Καλύτερη ερμηνεία ενζενί vol.6

Καλύτερη ενζενί ερμηνεία (μέρος 6ο)

  • Άννα Λομπεργκ- Κορίτσια στον Ηλιο

    Ψηφοφορίες: 4 80,0%
  • Ντάνιελ Λοντερ- Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο

    Ψηφοφορίες: 1 20,0%
  • Κατερίνα Βασιλάκου - Μιας δραχμής τα γιασεμια

    Ψηφοφορίες: 2 40,0%
  • Μεμα Σταθοπούλου - Φουκαραδες και λεφταδες

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Νίκη Παπαδάτου - Η θεία από το Σικάγο

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Δώρα Σιτζάνη - Διακοπές στην Κύπρο

    Ψηφοφορίες: 2 40,0%
  • Μαίρη Κυβελου - Ο άνθρωπος ρολοι

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Δώρα Φυτιζα- Ένα ασύλληπτο κορόιδο

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Χριστίνα Αποστόλου - Μην τον είδατε τον Παναη

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Καίτη Ιμπροχωρη - Επαναστάτης Ποπολάρος

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    5
Ανν λομπεργκ δεν το συζητώ είναι θρύλος πια , μετά δεν έχω δει και εδώ κάποιες ταινιες όπως το ενας άνθρωπος ρολόι. Δεύτερη επιλογή η Βασιλάκου στο μια δραχμής τα γιασεμιά.
 
Κι εγώ τη Λομπεργκ ψήφισα ήταν υπέροχη τόσο αθώα γλυκιά παρουσία. Από εκεί και έπειτα δεν με ενθουσίασε καμία άλλη τόσο πολύ. Ψήφισα την έτερη μεταγραφή εξωτερικού τη Λοντερ- στο Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο, γιατί μου άρεσε η ταινία και το δέσιμο τής με τον Παπαμιχαήλ που ήταν εξαιρετικός ο Δημήτρης εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα το πάρει όλο το χαρτί επίσης έχουμε και μια Γαλλίδα ηθοποιό ανάμεσα στις ενζενί
Με πάσα επιφύλαξη νομίζω πως η Ντανιέλ Λοντέρ (έκανε και την Ίρις- τη φίλη της Τζζζέεενης στη λατρεμένη μου "Αναζήτησις") ήταν αμερικανίδα και όχι γαλλίδα.
Όσο για τις ψήφους μου, θα τις πάρουν η λατρεμένη μου Ανν Λόμπεργκ. αλλά και η Δώρα Σιτζάνη στο πολύ φωτεινό και προσωπικά αγαπημένο μου "Διακοπές στην Κϋπρο μας". Στη συγκεκριμένη ταινία θα μπορούσε να μπει ως υποψήφια ενζενί και η συμπρωταγωνίστριά της Δήμητρα Δημητριάδου (είχε και πιο κλασσικό πρόσωπο ενζενί σε σχέση με τη Σιτζάνη είναι η αλήθεια). Όσο για τον Επαναστάτη Ποπολάρο, πιο αρχετυπική ενζενί από την "Ελντα" Μπέτυ Λιβανού για μένα δεν υπάρχει!!!! (και απορώ Billious17 γιατί δεεν την έβαλες προς ψήφιση). Οι βασικές ηρωίδες των έργων του Ξενόπουλου νομίζω πως είναι ό,τι πιο αρχετυπικό σε ενζενί μας έδωσε ίσως η ελληνική λογοτεχνία!
 
Πρωτη ψηφος στην Δωρα Σιτζανη απο την ταινια Διακοπες στην Κυπρο. Η ταινια ειναι το απολυτο αισχος, αλλα η πανεμορφη Δωρα εχει και το ταλεντο και την τσαχπινια για να βγαλει αξια εις περας τον ρολο της ενζενι. Θαυμασιο βρισκω επισης το ταιριασμα της με τον Δαδινοπουλο.
Η δευτερη ψηφος μου πηγαινει στην Κατερινα Βασιλακου απο την ταινια Της μιας δραχμης τα γιασεμια. Πρωτη εμφανιση, αν δεν κανω λαθος, για την Κατερινα η οποια ειναι εξαιρετικη στον ρολο της για αρχαρια και παιζει με απιστευτη φυσικοτητα, κατι που το κρατησε σε ολες της τις ταινιες. Και η εξωτερικη της εμφανιση αλλωστε, παραπεμπει αμεσως στην αγνη και αθωα κοπελιτσα του ρολου, οποτε ηταν πολυ ευστοχη η επιλογη της εν λογω ηθοποιου.
 
με απιστευτη φυσικοτητα, κατι που το κρατησε σε ολες της τις ταινιες.
Και όχι μόνο στις ταινίες. Ήταν εξαιρετική θεατρίνα η Κατερίνα Βασιλάκου (είχα την τύχη να τη δω στη σκηνή) που δυστυχώς χάσαμε τόσο νωρίς! Ευτυχώς το πολύ όμορφο ομώνυμο θέατρο που η ίδια ίδρυσε στον Κεραμεικό και φέρει το όνομά της, αλλά και οι ταινίες που έπαιξε, θα μας τη θυμίζουν πάντα
 
Πρέπει να μας βάλεις και καλύτερη γυναικεια ερμηνεία μελό με μαρθα βούρτση, Άντζελα ζηλεια κτλ.
 
Με πάσα επιφύλαξη νομίζω πως η Ντανιέλ Λοντέρ (έκανε και την Ίρις- τη φίλη της Τζζζέεενης στη λατρεμένη μου "Αναζήτησις") ήταν αμερικανίδα και όχι γαλλίδα.
Όσο για τις ψήφους μου, θα τις πάρουν η λατρεμένη μου Ανν Λόμπεργκ. αλλά και η Δώρα Σιτζάνη στο πολύ φωτεινό και προσωπικά αγαπημένο μου "Διακοπές στην Κϋπρο μας". Στη συγκεκριμένη ταινία θα μπορούσε να μπει ως υποψήφια ενζενί και η συμπρωταγωνίστριά της Δήμητρα Δημητριάδου (είχε και πιο κλασσικό πρόσωπο ενζενί σε σχέση με τη Σιτζάνη είναι η αλήθεια). Όσο για τον Επαναστάτη Ποπολάρο, πιο αρχετυπική ενζενί από την "Ελντα" Μπέτυ Λιβανού για μένα δεν υπάρχει!!!! (και απορώ Billious17 γιατί δεεν την έβαλες προς ψήφιση). Οι βασικές ηρωίδες των έργων του Ξενόπουλου νομίζω πως είναι ό,τι πιο αρχετυπικό σε ενζενί μας έδωσε ίσως η ελληνική λογοτεχνία!
Η Μπέτυ Λιβανού είχε ήδη μπει
 
Με πάσα επιφύλαξη νομίζω πως η Ντανιέλ Λοντέρ (έκανε και την Ίρις- τη φίλη της Τζζζέεενης στη λατρεμένη μου "Αναζήτησις") ήταν αμερικανίδα και όχι γαλλίδα.
Όσο για τις ψήφους μου, θα τις πάρουν η λατρεμένη μου Ανν Λόμπεργκ. αλλά και η Δώρα Σιτζάνη στο πολύ φωτεινό και προσωπικά αγαπημένο μου "Διακοπές στην Κϋπρο μας". Στη συγκεκριμένη ταινία θα μπορούσε να μπει ως υποψήφια ενζενί και η συμπρωταγωνίστριά της Δήμητρα Δημητριάδου (είχε και πιο κλασσικό πρόσωπο ενζενί σε σχέση με τη Σιτζάνη είναι η αλήθεια). Όσο για τον Επαναστάτη Ποπολάρο, πιο αρχετυπική ενζενί από την "Ελντα" Μπέτυ Λιβανού για μένα δεν υπάρχει!!!! (και απορώ Billious17 γιατί δεεν την έβαλες προς ψήφιση). Οι βασικές ηρωίδες των έργων του Ξενόπουλου νομίζω πως είναι ό,τι πιο αρχετυπικό σε ενζενί μας έδωσε ίσως η ελληνική λογοτεχνία!
Αμερικανίδα η Γαλλίδα τελικα; εδώ Γαλλίδα λέει ναι έπαιξε και στην αναζήτηση
 
Αμερικανίδα η Γαλλίδα τελικα; εδώ Γαλλίδα λέει ναι έπαιξε και στην αναζήτηση

Aσε τι λεει. Και στις δυο ελληνικες ταινιες που επαιξε, η προφορα της ειναι ξεκαθαρα αμερικανικη.
 
Δεύτερη θέση με ισοψηφία με 40% για τις:

Κατερίνα Βασιλάκου ( Μιας δραχμής τα γιασεμια)
1724830421822.png
Δώρα Σιτζάνη ( Διακοπές στην Κύπρο μας)
1724830590754.png
 
Πίσω
Μπλουζα