Καλύτερη flash cart?

leaosnes

Retro Member
Joined
10 Απρ 2010
Μηνύματα
118
Αντιδράσεις
0
είδα ότι υπάρχουν μεμονωμένα θέματα για διάφορες flash cart στο snes,

σκέπτομαι να αγοράσω και δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη, διάβασα ότι δεν παίζει 100% όλα τα παιχνίδια αλλά επειδή δεν είμαι γνώστης αγγλικών δεν μπορώ να το ψάξω περισσότερο, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που να ξέρει?

ευχαριστώ
 
Υπαρχουν 3 flashcarts που μπορει να αγορασει κανεις αυτη την στιγμη. SuperEverdrive V2, SD2SNES και Super UFO Pro 8.

To τριτο ειναι μια βλακεια, συνεπως η επιλογη ειναι μεταξυ των δυο πρωτων.

Βασικα το SuperEverdrive ειναι φτηνοτερο αλλα παιζει λιγοτερα παιχνιδια (το 99% των παιχνιδιων του SNES) και το SD2SNES ειναι ακριβοτερο (κοστιζει τα διπλα λεφτα) αλλα παιζει περισσοτερα παιχνιδια (το 99.9% των παιχνιδιων του SNES).
 
Τελευταία επεξεργασία:
μπορώ να ξέρω ποια παιχνίδια παίζει το κάθε ένα?, καθώς και τί είναι το dsp module του super everdrive, ?

υπάρχει κάποια αλλοίωση στο gameplay γενικά με τη flash cart?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι διαφορες του SNES2SD με το Super Everdrive V2 ειναι στη συμβατοτητα και στην υποστηριξη καποιων chip.

Συγκεκριμενα, το Super Everdrive V2 υποστηριζει εως και τα DSP1, DSP2, DSP3 DSP4


Ενω το SNES2SD υποστηριζει τα:


 


BS-X memory map / Satellaview base unit registers (clock)


DSP1 / 1b


DSP2


DSP3



DSP4



ST-010



Cx4



MSU1



S-RTC


 


Για να δεις ποιο παιχνιδι χρησιμοποιει ποιο chip, υπαρχει αυτη εδω η λιστα:



https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Super_NES_enhancement_chips

 


Ουσιαστικο προβλημα ειναι τα SFX 1/2 παιχνιδια. Τα περισσοτερα που απαιτουν καποιο chip, ειναι συνηθως αγνωστοι Ιαπωνικοι τιτλοι. Με κλασικα παιχνιδια οπως πχ Mario κτλ δεν θα εχεις προβλημα με κανενα απο τα δυο πρωτα flashcards.



Το Super UFO δεν το αναφερω καν, μιας και ειναι πολυ κακος κλωνος του Super Everdrive. Υπαρχουν αρκετα αλλα επισης flashcards, αλλα τα καλυτερα ειναι τα δυο πρωτα που αναφερθηκαν.



 
Πάρε SuperEverdrive V2 και θα είσαι OK
 
Μια και εχει ανοιχτει αυτο το θεμα.

Θα ηθελα να ρωτησω αν τα ρομς στης Flash Cart χρειαζονται καποιο εξτρα patch για τυχων προβληματα ταχητυτας εξομοιωσης.
 
Δεν χρειαζονται patches γιατι δεν υπαρχουν προβληματα.
 
θέλω να παίξω μονο rpg τίτλους, είδα ότι το mario legend of the seven stars έχει chip SA1 αυτό σε ποια κατηγορία είναι?

γενικώς τα rpg παίζουν με το SuperEverdrive V2.
 
Ειναι SA1, δεν παιζει σε κανενα flashcart.
 
οπότε άκυρο το flash cart ..............

να φανταστώ ότι δεν παίζουν γενικώς rpg -_- /emoticons/sleep@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και παιζουν τα περισσοτερα RPGs. Μονο πολυ συγκεκριμενα παιχνιδια δεν παιζουν. Την λιστα με τις ασυμβατοτητες την ανεβασα στη προηγουμενη μου καταχωρηση.
 
μπορείτε να μου πείτε τι τσιπάκι έχει το super metroid γιατί στην λίστα δεν περιλαμβάνετε. ευχαριστώ
 
Δεν υπαρχει στην λιστα, γιατι δεν εχει κανενα chip. Παιζει κανονικα στο super everdrive.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστώ τώρα το έπιασα ;) ,
 
Οι διαφορες του SNES2SD με το Super Everdrive V2 ειναι στη συμβατοτητα και στην υποστηριξη καποιων chip.

Συγκεκριμενα, το Super Everdrive V2 υποστηριζει εως και τα DSP1, DSP2, DSP3 DSP4

Ενω το SNES2SD υποστηριζει τα:

 

BS-X memory map / Satellaview base unit registers (clock)

DSP1 / 1b

DSP2

DSP3

DSP4

ST-010

Cx4

MSU1

S-RTC

 

Για να δεις ποιο παιχνιδι χρησιμοποιει ποιο chip, υπαρχει αυτη εδω η λιστα:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Super_NES_enhancement_chips

 

Ουσιαστικο προβλημα ειναι τα SFX 1/2 παιχνιδια

...


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφορει εδω και λιγες μερες, η αναβαθμιση 1.8.0 για το υπεροχο SNES2SD που μεταξυ αλλων, βελτιωνει και την υποστηριξη στα παιχνιδια SFX.
 

https://sd2snes.de/blog/archives/980
 
Ανακοινωθηκε πριν απο λιγες μερες, η δημιουργια του SNES2SD PRO.

20180923_025341-1024x768.jpg

20180923_025353.jpg

Ειναι η νεα γενια με τις παρακατω διαφορες.

Ισχυροτερη FPGA  (ltera Cyclone IV E) με πληθωρα νεων δυνατοτητων.
Υποστηριξη προσομοιωσης απο τσιπακια που δεν ειχαν ουτε ειναι εφικτο να εχουν οι προηγουμενες εκδοσεις
Αριστη υλοποιηση save states
Υποστηριξη Super Gameboy (!)

Και ολα αυτα, στην ιδια τιμη με το παρων μοντελο!

Για περισσοτερα, δειτε και διαβαστε εδω:
https://www.retrorgb.com/sd2snes-pro-more-details-from-ikari.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα