Κασέτες με ποτ-πουρί

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.583
Αντιδράσεις
1.741
Σε εκδρομές και άλλες παρόμοιες καταστάσεις ηταν απαραιτητη η κασετουλα με μουσικη για να ανεβασει τα κεφια, παροτι ποτε κανενας δεν εδινε βαση στη μουσικη. :p

Ειχα παρατηρησει οτι καποιες φορες η μουσικη που επαιζε δεν ηταν συγκεκριμενη μελωδια ή φωνή, αλλα ενα μακροσυρτο ποτ-πουρί απο εναλλασσομενα ρεφραιν κλασσικων ελαφρολαϊκων μελωδίων (πχ. "ασπρα-κοκκινα-κιτρινα μπλε"). Το τραγουδι δεν το ερμηνευε ενας συγκεκριμενος καλλιτεχνης, αλλα 5-6 φωνες, αντρες και γυναικες που τραγουδουσαν ταυτοχρονα.

Δεν ξερω που μπορουσε να βρει κανεις αυτα τα ποτ-πουρι (δεν ξερω αν λεγεται ετσι), αν δηλ. κυκλοφορουσαν ως κασσετες που πηγαιναν ετσι απο την αρχη μεχρι το τελος, προφανως με σκοπο να παιζονται σε easy listening καταστασεις (οχηματα, εκδρομες, ασανσερ, αναμονη κλπ).
 
Μήπως εννοείς τα "σφηνάκια για ροκάδες και μπαμπάδες"
 
δεν εχω ιδεα για τι λες :Ρ

Παντως αυτα που θυμαμαι δεν ειχαν καμια σχεση με ροκ.

Βρηκα αυτο το βιντεακι που ειναι πολυ κοντα σε αυτα που θυμαμαι, δηλαδη 3-4 αγνωστοι τραγουδιστες να λενε στροφές και ρεφρεν απο πολλα τραγουδια μαζι σε ενα track. Φαινεται οτι ειναι εγγραφη σε στουντιο και οχι απο live. Δυστυχως δεν γραφει κανενα στοιχειο, ουτε χρονολογια ουτε απο ποια κασετα (η CD) προερχεται.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
maxouli είπε:
Μήπως εννοείς τα "σφηνάκια για ροκάδες και μπαμπάδες"
Μήπως εσύ εννοείς το 42 σφηνάκια (για ροκάδες και μπαμπάδες με την παρέα);

Αυτό δεν ήταν ακριβώς μόνο τα ρεφρέν αλλά ναι κυρίως ήταν ένα μέρος του τραγουδιού σε επανεκτέλεση (τον είχα τον δίσκο κάπου πρέπει να υπάρχει ακόμα)

και ένα δείγμα [video=youtube;OXF4hskw-RA]

 
Thor είπε:
Μήπως εσύ εννοείς το 42 σφηνάκια (για ροκάδες και μπαμπάδες με την παρέα);
Εγώ, αυτό ακριβώς εννοούσα. Και δεν έχει σχέση με ροκ, είχε απΒ΄όλα τα είδη τραγουδιών. Μέχρι και το "λαός και Κολωνάκι".
 
Είχε βγει και η συλλογή 38 σφηνάκια για ροκάδες και μπαμπάδες,όπως επίσης και η συλλογή Tutti Frutti (1990)
 
Γκουγκλαρα τα σφηνακια. Δεν ειναι ποτ-πουρι οπως το εννοω εγω, (δηλ. μακροσυρτο τρακ με εναλασσομενα αποσπασματα), αλλα ξεχωριστα κομματια διαφορων ειδων. Παντως νοσταλγικη συλλογη με τραγουδια που ειχα ξεχασει για χρονια :D
 
Όντως τα 42 σφηνάκια δεν ήταν αποκλειστικά ροκ. Είχε ακόμα και τραγούδια του Χιώτη, σε πιο ροκ-ποπ διασκευές όμως.
 
Έτσι όπως το περιγράφεις ,μου θυμίζει κάτι "Τουριστικές" παραγωγές

με γνωστά ελληνικά κομμάτια,σε επανεκτελέσεις...

Θα μπορούσε όμως να είναι και συλλογές που έκαναν σε κασέτες ,

τα τότε Διακάδικα (και με παραγγελία).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Επίσης υπήρχε και η συλλογή του 1993 "Πάμε Για Σφηνάκια - 40 Νέες Καυτές Επιτυχίες Με Την Παρέα"
 
Πίσω
Μπλουζα