Καλωδιο CPC > Cassette

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
17
χθες εφτιαξα αυτο το καλωδιο ακολουθοντας τις οδηγιες απο εδω

και το συνδεσα σε αυτο το κασετοφωνο.

το προβλημα ειναι οτι οταν συνδεω το remote, το κασετοφωνο ειναι νεκρο...

μολις το βγαλω δουλευει κανονικα.

την συνδεση την εκανα οπως λεει το παραπανω σχεδιο, απλα για το κοινο καλωδιο ground χρησημοποιησα το πλεγμα του καλωδιου που εχει εσωτερικα.

μεχρι στιγμης το loading δουλευει αψογα με συνδεδεμενο μονο το Phones και το Mic, αλλα μολις παω να βαλω το remote παλι, σταματαει. :(

υπαρχει περιπτωση να εκανα βλακεια με το ground;

το Save δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι δεν εχω αδειες κασετες και δεν ξερω και πως να σωσω... #)

αυτα...
 
Δημήτρη κάνε και ένα reset το counter του κασσετοφώνου. Το πλέγμα σαν γείωση μιας και σου κάνει load, δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα. Επίσης σύνδεσε το remote πριν ανοίξεις τον amstrad. Τσέκαρε και το ρελεδάκι του κασετοφώνου αν είναι οκ.

Δηλαδή ενώ έχεις ανοίξει το κασετόφωνο (βίδες) και βλέπεις το κάτω μέρος του ρελέ (στην πλακέτα) γράψε στον amstrad Itape -> Load"", πάτα το enter, και βραχυκύκλωσε το ρελεδάκι του κασετοφώνου να δεις αν κλείνει κύκλωμα.
 
το ρεσετ και το ρελε του κασετοφωνου τι σχεση εχει; το ρελε του 6128 δεν δινει εντολη; ή ειναι και τα 2 αλληλενδετα; ναι η γειωση και εγω δε νομιζω να εχει σχεση...
 
Παιδιά η κατηγορία αυτή αφορά μαστορέματα που κάναμε/βρήκαμε στο ιντερνέτι, και που δουλεύουν, όχι μαστορέματα που κάναμε και τελικά μας παρουσιάζει πρόβλημα, γιατί τότε πρέπει να ανοίξετε θρεντ στην ανάλογη υποκατηγορία.
 
Πίσω
Μπλουζα