! :)

(να πω ότι ούτε εγώ γνωρίζω σειρά με τον Ξενίδη με τον τίτλο "Ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα". Νομίζω ότι "ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" ήταν η πρώτη φορά που τον είδαμε ως Μπέκα στις οθόνες μας)
 
@Wally: Χμμμμ! Ναι, μάλλον τα μπέρδεψα! :)

Θυμάμαι μια ασπρόμαυρη σειρά (θυμάμαι όμως ότι ήταν σειρά - ήμουν κάπου μεταξύ 5 & 7 χρονών όταν παιζόταν, και μάλιστα στην ΕΡΤ-2 αν δεν απατώμαι!)....

Και τώρα που το σχολίασες με "κόλλησες": αυτά τα αποσπάσματα, είναι έγχρωμα! Αυτά που θυμάμαι εγώ, ήταν ασπρόμαυρα!....

Τεσπα, τα πόσταρα έχοντας την εντύπωση ότι και αυτά ανήκουν στη σειρά! :) Και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν τα θυμόσουν! #)

retrofan είπε:
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!  


Το αστείο είναι ότι τόσο ο Ξενίδης όσο και ο Ουστίνοφ δεν ανταποκρίνονταν σε αυτό που οι συγγραφείς παρουσίαζαν ως Μπέκα ή Πουαρό.



Ο Μπέκας του Γιάννη Μαρή είναι ένας κοντόχοντρος ανθρωπάκος, με παλαιϊκό κοστούμι, ύφος "νυσταγμένου γάτου" και σουλούπι "συνοικιακού μπακάλη". Σε στιγμές δράσης όμως κινείται αστραπιαία κι ενίοτε αντιμετωπίζει "σκληρά" τους υπόπτους. Δεν τρέφει καμία συμπάθεια στους κοσμικούς κύκλους και σ' αυτούς που συχνάζουν εκεί, κάτι που του στοιχίζει την συγκαταβατική δυσφορία του διευθυντή του που μοιάζει με "διπλωμάτη" και τρέμει κάθε φορά που ο Μπέκας "παρενοχλεί" με τις ερωτήσεις του την καλή κοινωνία.



Σ' αυτή την περιγραφή ο ήπιος, διακριτικός κι ευγενής Ξενίδης, που έστεκε εντυπωσιασμένος μπροστά στην κυρία Κώνστα ή στην κυρία Μοράλες, δεν "κολλάει". Ωστόσο όλοι τον λατρέψαμε ως Μπέκα. Ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης, ίσως με λίγα χρονάκια περισσότερο, φαντάζει πιο ιδανικός. Κι όμως ... Κάτι δεν έδεσε στην συνταγή.


 


Αντίστοιχα ο Πουαρό είναι νευρώδης, ευέξαπτος, με μεγάλη αυταρέσκεια και αυτοπεποίθηση. Πάλι ο Ουστίνοφ μου έμοιαζε πολύ πιο υπομονετικός και χαμηλών τόνων σε σχέση με αυτό που είχε η Αγκάθα Κρίσι στον νου της. Ο Άλμπερτ Φίνει του "Όριαντ Εξπρές" προσέγγισε καλύτερα το λογοτεχνικό πρότυπο αλλά εγώ δεν αλλάζω τον νωχελικό Ουστίνοφ με τίποτα!
:)

 


(να πω ότι ούτε εγώ γνωρίζω σειρά με τον Ξενίδη με τον τίτλο "Ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα". Νομίζω ότι "ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" ήταν η πρώτη φορά που τον είδαμε ως Μπέκα στις οθόνες μας)
 


Συμφωνώ & δε συμφωνώ!
:)

 


Συμφωνώ απόλυτα για τον Μπέκα! Όντως, ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης προσεγγίζει πιο πολύ την εικόνα του Μπέκα, όπως την έχει πλάσει ο Μαρής, αλλά έλα που μετά τον Ξενίδη, δε μπορείς να τον αποδεχτείς σα Μπέκα! Και -κακά τα ψέμματα-, ο Μιχαηλίδης έχει να συναγωνιστεί έναν πολύ μεγάλο ηθοποιό, που ταυτίστηκε με τα χρόνια εκείνα που περιέγραφε ο Μαρής! Ο Μιχαηλίδης, με πολύ μικρότερη υποκριτική εμπειρία & εντελώς εκτός από τα χρονικά πλαίσια, που καλείται να αναπαραστήσει, κινείται μεταξύ μοντέρνου και παλαιού & μεταξύ των γραμμών του βιβλίου κι ενός σεναρίου προσαρμοσμένου στην τωρινή ελληνική πραγματικότητα... Πράγμα, που κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν πετυχαίνει....


