Καλά Χριστούγεννα, 16 colors, 320X200, Atari ST style!

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.193
Λίγο αργοπορημένα, αλλά ποιός νοιάζεται....

Θαυμάστε εικόνες μόνο με 16 χρώματα, τις οποίες αλίευσα από το Atari Age:

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


:headbangdude:

Περισσότερα εδώ: http://www.atariage.com/forums/topic/191785-happy-xmas-atari-st-style-o/
 
Ωραίες φωτογραφίες Αταροβιε !!! :D
 
Εύχομαι να τις είχα φτιάξει εγώ, αλλά που υπομονή... :D
 
Θαυμάσιες ! Εύγε ! ;)
 
Πολύ όμορφες εικόνες. Αν δεν προσέξεις καλά, θα έλεγες ότι έχουν σίγουρα παραπάνω χρώματα.
 
divined είπε:
Πολύ όμορφες εικόνες. Αν δεν προσέξεις καλά, θα έλεγες ότι έχουν σίγουρα παραπάνω χρώματα.
Όντως! Χρειάστηκε να μπω μέσα στο site & ν' ανοίξω τις εικόνες για να δω ότι είναι μόνο 16 colours!

Αναγνώρισα και κάποια που χρησιμοποίησα παλαιότερα για wallpapers Χριστουγέννων! ;)
 
Πραγματικά super εικόνες, η παλέττα πρέπει να είναι PC σίγουρα όμως.
 
Τελειες εικονες!Με τιποτε δεν πιστευεις οτι ειναι με 16 χρωματα!
 
Ισως φταιει η αποθηκευση τους στο PC, αλλα το IrfanView μου δειχνει οτι αποτελουνται απο 256 χρωματα.

Παντως ξερω οτι τα Atari μπορουσαν να δειξουν με διαφορα τρυκς περισσοτερα χρωματα.

Μεσω wiki βρηκα το Alternate Reality : The City που φαινεται να εχει 64 χρωματα on screen! (συμφωνα παλι με το IrfanView)
 
οι φωτογραφίες είναι σίγουρα εξαιρετικές και νοσταλγικές ...αν και πλέον εκτός εποχής! (Πως πέρασε τόσο γρήγορα ένας μήνας...)

όμως πρέπει κάτι να βρω να πω λόγω ατάρι στ οπότε...

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Η ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΑΤΑΡΙ ΣΤ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΕΛΑΦΡΑ....ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ(*)

(*) χρονική εννοώ αλλά άμα είναι να κάνω πλάκα στον dino εννοώ ότι θέλετε :p
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Είσαι θεόμουρλος!!!!

Wally είπε:
Ισως φταιει η αποθηκευση τους στο PC, αλλα το IrfanView μου δειχνει οτι αποτελουνται απο 256 χρωματα.
Παντως ξερω οτι τα Atari μπορουσαν να δειξουν με διαφορα τρυκς περισσοτερα χρωματα.

Μεσω wiki βρηκα το Alternate Reality : The City που φαινεται να εχει 64 χρωματα on screen! (συμφωνα παλι με το IrfanView)
Είναι 16 τα χρώματα...

Αν δεις τις εικόνες σε μεγέθυνση, θα το καταλάβεις... ;)

Είναι γνωστό πως ο ST μπορεί να δείξει παραπάνω από 16 χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη, σε παιχνίδια, εφαρμογές και φυσικά σε demos...

Το software κάνει θαύματα πάνω σε περιορισμένο hardware...
 
Eχει δίκιο ο Dino: Aν μεγεθυνθούν (σε διαστάσεις όσο περίπου ενός μόνιτορ 14ων ιντσών - πλην του border), θα φανούν καλύτερα οι ατέλειες.

Παρεπιπτόντως, το Xnview (ο viewer που χρησιμοποιώ απο το 1998, όταν εγκατέλειψα το ACDSee), μου βγάζει "16 unique colors" (τεστάρισα δοκιμαστικά την εικόνα με τον Αη Βασίλη).

Oντως, ποιοτικές εικόνες για τέτοιο εύρος χρωμάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα