Καναπεδομαξιλαρακια Αυτοσχεδια

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Δεν ξερω αν τα θυμαστε την δεκαετια του 80 ηταν μοδα,πιθανον,τα παρακατω αυτοσχεδια μαξιλαρακια.


Πιθανον παλι να ειχε δημοσιευτει μεσα απο καποιο περιοδικο της εποχης που ασχολιονταν με εργοχειρα και θυμαμαι τον μαγικο για τον πιτσιρικα τοτε τροπο κατασκευης,επαιρνες 4 σανιδες σε σχημα τελαρου-κορνιζας καρφωνες καρφια στο περιγυρο με την πλειοψηφια του καρφιου να εξεχει και περναγες την κλωστη αναμεσα στα καρφια και μετα απο ωρα και βαση των σχεδιων-οδηγιων του περιοδικου σχηματιζονταν το καλυμμα.



Αναλογως το χρωμα της κλωστης βγαιναν και τα χρωματα του καλυμματος,θυμαμαι να ειχαμε αρκετα απο δαυτα.



Πιθανον παλι το παρακατω να ειναι γεννημα του τροπου που αναφερω,παντως σιγουρα ηταν παρομοια!


 


[edit]dead imageshack photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτοσχέδια ή όχι, ήταν πολύ δημοφιλή αυτά τα μαξιλαράκια! :)

Είχαμε στο σπίτι (αλήθεια, τι να έγιναν άραγε!...) και είχε και η γιαγιά μου.

Ο τρόπος κατασκευής, αν γνωρίζω σωστά, δεν ήταν πάντα ο ίδιος (όπως αυτός που περιγράφεις)....

Πολλές φορές, έπλεκαν την εξωτερική επιφάνεια (μη με ρωτήσεις πώς - η συγχωρεμένη η γιαγιά μου το έλεγε!) ή αν ήταν σταμπωτός καμβάς, το κεντούσαν με χοντρή κλωστή (αυτό, στο λέω μετά βεβαιότητας - είχα κεντήσει στα 7 μου ένα παραπλήσιο σε υφή, αλλά μ' ένα παπάκι για σχέδιο! :D ).

Πάντως, θυμάμαι να τα χρησιμοποιώ για να ξαπλώσω στον καναπέ και να με γαργαλάει το μαλλί!

P.S. μην αρχίσετε το δούλεμα για το κέντημα, σας "έφαγα"! :D
 
Τέλεια εχω δει και εγώ τέτοια σε άλλα σπίτια να 'σαι καλά που μας τα θύμισες.
 
Hταν και κατι αλλα παρομοια που στο τελειωμα της ετοιμασιας εκοβες με ψαλιδι στην κορυφη μια μπαλιτσα κλωστης στο τελος και θυμαμαι γινοντουσαν φουντιτσα,lol.
 
Πίσω
Μπλουζα