 


Για τον Poirot όμως, μου επιτρέπεις να διαφωνήσω!
:) Ο χοντρούλης Κος Poirοt, με το τσιγκελωτό μουστάκι και με το σαν αυγό κεφάλι, με τη σιωπηλή υπομονή του είναι αυτός που έχω μάθει από τα βιβλία! Εν μέρει συμφωνώ με τον Φίνει ότι απέδωσε το ρόλο πιο πιστά ως προς το βιβλίο, αλλά -για μένα πάντα- όχι καλύτερα! :)

 


Προβλέπω ότι αυτό το thread θα μονοπωλήσει το ενδιαφέρον μου!
:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofan είπε:
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!
Το αστείο είναι ότι τόσο ο Ξενίδης όσο και ο Ουστίνοφ δεν ανταποκρίνονταν σε αυτό που οι συγγραφείς παρουσίαζαν ως Μπέκα ή Πουαρό.

Ο Μπέκας του Γιάννη Μαρή είναι ένας κοντόχοντρος ανθρωπάκος, με παλαιϊκό κοστούμι, ύφος "νυσταγμένου γάτου" και σουλούπι "συνοικιακού μπακάλη". Σε στιγμές δράσης όμως κινείται αστραπιαία κι ενίοτε αντιμετωπίζει "σκληρά" τους υπόπτους. Δεν τρέφει καμία συμπάθεια στους κοσμικούς κύκλους και σ' αυτούς που συχνάζουν εκεί, κάτι που του στοιχίζει την συγκαταβατική δυσφορία του διευθυντή του που μοιάζει με "διπλωμάτη" και τρέμει κάθε φορά που ο Μπέκας "παρενοχλεί" με τις ερωτήσεις του την καλή κοινωνία.

Σ' αυτή την περιγραφή ο ήπιος, διακριτικός κι ευγενής Ξενίδης, που έστεκε εντυπωσιασμένος μπροστά στην κυρία Κώνστα ή στην κυρία Μοράλες, δεν "κολλάει". Ωστόσο όλοι τον λατρέψαμε ως Μπέκα. Ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης, ίσως με λίγα χρονάκια περισσότερο, φαντάζει πιο ιδανικός. Κι όμως ... Κάτι δεν έδεσε στην συνταγή.

Αντίστοιχα ο Πουαρό είναι νευρώδης, ευέξαπτος, με μεγάλη αυταρέσκεια και αυτοπεποίθηση. Πάλι ο Ουστίνοφ μου έμοιαζε πολύ πιο υπομονετικός και χαμηλών τόνων σε σχέση με αυτό που είχε η Αγκάθα Κρίσι στον νου της. Ο Άλμπερτ Φίνει του "Όριαντ Εξπρές" προσέγγισε καλύτερα το λογοτεχνικό πρότυπο αλλά εγώ δεν αλλάζω τον νωχελικό Ουστίνοφ με τίποτα! :)

(να πω ότι ούτε εγώ γνωρίζω σειρά με τον Ξενίδη με τον τίτλο "Ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα". Νομίζω ότι "ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" ήταν η πρώτη φορά που τον είδαμε ως Μπέκα στις οθόνες μας)
Συμφωνώ & δε συμφωνώ! :)

Συμφωνώ απόλυτα για τον Μπέκα! Όντως, ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης προσεγγίζει πιο πολύ την εικόνα του Μπέκα, όπως την έχει πλάσει ο Μαρής, αλλά έλα που μετά τον Ξενίδη, δε μπορείς να τον αποδεχτείς σα Μπέκα! Και -κακά τα ψέμματα-, ο Μιχαηλίδης έχει να συναγωνιστεί έναν πολύ μεγάλο ηθοποιό, που ταυτίστηκε με τα χρόνια εκείνα που περιέγραφε ο Μαρής! Ο Μιχαηλίδης, με πολύ μικρότερη υποκριτική εμπειρία & εντελώς εκτός από τα χρονικά πλαίσια, που καλείται να αναπαραστήσει, κινείται μεταξύ μοντέρνου και παλαιού & μεταξύ των γραμμών του βιβλίου κι ενός σεναρίου προσαρμοσμένου στην τωρινή ελληνική πραγματικότητα... Πράγμα, που κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν πετυχαίνει....

