Κατασκευη serial cable για Commodore 64.

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.364
Αντιδράσεις
9.530
Προσφατα απεκτησα το πολυποθητο 1541 Ultimate-II, αλλα μπορεσω να το χρησιμοποιησω (και να το παρουσιασω στο forum) χρειαζεται ενα σειριακο καλωδιο για να συνδεθει με τον C64.

Οδηγιες για την κατασκευη του καλωδιου βρισκουμε εδω. Προσοχη το διαγραμμα ειναι απο την πλευρα που γινονται οι κολλησεις!

Βυσματα DIN6 βρισκουμε στα τοπικα καταστηματα ηλεκτρονικων αν ειμαστε τυχεροι, αλλα επειδη εγω ως συνηθως ειμαι καθε αλλο παρα τυχερος, τα πηρα απο εδω!

Μερικες φωτογραφιες απο την διαδικασια:

2011-08-18-19h34m38.JPG2011-08-18-19h35m36.JPG2011-08-18-19h54m37.JPG2011-08-18-20h51m14.JPG

Ειναι λιγο κοντο, αλλα φτανει για την δουλεια που το θελω!

BTW πρωτη φορα φτιαχνω καλωδιο και τωρα που του πηρα τον αερα, ποιος με πιανει! Τρεμετε RGB Scart καλωδια για Mega Drive mod1 και Amstrad 6128!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με γειά. Φαίνεται καλή κατασκευή! Και πως ακριβώς επιλέγεις το image που θέλεις να κάνεις Mount;
 
καλησπέρα...ωραία κατασκευή...περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου
 
Ωραίες φωτό. Πόσο πήγε το μηχανάκι αν επιτρέπεται?
 
divined είπε:
Με γειά. Φαίνεται καλή κατασκευή! Και πως ακριβώς επιλέγεις το image που θέλεις να κάνεις Mount;


Ακομα δεν το εχω βαλει μπροστα. Ελπιζω μεσα στο σαββατοκυριακο να το δω.

cauldron είπε:
Ωραίες φωτό. Πόσο πήγε το μηχανάκι αν επιτρέπεται?


Γυρω στα 160? μαζι με το tape extender. Δεν ειναι ακριβως φτηνο, αλλα ειναι η τελικη λεξη στο θεμα φορτωμα disk και tape images στον C64.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι φτηνό, μια απόφαση είναι. Αλλά οι τύποι εκμεταλλεύονται μια χαρά την κατάσταση :) Προσωπικά περιμένω φωτό με το πλήρες σύστημα σε λειτουργία!
 
Πολυ καλες φωτογραφιες και πολυ καλη δουλεια!Αυτο παντως στο οποιο κατεληξα εγω σαν την πιο φτηνη και γρηγορη λυση στο c64 ειναι το 64HDD http://www.64hdd.com/64hdd.html .Eφτιαξα το ΧΕ1541 καλωδιο και σε συνδιασμο με ενα Toshiba libretto laptop με DOS φορτωνω σχεδον τα παντα σε χρονο dt..
 
angel_grig είπε:
Πολυ καλες φωτογραφιες και πολυ καλη δουλεια!Αυτο παντως στο οποιο κατεληξα εγω σαν την πιο φτηνη και γρηγορη λυση στο c64 ειναι το 64HDD http://www.64hdd.com/64hdd.html .Eφτιαξα το ΧΕ1541 καλωδιο και σε συνδιασμο με ενα Toshiba libretto laptop με DOS φορτωνω σχεδον τα παντα σε χρονο dt..
Πολύ καλή λύση, δεν το γνώριζα. Πιθανότατα μπορείς να το τρέξεις και μέσω DOSBOX σε Windows μετά από ρύθμιση παραμέτρων της παράλληλης θύρας από το config του DOSbox. Κάτι παρόμοιο έχω κάνει για τον 1512.
 
cauldron είπε:
Πολύ καλή λύση, δεν το γνώριζα. Πιθανότατα μπορείς να το τρέξεις και μέσω DOSBOX σε Windows μετά από ρύθμιση παραμέτρων της παράλληλης θύρας από το config του DOSbox. Κάτι παρόμοιο έχω κάνει για τον 1512.
Ισως και να γινεται,εγω δεν το εχω ψαξει γιατι ειχα ηδη ετοιμα ολα τα "υλικα".Στον 1512 τι ακριβως χρησιμοποιεις με το DOSBOX?
 
cauldron είπε:
Δεν είναι φτηνό, μια απόφαση είναι. Αλλά οι τύποι εκμεταλλεύονται μια χαρά την κατάσταση :) Προσωπικά περιμένω φωτό με το πλήρες σύστημα σε λειτουργία!


Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα εκμεταλλευσης. Μιλαμε για εναν ανθρωπο που εχει αφιερωσει ενας θεος ξερει ποσες ωρες για κατι που ειναι hobby και δεν προκειται ποτε να θρεψει την οικογενια του.

Το review μου μολις ανεβηκε.

angel_grig είπε:
Πολυ καλες φωτογραφιες και πολυ καλη δουλεια!Αυτο παντως στο οποιο κατεληξα εγω σαν την πιο φτηνη και γρηγορη λυση στο c64 ειναι το 64HDD http://www.64hdd.com/64hdd.html .Eφτιαξα το ΧΕ1541 καλωδιο και σε συνδιασμο με ενα Toshiba libretto laptop με DOS φορτωνω σχεδον τα παντα σε χρονο dt..


Οκ, ειναι ομως σαν να συγκρινεις πατινι με αεροπλανο. Συν οτι δεν υποστηριζει fastloaders κλπ και ετσι η συμβατοτητα θα παραμεινει σε καθε περιπτωση μικρη. Επιπλεον προσβάλλεις τον εγωισμο του commodore υπονοώντας οτι χρειαζεται ενα γερικο φορητο pc για να τα βγαλει περα! :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
freaktmp είπε:
Οκ, ειναι ομως σαν να συγκρινεις πατινι με αεροπλανο. Συν οτι δεν υποστηριζει fastloaders κλπ και ετσι η συμβατοτητα θα παραμεινει σε καθε περιπτωση μικρη. Επιπλεον προσβάλλεις τον εγωισμο του commodore υπονοώντας οτι χρειαζεται ενα γερικο φορητο pc για να τα βγαλει περα! :p
ΟΚ δεν εχεις αδικο,αλλα για εμενα που δεν ειμαι Commodor-ας και δεν εχω και το απαραιτητο ποσον για να δωσω ειναι μια καλη λυση,ακομη και με τους περιορισμους που εχει.
 
Πίσω
Μπλουζα