Κάπτεν Κουκ

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
76
Χαίρετε.

Μήπως θυμαται κανείς μια μίνι τηλεοπτική σειρά, νομίζω αυστραλική για τη δράση του Άγγλου εξερευνητή και θαλασσοπόρου Τζέημς Κουκ, που γύρω στα 1760-1780 περιέπλευσε τον Ειρηνικό, ανακάλυψε Αυστραλία-Νέα Ζηλανδία και σφάχτηκε στη Χαβάη απο τους ιθαγενείς;

Πρωταγωνιστούσε ο Κηθ Μίτσελ (που είχε συμπρωταγωνιστήσει με τη Μελίνα Μερκούρη σε μια ταινία με τίτλο ''Ο λόρδος και η τσιγγάνα'') . Η σειρά είχε ωραία μουσικη και φοβερή φωτογραφία. Μεγάλη στενοχώρια στο τέλος με το θάνατο του Κάπταιν.
 
Εννοειται οτι την θυμαμαι την εβλεπε ολη η οικογενεια! Μου ειχε κανει εντυπωση ο τροπος που εφαγαν τον καπετανιο.
 
Η σειρά που λέτε μήπως παιζόταν στην κρατική τηλεόραση αρχές δεκαετίας '90 (ή τελη '80) ?Αν ναι νομίζω κι εγώ τη θυμάμαι και ήταν πράγματικη εξαιρετική !!
 
Κι εγω το θυμαμαι. Ο θανατος του Κουκ ηταν αλλο ενα παιδικο τραυμα :)

Παντως ιδια εποχη περιπου θυμαμαι και ενα παιδικο που εμοιαζε με 'χαρτινο' καρτουν και εδειχνε τα ταξιδια του Κουκ
 
Εγώ ήξερα ότι καπετάνιος δεν θα έπρεπε να πάει προς Χαβάη μεριά και μιας και πήγε αναμενόμενο ήταν να φάει το κεφάλι του, οπότε δεν με πείραξε πολύ που σκοτώθηκε, αν και ήταν αρκετά σκληρή η σκηνή της δολοφονίας του. Εννοείται ότι το έβλεπα και εγώ φανατικά.
 
Πίσω
Μπλουζα