Καρμπόν

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
30
Πόσο προϊστορικό φαντάζει πια το καρμπόν?Η αρχαία μέθοδος αντιγραφής κειμένων σε περισσότερες απο μία κόπιες!Κάθε σωστή γραμματέας, ειχε στο σιρτάρι της ένα κουτί απο αυτά για να κοπιάρει τα κείμενα της, και κάθε σωστό λογιστήριο χρησιμοποιούσε καρμπον για την αντιγραφή τιμολογίων.(τωρα πια τα τιμολόγια φτιάχνονται απο καρμπονιζέ χαρτι και οι γραμματείς έχουν εκτυπωτές!)Υπηρχε σε κλασικό μπλέ, μαυρο και κόκκινο.Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη και για ποιές χρήσεις στην εποχή μας, αλλά εγω τελευταία φορά που το είδα, ήταν στο απουσιολόγια της 3ης Λυκείου το 1991...

Καρμπον leykh.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην δουλειά μου χρησιμοποιούν που και που, από κανένα. Ναι, είμαστε κάπως ρετρό ακόμα :D ....
 
Κι εγώ το χρησιμοποιώ ακόμα για να βγάζω τα σχέδια πάνω στο μπάλσα και να τα κόβω μετά με το κοπίδι. Πωλούνται ακόμα στα χαρτοπωλεία ;) .
 
Τα καρμπόν χρησιμοποιούνται ακόμα στα απουσιολόγια!
 
mytinyworld είπε:
Κι εγώ το χρησιμοποιώ ακόμα για να βγάζω τα σχέδια πάνω στο μπάλσα
τι είναι αυτό κοριτσάκι?

krem13 είπε:
Τα καρμπόν χρησιμοποιούνται ακόμα στα απουσιολόγια!

δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη το καρμπονιζέ χαρτί στα σχολεία,ή(λέγω ή) είχαν κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ παραγγελία...να δεις που στην χρονολογία γράφει ακόμη 198- ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λεπτό ξύλο μοντελισμού, κοριτσάκι! ;)
 
Χρησιμοποιούνταν και στο στρατό το 2001, αν δεν χρησιμοποιούνται ακόμα. Σπάω το κεφάλι μου σε ποιο τηλεπαιχνίδι είχε καρμπόν και έλεγε τη λέξη ο παρουσιαστής/η παρουσιάστρια όταν έδινε την επιταγή στον τυχερό παίκτη.... :xm:
 
Προ μηνών έψαχνα ένα φύλλο καρμπόν για να κόψω ένα τιμολόγιο... 100 γραφεία γύρισα και δε βρήκα ούτε ένα... Τελικά, αναγκάστηκα να πάω στο διπλανό βιβλιοπωλείο και να πάρω πακετάκι... :p

Μπορεί να μην έχει καταργηθεί η χρήση του αλλά έχει περιοριστεί κατά πολύ στις μέρες μας...
 
στα νοσοκομεια ειναι ακομα σε χρηση, καθε γιατρος το χρειαζεται για να κρατα αντιγραφα ιατρικων βεβαιωσεων και αυτες ακομα γραφονται στο χερι ...
 
Τώρα από πότε ήταν αυτό στο συρτάρι θα σας γελάσω,,,,

attachment.php
 
τι είναι αυτό κοριτσάκι?

..και οχι μονον, μπορει αν χρησιμοποιηθει και σε επιπλα στον τοιχο αλλου πχ κλεινεις κενα και απο πανω βαζεις στοκο ή ταινια περιθωριου ενω χρησιμοποιουνται εδω και πολλα χρονια για φιλτρο για καπνισμα, η Savinelli τα εχει καθιερωσει.

Καρμπον πωλειται ακομη κανονικα εχει και σε διαφορους τυπους-μεγεθη, εχω το εχω χρησιμοποιησει στην ζωη μου απο ελαχιστοτατα μεχρι καθολου ασε που με εκνευριζε η μαυριλα που αφηνε στα δαχτυλα ή τυχον στη μανσετα μπλουζας αμα ακουμπαγε κατα λαθος.
 
Πίσω
Μπλουζα