Ιωνίδειος Πρότυπος Σχολή (Πειραιώς) - Ι.Π.Σ.

aNwDyNos

RetroN00b
Joined
27 Δεκ 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
246
Γράφτηκα στην Ιωνίδειο Σχολή - κατόπιν εξετάσεων που έδωσα σε 6 μαθήματα- το Σεπτέμβριο του 1976 και αποφοίτησα το καλοκαίρι του 1982.
΄Ήταν τότε πρότυπο σχολείο, δημόσιο (δωρεάν η φοίτηση) και στα πρώτα χρόνια κάναμε μάθημα και τα Σάββατα. Το επίπεδο σπουδών ήταν πολύ καλό, είμαστε 40 αγόρια σε καθένα από τα 4 τμήματα κάθε τάξης, ο συναγωνισμός ήταν μεγάλος (όλοι είμαστε καλοί μαθητές) και οι καθηγητές στην πλειοψηφία τους άριστοι (μερικοί ήταν αρκετά αυστηροί, ωστόσο). Διατηρώ καλές αναμνήσεις, αλλά και άσχημες.
Θυμάμαι ότι επί 6 χρόνια έκανα 2 φορές τη μέρα με λεωφορεία το δρομολόγιο από το Αιγάλεω μέχρι την Πλατεία Καραϊσκάκη του Πειραιά και από εκεί "ποδαράτο" (ανηφόρα) μέχρι την Πλατεία Δημαρχείου (το σχολείο βρίσκεται διαγωνίως απέναντι του Δημοτικού Θεάτρου.
Μέσα στα λεωφορεία της εποχής, που ήταν άθλια, γινόταν τρομερός συνωστισμός. Όταν έβρεχε, το νερό έμπαινε από την οροφή και από το χάσμα στις πόρτες, με αποτέλεσμα να πλημμυρίζει έως χαμηλά, μουσκεύοντας τα παπούτσια όσων στέκονταν στα σκαλάκια της εισόδου. Όλη η διαδρομή μέσα από τη Λεωφόρο Θηβών ήταν τότε διάσπαρτη από μαγαζιά Αρμενίων (θυμάμαι στις επιγραφές την κατάληξη των επωνύμων σε -ιαν). Όταν τα ΚΤΕΛ είχαν απεργία, η κυβέρνηση επιστράτευε στρατιωτικά οχήματα, όπου ανεβαίναμε δύσκολα και καθόμαστε μαζί με 1-2 φαντάρους, σε πάγκους στην καλυμμένη καρότσα. Την επομένη της μεγάλης πλημμύρας (2-11-1977) με σχεδόν 40 νεκρούς στην πρωτεύουσα, μας άφησαν να πάμε σχολείο (!!!) και γυρίσαμε πίσω το απόγευμα από τον Πειραιά στο Αιγάλεω με τα πόδια. Είχε κάπου στη μέση της απόστασης έρθει ο συχωρεμένος ο πατέρας μου να μας πάρει. Μικτό γίναμε όταν ήμουν στην Α' Λυκείου (σχολικό έτος 1979-80) και γράφτηκαν στην Α΄ Γυμνασίου τα πρώτα κορίτσια. Με τους περισσότερους από τους τότε συμμαθητές μου (εκ των οποίων έχουν 'φύγει' τρεις), συναντιόμαστε τακτικά και περνάμε όμορφα. Δύσκολα αλλά και πιο αγνά, εκείνα τα χρόνια, θεωρώ.

Πλατεία Δημαρχείου Πειραιώς (18-8-1966).png
 
38ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά... Σου λέει κάτι; :)

Το 38ο δημοτικό σχολείο ήταν ακριβώς απέναντι απο την Ιωνίδειο και μας πήγαιναν κάποιες μέρες για μάθημα στην Ιωνίδειο (δεν θυμάμαι όμως το γιατί).

Εγώ είμαι γεννημένος το 1976 οπότε δεν σε είχα προλάβει. Αλλά μπορεί να θυμάσαι ότι (στον τότε) χωματοδρόμο που τώρα πια είναι ο πεζόδρομος της Σωτήρος είχε ένα πολύ μικρό καφενεδάκι με παππούδες απέναντι ακριβώς απο την είσοδο της Ιωνίδειου. Σε αυτό το καφενεδάκι ανακαλύψαμε ότι είναι μέσα ένα και μοναδικό arcade. Το arcade ήταν το θρυλικό Double Dragon!!! Αυτό ήταν το πρώτο μου arcade που έπαιξα!!!

Τελειώναμε το μάθημα και αντί να πάμε σπίτι πηγαίναμε στο καφενεδάκι με τα παππούδια και παίζαμε DD για ώρες!!!

Και μας έψαχναν μετά οι μανάδες μας!! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
38ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά... Σου λέει κάτι; :) Καλά εγώ είμαι γεννημένος το 1976 οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να σε είχα προλάβει.

Το 38ο δημοτικό σχολείο ήταν ακριβώς απέναντι απο την Ιωνίδειο και μας πήγαιναν κάποιες μέρες για μάθημα στην Ιωνίδειο (δεν θυμάμαι όμως το γιατί).

Όταν γεννήθηκες, εγώ γραφόμουν στην Α' Γυμνασίου. Είσαι εκπρόσωπος της επόμενης γενιάς, όταν τα πρότυπα καταργήθηκαν και θα είχε πιστεύω πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μία συζήτηση επί τούτου.
 
Όταν γεννήθηκες, εγώ γραφόμουν στην Α' Γυμνασίου. Είσαι εκπρόσωπος της επόμενης γενιάς, όταν τα πρότυπα καταργήθηκαν και θα είχε πιστεύω πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μία συζήτηση επί τούτου.
Με πρόλαβες..

Έκανα ένα edit και πρόσθεσα κάποιες αναμνήσεις μου.
 
38ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά... Σου λέει κάτι; :)

Το 38ο δημοτικό σχολείο ήταν ακριβώς απέναντι απο την Ιωνίδειο και μας πήγαιναν κάποιες μέρες για μάθημα στην Ιωνίδειο (δεν θυμάμαι όμως το γιατί).

Εγώ είμαι γεννημένος το 1976 οπότε δεν σε είχα προλάβει. Αλλά μπορεί να θυμάσαι ότι (στον τότε) χωματοδρόμο που τώρα πια είναι ο πεζόδρομος της Σωτήρος είχε ένα πολύ μικρό καφενεδάκι με παππούδες απέναντι ακριβώς απο την είσοδο της Ιωνίδειου. Σε αυτό το καφενεδάκι ανακαλύψαμε ότι είναι μέσα ένα και μοναδικό arcade. Το arcade ήταν το θρυλικό Double Dragon!!! Αυτό ήταν το πρώτο μου arcade που έπαιξα!!!

Τελειώναμε το μάθημα και αντί να πάμε σπίτι πηγαίναμε στο καφενεδάκι με τα παππούδια και παίζαμε DD για ώρες!!!

Και μας έψαχναν μετά οι μανάδες μας!! :biglaugh:

Υπήρχαν διάφορα στέκια σε εκείνο το σημείο (καφενεία, μπιλιαρδάδικα κλπ), από τη δική μου κιόλας εποχή, αλλά και από παλαιότερες. Γινόταν συχνά 'σκασιαρχείο' από ορισμένους, που σύχναζαν εκεί!!!
 
Ναι! Πες μου ότι και εσύ εκεί πήγαινες δημοτικό σχολείο; :D
Οχι, αλλά το θυμάμαι εκεί. Ξέρεις που το έχουν πάει τώρα;; Βασιλέως Γεωργίου στο "άγαλμα της Μητέρας", δίπλα στο ΚΑΠΗ του Δήμου, στο κομμάτι μεταξύ Βούλγαρη κι Δεληγιώργη.
 
Στο κτήριο που παλαιότερα ήταν το 12ο Λύκειο Πειραιά. Όλη η αφρόκρεμα της Πασαρέλας την δεκαετία 80/90 ήταν απο τα γύρω σχολεία Ιωνίδειο, 12ο Λύκειο και 9ο λυκείου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα