Κάρτες τύπου "Ξυστό" με Στρουμφ.

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.394
Ποιός τις θυμάται ώστε να ρίξει λίγο φως στη ξεθωριασμένη μου ανάμνηση από αυτά?

Κυκλοφόρησαν σίγουρα δεκαετία 80 καθώς τότε πήγαινα δημοτικό ακόμα. Το μέγεθός τους ήταν σαν τα stickers. Πωλούνταν σε φακελάκι των 5 αν δεν κάνω λάθος προς 50 Δρχ. Δε θυμάμαι τι έπρεπε να βρεις ξύνοντάς τες. Θυμάμαι όμως ότι κάτω από τις "βούλες", 12 νομίζω στο σύνολο σε στήλες, που έξυνες εμφανίζονταν η φάτσα από κάποιο Στρουμφάκι.

Αυταααααααα... Άλλο τίποτα δεν μπορώ να θυμηθώ :( .Εσείς?
 
Ναι τα θυμάμαι και εγώ.

Νομίζω ότι εάν έβρισκες ιδία στρουμφακια έπαιρνες δώρα.

Ένα απο τα δώρα ήταν οτι κέρδιζες πάλι και αλλα φακελάκια με στρουμφοκαρτες δωρεάν εαν έβρισκες νομίζω 2 η' 3 στρουμφακια.

Επίσης θυμάμαι οτι τα δώρα τα έπαιρνες κατευθείαν απο το περίπτερο με την προσκόμιση του τυχερού ξυστού!

Αυτό ήταν που τα έκανε περιζήτητα απο τα παιδιά.

Της εταιρίας PANINI ήταν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπρεπε να ξύσεις όλες τις βούλες ή μέχρι έναν συγκεκριμένο αριθμό?
 
Kambia είπε:
Έπρεπε να ξύσεις όλες τις βούλες ή μέχρι έναν συγκεκριμένο αριθμό?
Θυμάμαι οτι όχι όλες τις βούλες....

Κάτι σε καθοδηγούσε ποιες βούλες να ξυσεις.... (νομίζω οτι οι καρτες αυτές είχαν πάνω στρουμφακια και κάτι σαν διαδρομή που επέλεγες εσύ που θα πας ανάλογα εκεί που σου έδειχνε το στρουμφακι.)

Θυμάμαι αμυδρά οτι είχε βγει αργότερα και με τον κλασσικό μας pacman και ms. pacman αυτες οι καρτες...
 
Αυτό με τη διαδρομή που λες κάτι μου θυμίζει. Υπήρχε μήπως κάποια περιγραφή πίσω από την κάρτα? Μια ιστοριούλα?
 
Kambia είπε:
Αυτό με τη διαδρομή που λες κάτι μου θυμίζει. Υπήρχε μήπως κάποια περιγραφή πίσω από την κάρτα? Μια ιστοριούλα?
Δεν θυμάμαι παραπάνω :(

Μακάρι να θυμηθεί κάποιος απο τα μελή μας παραπάνω πληροφορίες.
 
αν κάτι σε καθοδηγούσε ποιες βούλες να ξυσεις...μήπως υπήρχε και κάποιο πλαισιο στην τελευταία βούλα με το δώρο που κέρδιζες, το ανακάλυπτες ξύνοντας αυτό το πεδίο...με προσοχή γιατί σίγουρα σε αντιθετη περίπτωση αν σχιζοταν το ''ξυστό'' σε κάποιο σημείο ήταν τότε ακυρο;
 
Ωχ ωχ... Με στείλατε για φασκόμηλο βραδιάτικα.... :worship:

attachment.php


Φοβερή ρετρο-ανάμνηση, ξεχασμένη 35 χρόνια στα βάθη του μυαλού μου!!!

Πηγή: http://mrpottersfuntimeblog.blogspot.gr/2010/05/fleer-pac-man-cards-1980-82.html
 
Δεν μπορώ να το θυμηθώ καθόλου αυτό Dino!
 
Παντως δε παιζει να ηταν PANINI.. ;)
 
Όχι, PANINI δεν ήταν με την καμία και βασικά εγώ θυμήθηκα μόνο τον Pac-Man και όχι τα Στρουμφάκια...

Είμαι σίγουρος οτι θα το θυμηθούν και άλλοι, αν μπουν στο thread...

Το καλό είναι οτι υπάρχουν προς πώληση στο e-bay...

Το κακό είναι οτι με χρόνια έχουν "πετρώσει" οι βούλες και δεν ξύνονται...

http://pacstar.mycoldwater.com/zindex.htm
 
Πω πω πω πω τι ξεθάψατε πάλι;;;

Το θυμάμαι αυτό με τα στρουμφάκια!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα