Κιουράδικο ; (Cure-άδικο)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Κάποιος φίλος, στις αρχές της δεκαετίας του 90' , μου έλεγε ότι σύχναζε σε "κιουράδικα" .

Όταν τον ρώτησα με απορία, τι ήταν αυτά, μου είπε ότι ήταν συγκεκριμένα μπαράκια,

που έπαιζαν πάρα πολύ Cure.

Μου είχε κάνει πολύ εντύπωση τότε, ότι υπήρχαν μαγαζιά που έπαιζαν τόσο συχνά,

ένα συγκεριμένο συγκρότημα.

Και καλά να υπήρχε ένα "κιουράδικο" . Πολλά όμως ;

Έίχατε ακούσει κάτι παρόμοιο ;

Έχετε αποψη για το θέμα ;

Είχατε επισκεφτεί κάποιο "κιουράδικο" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βεβαίως υπήρχαν, και αυτοί που σύχναζαν εκεί ήταν οι λεγόμενοι Κιουράδες. Στη Θεσσαλονίκη υπήρχε θυμάμαι ένα τέτοιο μαγαζί στην Προξένου Κορομηλά. Έβλεπες μέσα όλες τις εκδοχές του Robert Smith... Δεν έπαιζαν όμως μόνο Cure, αλλά διάφορα συγκροτήματα της New Wave σκηνής. Μάλιστα γινόταν και πολλά Cure Parties. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα τέτοιο στο Zero club, στις αρχες της δεκαετίας του '90! Αυτές που ήταν φοβερές τύπισσες ήταν οι Κιουρούδες, με μαύρα μακριά φορέματα, μαύρα μαλλιά, έντονο μακιγιάζ και μοιραίες πόζες. Καταπληκτικές ήταν και οι κινήσεις όσων χόρευαν.

I miss those days!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EG0Q3kR7_9c]YouTube - the cure - pictures of you
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασσικά μαγαζιά που έπαιζαν New/Dark Wave στην Αθήνα είναι τα εξής:

1) Dark Sun στο Περιστέρι (κοντά στο λόφο Αξιωματικών-Θηβών και Καβάλας)

2) Rebound στη πλατεία Αμερικής.

Κατα καιρούς έχουν ανοίξει και κλείσει πολλά clubάκια του είδους. Νομίζω όμως οτι αυτά τα δύο είναι από τα παλιότερα του χώρου.
 
ενδεχομένως, ο φίλος σου να σύχναζε και στην Αθήνα, στη τρισμέγιστη Rebound.

Δεν ξέρω φυσικά αν μπορεί να καταχωρηθεί ως Κιουράδικο αλλά διαθέτει τα χαρακτηριστικά αυτα, New Wave μουσική και Minimal electro και κιουρο-τυπάκια.

Φυσικά υπάρχει ακόμη η Rebound αν θες να νιώσεις το feeling της εποχής! και πίστεψε με δεν έχουν αλλάξει και πολλά στο μαγαζί από τότε!! :) :)

το Dark Sun είναι μακράν πιο καινούργιο από τη rebound. Η Reb άνοιξε αρχές 80 ίσως και παλιότερα, ενώ Dark Sun μέσα 90's..παρόλαυτα είναι κλασσικά!

Στην υπόλοιπη Αθήνα τέτοια μουσική μόνο κατα περίπτωση, όπως π.χ. το Second Skin στο γκάζι το χειμώνα είχε τέτοια μουσική στο κάτω μέρος, το Sin City, το Carousel στο Μεταξουργείο και άλλα μαγαζιά έκαναν τέτοιες βραδιές όπως πχ ο Αλχημιστής κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν πήγα πενταήμερη, στο ξενοδοχείο γινόταν χαμός. Το σχολείο μου εκπροσωπούσε τους κλασσικούς ροκάδες (κεντρική Μακεδονία), ένα από τα Λιόσια τους μεταλλάδες, και ένα από την Πετρούπολη είχε μόνο κιουράδες.

Ήταν μαυροντυμένοι με στενά παντελόνια, αρβυλάκια, σκουλαρίκια και ύφος Je t'aime melancholie ...

Επειδή αναχωρούσαμε την ίδια μέρα, αποβραδίς, κάναμε όλα τα σχολεία αποχαιρετιστήριο πάρτυ στην υπόγεια ντίσκο του ξενοδοχείου. Αφού μαλώναμε και βριζόμασταν μεταξύ μας για το πρόγραμμα, καταλήξαμε να ακούμε όλη νύχτα Ζαγοραίο γιατί ο D.J λάλησε από την παρενόχληση.

μινι ανέκδοτο:

- παππού θες να σε βάλω τους ΚΙΟΥΡ να τραγουδάν;

- αϊντεεε... τώρα τραγουδάν κι οι σκιούρ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρακτικά, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, όταν λέγαμε Κιουράδικο, ενοούσαμε New Wave/Dark μαγαζί. Σήμερα, τα περισότερα είναι απλώς goth-άδικα (αύτά κι αν είναι άδικα!). Η Rebound και το Dark Sun ακόμα υφίστανται απ' όσο γνωρίζω.
 
Τώρα που έρχονται πάλι τα κρύα πέρνα μια βόλτα από την Rebound να ακούσεις όσο Cure θέλεις, και όχι μόνο...

Καλοδεχούμενος και να χορέψεις στην πίστα...
 
Πίσω
Μπλουζα