Καλύτερα Space Shoot'em Up's

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Ψηφίζω :

HYBRIS (σχετικά άγνωστο, αλλά ΤΕΛΕΙΟ !)

MENACE (της Psygnosis)

R-TYPE (παραήταν όμως δύσκολο !)

X-OUT (στο τέλος του επιπέδου, αγόραζες όποιο σκάφος ήθελες, αρκεί να είχες φυσικά, τα κατάλληλα credits)
 
Δε μου λες...Σήμερα βάλθηκες να σπάσεις το ρεκόρ των νέων thread κατα άτομο ή είναι ιδέα μου?? :D
 
Yes!! Hybris ( τι μουσικαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

ProjectX

Z-Out
 
Wally είπε:
Yes!! Hybris ( τι μουσικαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)ProjectX

Z-Out
Project X. Παιχνιδαρα!!!

Επίσης εκπληκτικό το Xenon 2, καθώς και το Intact της 500αρας που πρέπει να το έπαιζα μόνο εγώ :p .

Αγαπημένα μου επίσης ήταν τα Cybernoid (1 & 2 - Amstrad)!!
 
Μου άρεσε πολύ το Disposable Heroes στην Α500. Επίσης πολύ δυνατός τίτλος ήταν και το Silkworm και ακόμα καλύτερο το δεύτερο μέρος, το SWIV. Στο οποίο ο ένας παίχτης έπαιζε με το ελικόπτερο και ο άλλος με ενα τζίπ με πολυβόλο. Καταπληκτική μουσική με φοβερά ντράμς στην εισαγωγική οθόνη!

Ουπς! Ξέχασα οτι είναι thread για space shoot em ups! Ξεχάστε το Silkworm και το Swiv!
 
...παιδιά, μιά και αναφέραμε το Hybris, πρέπει να οπωσδήποτε να τιμήσουμε και το Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο sequel, το Battle Squadron !!
 
Arduinna είπε:
Δε μου λες...Σήμερα βάλθηκες να σπάσεις το ρεκόρ των νέων thread κατα άτομο ή είναι ιδέα μου?? :D
Κατάρα ! ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΟΥ !

Τώρα ξέρεις ΠΑΡΑ-ΠΟΛΛΑ για να σε αφήσω να ζήσεις !!! :D :D :D
 
Galaga.Μιλάμε για πολύ τάισμα στο πλοίο καθώς πηγαίναμε Χίο. Και τότε τα πλοία πηγαίνανε αργάάάάάά. Στην επιστροφή έπαιζα το phoenix.
 
Ένα space shoot em up που είχε βγάλει η Psygnosis ήταν το Αnarchy με πολύ καλό scrolling. Και απο την Rainbow Arts το Disposable Heroes.
 
Κάπου στο τέλος των 80's ενώ ήμουν 6 χρονών είχαμε πάρει με τους δικούς μου κάποιο πλοίο που είχε ουφάδικα μέσα. Βέβαια υπήρχαν τα κλασικά pac-man κτλ όμως εμένα μου κέντρισε το ενδιαφέρον ένα παιχνίδι όπου είχες ένα διαστημόπλοιο, μάζευες μπονουσάκια και πυροβολούσες.

Αφού έπρηξα τους δικύς μου με άφησαν να το παίξω. Έπαιρνε τα παλιά μεγάλα εικοσάρικα. Το παιχνίδι ήταν φοβερά δύσκολο. Με χίλια ζώρια (ήμουν εξάλλου και πολύ μικρός τότε) το έφτασα στον πρώτο αρχηγό ένα πλάσμα με μεγάλο κεφάλι,άλλο ένα κεφάλι στην κοιλιά και τεράστια ουρά.

Όπως προφανώς καταλάβατε το παιχνίδι αυτό ήταν το πρώτο R-TYPE. Επίσης προφανώς δεν μπόρεσα τότε να το προχωρήσω. Τελικά το αγόρασα στο Gameboy αλλά δεν μπορούσα να το τερματήσω. Πάντα έφτανα στην τελευταία πίστα με μια ζωή.

Τελικά αγόρασα τις επενεκδώσεις των r-type 1+2 για gameboy color, το r-type 3 στο GBA, το r-type delta στο PS1 και το r-type final στο PS2. Όλα είναι παιχνιδάρες αλλά και πολύ δύσκολα. Είναι μία από τις αγαπημένες μου σειρές.

Μία άλλη που έπαιζα ήταν τα gradius.
 
Phoenix δαγκωτο !! τουλαχιστον μεχρι που βγηκε το απολυτο IKARUGA....
 
Δεν ξερω αν ειχε βγει σε AMIGA αλλα εμενα η ψηφος μου παει στο 1 και μοναδικο RAIDEN:thumbup:
 
Σωστά φίλε belmont ένα από τα δυνατά shoot em up που άφησαν ιστορία τέλη του 80 ηταν το Rtype...Αν και από ανέκαθεν ήμουν λάτρης των adventures υπήρχαν παιχνίδια που με εντυπωσίαζαν όπως το Rtype Υπέροχο στην δράση όπως και στα γραφικά του!Οι κάτοχοι της amiga το γνωρίζουν πολύ καλά...Το παιχνίδι ομως το οποίο είχα και θα έχω στην καρδιά μου ήταν και είναι το θρυλικό space invaters στον ZX Spectrum+............................
 
tforcet.gif


εκπληκτικό arcade shoot'em up δείτε το εδώ

έχει και βιντεάκι από το gameplay...στο τέλος της σελίδας.
 
Αμάν ! Ξεχάσαμε το κλασσικό NEMESIS !
 
Πίσω
Μπλουζα