Κεκλεισμένων των θυρών (1972 ΕΙΡΤ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Κεκλεισμένων των θυρών 1972 ΕΙΡΤ

Πρεμιέρα : Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 1972

Retrodb : http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B8%CF%85%CF%81%CF%8E%CE%BD_%281972%29

Δικαστικό θρίλερ που ολοκληρώθηκε σε 100 επεισόδια και περιελάμβανε 3 κύκλους επεισοδίων και προβλήθηκε από το ΕΙΡΤ. Το σενάριο στον πρώτο κύκλο ήταν του Θάνου Σαντά ο οποίος στην συνέχεια αποχώρησε λόγω διαφωνιών με την παραγωγή. Ο Σωτήρης Πατατζής ανέλαβε να συνεχίσει το γράψιμο της σειράς, ενώ της σκηνοθεσία είχε ο Κώστας Λυχναράς ο οποίος είχε και την τηλεοπτικη διεύθυνση. Τέλος η παραγωγή ήταν του Άλκη Αγγελόπουλου (e-tv).

Το θέμα της σειράς ήταν ένα δικαστικό θρίλερ, και η ιστορία ξεκινά όταν οι υπεύθυνοι ενός εργοστασίου πυρηνικών αντιδραστήρων αποκρύπτουν ένα περιστατικό επικίνδυνο για την δημόσια υγεία.

Πρωταγωνιστές

Δήμος Σταρένιος (γιατρός)

Λυκούργος Καλλέργης (Δικηγόρος)

Βασίλης Ανδρονίδης

Νικήτας Τσακίρογλου (Βασιλειάδης)

Τασία Πανταζοπούλου (Ντόρα Δελαπόρτα)

Έρση Μαλικέντζου (Αναστασία Περδίκα)

Αλέκα Κατσέλη

Μάκης Ρευματάς

Κάκια Παναγιώτου (Τζόαν Δούκα)

Δημήτρης Μπισλάνης (Δικηγόρος Αστυνομίας)

Θεόδωρος Δημητρίεφ (Καραγιώργος)

Σπύρος Κωσταντόπουλος (Δικηγόρος)

Μηνάς Χριστίδης (Συμβολαιογράφος)

Από την σειρά έχει διασωθεί ένα επεισόδιο το οποίο βρίσκεται στο αρχείο της ΕΡΤ.

Ακολουθούν 2 φωτογραφίες από τα γυρίσματα της σειράς από το προσωπικό αρχείο του σκηνοθέτη της Κώστα Λυχναρά.

attachment.php


attachment.php
 
Ο Κος Λυχναράς και το πολύτιμό του αρχείο, μας χαρίζουν ακόμα μια ανάμνηση! Ευχαριστούμε από καρδιάς! :flower:

tsalk είπε:
(...) Δικαστικό θρίλερ που ολοκληρώθηκε σε 100 επεισόδια και περιελάμβανε 3 κύκλους επεισοδίων και προβλήθηκε από το ΕΙΡΤ. (...)Από την σειρά έχει διασωθεί ένα επεισόδιο το οποίο βρίσκεται στο αρχείο της ΕΡΤ.

(...)
Tsalk ευχαριστούμε για το θέμα! Αλλά θέλω να σταθώ στο κομμάτι που έχω σε παράθεση.... Τι πολιτιστικό πλούτο έχουμε χάσει - κάθε φορά θλίβομαι όλο και περισσότερο...

Κρίμα, πολύ θα ήθελα να την παρακολουθήσω...
 
Πέραν από το εξαιρετικό καστ των ηθοποιών που απαρτίζουν την σειρά θα πρέπει και το θέμα να ήταν συναρπαστικό. Όπως και να έχει θα ήθελα να δω έστω και το μοναδικό επεισόδιο που υπάρχει ακόμα στα αρχεία της ΕΡΤ. 'Αλκη σε ευχαριστούμε για όλα αυτά που ανεβάζεις κατά καιρούς και μας κάνεις να αισθανόμαστε ότι όλα αυτά κάπου υπάρχουν και ότι κάποτε ίσως τα δούμε...
 
D@redevil είπε:
Tsalk ευχαριστούμε για το θέμα! Αλλά θέλω να σταθώ στο κομμάτι που έχω σε παράθεση.... Τι πολιτιστικό πλούτο έχουμε χάσει - κάθε φορά θλίβομαι όλο και περισσότερο...

Κρίμα, πολύ θα ήθελα να την παρακολουθήσω...
Είναι πραγματικά θλιβερό και συγχρόνως εξοργιστικό όταν σκέφτεται κανείς την έκταση της καταστροφής (από διάφορες αιτίες) του αρχείου της ΕΡΤ.

nick είπε:
Πέραν από το εξαιρετικό καστ των ηθοποιών που απαρτίζουν την σειρά θα πρέπει και το θέμα να ήταν συναρπαστικό. Όπως και να έχει θα ήθελα να δω έστω και το μοναδικό επεισόδιο που υπάρχει ακόμα στα αρχεία της ΕΡΤ. 'Αλκη σε ευχαριστούμε για όλα αυτά που ανεβάζεις κατά καιρούς και μας κάνεις να αισθανόμαστε ότι όλα αυτά κάπου υπάρχουν και ότι κάποτε ίσως τα δούμε...
Μακάρι να δούμε αυτό το μοναδικό επεισόδιο που σώθηκε κάποια στιγμή. Έτσι για να πάρουμε μια ελάχιστην γεύση από αυτή την καταπληκτική σειρά της πρώτης περιόδου της ελληνικής τηλεόρασης όχι μόνο λόγο του σπουδαίου κάστ που είχε αλλά και λόγο του ενδιαφέροντος της υπόθεσης.

Για τον λόγο αυτό σας παραθέτω την περίληψη του 38ου επεισοδίου της σειράς που είχε προβληθεί την Δευτέρα 5 Αυγούστου 1974.

Πρόκειται προφανώς για την δεύτερη ιστορία της σειράς (που χρονικά βέβαια δεν συμπίπτει με την έναρξη της σειράς ο αριθμός του συγκεκριμένου επεισοδίου, μιας που η σειρά ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 1972, ενώ τον Αύγουστο του 1974 ήταν στο 38ο επεισόδιο. Προφανώς ή υπήρξε διακοπή της σειράς στο ενδιάφεσο ή είναι λάθος η ημερομηνία του συγκεκριμένου επεισοδίου).

Θα σας ενημερώσω μόλις καταφέρω να λύσω την απορία μου αυτή.

attachment.php
 
tsalk είπε:
Για τον λόγο αυτό σας παραθέτω την περίληψη του 38ου επεισοδίου της σειράς που είχε προβληθεί την Δευτέρα 5 Αυγούστου 1974.

Πρόκειται προφανώς για την δεύτερη ιστορία της σειράς (που χρονικά βέβαια δεν συμπίπτει με την έναρξη της σειράς ο αριθμός του συγκεκριμένου επεισοδίου, μιας που η σειρά ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 1972, ενώ τον Αύγουστο του 1974 ήταν στο 38ο επεισόδιο. Προφανώς ή υπήρξε διακοπή της σειράς στο ενδιάμεσο ή είναι λάθος η ημερομηνία του συγκεκριμένου επεισοδίου).

Θα σας ενημερώσω μόλις καταφέρω να λύσω την απορία μου αυτή.

Η απορία έχει λυθεί χάρη στην βοήθεια του δημιουργού της σειράς κ. Κώστα Λυχναρά

Το εν λόγω επεισόδιο είναι πράγματι το 38ο της σειράς (του δευτέρου όμως κύκλου) και πράγματι μεταδώθηκε στις 5 Αυγούστου του 1974.

Είχε προηγηθεί ο πρώτος κύκλος της σειράς ο οποίος είχε 34 επεισόδια με συγγραφέα τον Θάνο Σαντά ο οποίος είχε ξεκινήσει στις 16 Οκτωβρόυ του 1972 (και όχι στις 20 Νοεμβρίου) και τελείωσε στις 4 Ιουνίου του 1973

Στον δεύτερο κύκλο που ξεκίνησε στις 22 Οκτωβρίου του 1973 προβλήθηκαν 64 επεισόδια και ολοκληρώθηκε στις 17 Φεβρουαρίου του 1975, ακολούθησε καινούργια αρίθμηση των επεισοδίων.

Συνεπώς στις 5 Αυγούστου 1974 μεταδώθηκε το 38ο επεισόδιο (του δεύτερου κύκλου της σειράς, το οποίο ήταν ουσιαστικά το 72ο αν προσθέσουμε και αυτά του πρώτου κύκλου)
 
Δυό ακόμα περιλήψεις επεισοδίων από την πολύ ενδιαφέρουσα αυτή σειρά.

Πρόκειται για το 34ο και 35ο επεισόδιο (του δεύτερου κύκλου) που προβλήθηκαν στις 1 και 8 Ιουλίου του 1974

attachment.php


attachment.php


Στις φωτογραφίες που πλαισιώνουν τις περιλήψεις ο Λυκούργος Καλέργης με τον Θεόδωρο Δημήτριεφ, ενώ σε αυτή που ακολουθεί ο Νικήτας Τσακίρογλου (στον ρόλο του Συνηρόγου) και ο Λυκούργος Καλέργης (Δικηγόρος Παπαστσαύρου)

attachment.php
 
Σε ευχαριστούμε Άλκη για την αγάπη σου και την συνεχή τροφοδότηση πληροφοριών για την αξιόλογη αυτή αδικοχαμένη σειρά. :)
 
Δύο ακόμα περιλήψεις από την σειρά, και συγκεκριμένα το 33ο και 37ο επεισόδιο που προβλήθηκαν στις 24 Ιουνίου και στις 22 Ιουλίου αντίστοιχα του 1974.

attachment.php


attachment.php
 
Δεν εξηγείται αλλιώς Άλκη. Είσαι βαλτός.... Θα ξέρεις την αδυναμία που έχω στις δικαστικές σειρές και λόγω επαγγέλματος.... Ελπίζω να ανεβάσεις και άλλες....
 
nick είπε:
Δεν εξηγείται αλλιώς Άλκη. Είσαι βαλτός....


Που ξέρεις.......τελικά μπορεί και να είμαι........

Τέλος πάντων

Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 1973 (η επόμενη της δικτατορίας του Ιωαννίδη) Επεισόδιον 6ον

attachment.php
 
Άλκη είμαι και εγώ αλλά είσαι και εσύ..... Σε ευχαριστούμε για την ωραία περίληψη αν και είμαι βέβαιος ότι σε λίγο θα δούμε όλη την σειρά μέσα από τις περιλήψεις σου!
 
Πίσω
Μπλουζα