Για τον Poirot όμως, μου επιτρέπεις να διαφωνήσω! :) Ο χοντρούλης Κος Poirοt, με το τσιγκελωτό μουστάκι και με το σαν αυγό κεφάλι, με τη σιωπηλή υπομονή του είναι αυτός που έχω μάθει από τα βιβλία! Εν μέρει συμφωνώ με τον Φίνει ότι απέδωσε το ρόλο πιο πιστά ως προς το βιβλίο, αλλά -για μένα πάντα- όχι καλύτερα! :)

Προβλέπω ότι αυτό το thread θα μονοπωλήσει το ενδιαφέρον μου! :D
 
Η μεταφορά του αστυνόμου Μπέκα και των περιπετειών του στην σύγχρονη Αθήνα ήταν όντως μια χαζή ιδέα :)

Ο Μιχαηλίδης θα κέρδιζε πόντους αν έπαιζε τον Μπέκα σε μια σειρά εποχής. Θα έφτανε τον Ξενίδη; Πιθανότατα όχι αλλά το "σύγχρονο" αχρήστευσε το εμφανισιακό ατού του.

Κάπου ξανα-αναφέρθηκε αυτή η "παραφωνία";)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13176-%D4%E1-%EC%F5%E8%E9%F3%F4%EF%F1%DE%EC%E1%F4%E1-%F4%EF%F5-%C3%E9%DC%ED%ED%E7-%CC%E1%F1%DE-%F3%F4%E7%ED-%EC%E5%E3%DC%EB%E7-%EA%E1%E9-%EC%E9%EA%F1%DE-%EF%E8%FC%ED%E7

Για τον Πουαρό δέχομαι ευχαρίστως την προτίμησή σου :) . Την συμμερίζομαι εξάλλου. Απλώς ο Πουαρό των βιβλίων μου έμοιαζε πιο "δύσκολος" χαρακτήρας, πιο εγωιστής, με περισσότερες εκρήξεις, ενώ ο Πουαρό του Ουστίνοφ μου θύμιζε καλό και γεμάτο κατανόηση θείο :D
 
Ναι, έχεις δίκιο! Και στις 2 περιπτώσεις! :) Μεγάλο στοίχημα για τον Μιχαηλίδη αυτός ο ρόλος....

Για να ξαναμπώ ontopic, έχω την εντύπωση (όσο μπορώ να έχω αναμνήσεις!) ότι ο Ξενίδης είχε πρωταγωνιστήσει και σε σειρά!

Άραγε, μπας και θυμάται κανένας?!
 
Και γω αυτη την εντυπωση εχω γιαυτο ανοιξα το θεμα αυτο.Οπου και να εχω ψαξει αναφερονται στης ιστοριες του αστυνομου μπεκα που παιχτηκαν στην Ερτ2 στα μεσα με τελη της δεκαετιας του 70.Υπεθεσα μηπως ελεγαν για τον θανατο του τιμοθεου κωνστα κτλ αλλα αυτες οι σειρες παιχτηκαν την δεκαετια του 80.Μακαρι να μπορεσει καποιος να μας διαφωτισει γιαυτο το θεμα.
 
Λετε να υπηρξε τετοια σειρα;;;;;;

Και να ανηκει σ' αυτες που εγιναν ΠΑΟ - Ολυμπιακος;

Μας αναψες τα αιματα, metalcandyman!!

Ο Μαρης ηταν φανατικος θαυμαστης της Αγκαθα Κριστι και αρκετα βιβλια του ειναι ελαφρως κλεμμενα απο αυτην. Θελησε να φτιαξει κι αυτος εναν πανεξυπνο αστυνομο οπως ειχε φτιαξει και η Κριστι. Και μαλιστα του εδωσε αταιριαστα εξωτερικα χαρακτηριστικα σε σχεση με το λαμπρο πνευμα που εκρυβε, παλι οπως ειχε κανει η Κριστι με τον Πουαρο.

Εγω παλι οταν φανταζομαι τον ηρωα της Αγκαθα, η σκεψη μου δεν παει ουτε στον Ουστινοφ ουτε στο Φινει. Για μενα μοναδικος Πουαρο ειναι ο David Suchet, αλλα γουστα ειναι αυτα.
 
Από τις ταινίες του παλιού ελληνικού σινεμά δεν σας έμεινε κανένας Μπέκας ;) πχ εγκλημα στο κολωνάκι, αμφιβολίες, έγκλημα στα παρασκήνια. Το λέω γιατι αυτες οι ταινίες ήταν πολύ κοντα στην εποχή που περιγράφουν,εξάλλου ο Μαρής τοτε ζούσε. Α, και ο Μακρής δεν υπήρξε στην νεα σειρά του αλφα, βασικό πρόσωπο στην ζωή του Μπέκα.
 
Πίσω
Μπλουζα