Κορίτσια με Εγγύηση (199?): Αναλυτική παρουσίαση

Super Insomniacs

RetroWannaBe
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
34
Αντιδράσεις
8
Η Leon Film παρουσιάζει:

Κορίτσια με εγγύηση

Σκηνοθεσία: Δημήτρης Τζέλλας

Παραγωγή: Γιάννης Λεοντσίνης

Πρωταγωνιστούν: Άκης Φλωρεντής, Μαρία Δρακοπούλου, Άρης Βλουτσάκης, Βούλα Κώστα, Χρήστο Σάββας,

Ηλίας Γκέκας, Μίμης Θειόπουλος

Περίληψη (copy/paste): Δύο κοπέλες από την επαρχία η Πόπη και η Βίκη έρχονται στην Αθήνα να σπουδάσουν στο πανεπιστήμιο εκεί

γνωρίζουν τον Νίκο και τον Γιάννη και με διάφορα κόλπα προσπαθούν να τους φέρουν κοντά τους γιατί τους αγαπούν.

Κριτική:

Υπάρχει ένα παλιό ρητό που λέει πως αν δώσεις ένα εκατομμύριο γραφομηχανές σε ένα εκατομμύριο μαϊμούδες, σε χίλια χρόνια θα έχουν γράψει τα άπαντα του Σαίξπηρ.

Για την ταινία "Κορίτσια με εγγύηση", αρκούν τρεις μαϊμούδες σε πέντε λεπτά. (όπως έλεγε και στο Dilbert).

Δέν γνωρίζω ποιός έγραψε το "σενάριο", όμως φαντάζομαι τη ζωή του: Μέχρι τα τέσσερά του χρόνια, έζησε στη ζούγκλα.

Τον ανακάλυψαν, και, με τη βοήθεια έμπειρων παιδοψυχολόγων, κατάφερε, έστω και με γερό βύσμα να βγάλει την πέμπτη δημοτικού.

Έχοντας στη φαρέτρα του 100 ελληνικές λέξεις όλες κι όλες, και, αφού μελέτησε παράλληλα τις σημαντικότερες βιντεοταινίες του Ταμτάκου, αποφάσισε να δοκιμάσει την τύχη του στην συγγραφή θεατρικών έργων.

Τα κατάφερε άραγε;

Κάτι πολύ παράξενο συμβαίνει λίγο πριν την αρχή του τρίτου και τελευταίου μέρους της ταινίας:

Πέφτουν οι τίτλοι του τέλους.

Έτσι απλά.

Κοιτάω και ξανακοιτάω το dvd, να δώ πού κόλλησε, αν κόλλησε, μήπως γρατσουνίστηκε το δισκάκι, αν το αρχείο vob έχει πρόβλημα.

Τίποτα απ'αυτά.

Απλά η ταινία τελείωσε, η "υπόθεση" κρέμεται στον αέρα και οι ήρωες περιμένουν μοιρολατρικά να έρθουν να τους φάνε τα Langoliers.

Κι είναι κρίμα, γιατί το έργο ξεκινάει με τρόπο που ποτέ καμία βιντεοκασσέτα δεν τόλμησε ποτέ: Με ένα εκπληκτικό hard rock τραγούδι που τα σπάει πραγματικα!.. (ακόμα ψάχνω στο internet να βρω ποιό είναι, αλλά πού θα μου πάει; )

Ο θόρυβος που αναστατώνει τους ενοίκους...

picture.php


...όπως τον Θανάση Πίκουλα, μεγαλοσυνθέτη καψουροτράγουδων και την κόρη του Σία...

picture.php


...προέρχεται από το διαμέρισμα της Βίκυς και της Πόπης. Φοιτήτριες που συγκατοικούν, και περιμενουν τα αντικείμενα του πόθου τους, τον Νίκο και τον Γιάννη αντίστοιχα.

Στόχος, η αποπλάνηση.

picture.php


Εξάλλου, όπως λέει και η Βίκυ, είναι 19 χρονών και είναι καιρός επιτέλους να βρούνε άντρα αφου "άλλες βρίσκουν άντρα από τα 13". Γιαυτή την ατάκα και μόνο, δεν μετανιώνω για τα προηγούμενα προσβλητικά λόγια που ξεστόμισα για τον σεναριογράφο. (τελικά είδα πως είναι ο ίδιος ο σκηνοθέτης)

picture.php


Η μουσική ενοχλεί και τους διπλανούς, τον Παύλο (σκηνοθέτης) και την νυμφομανή φοιτήτρια δραματικής σχολής, Σόφη.

picture.php


Τα μοναδικά δυο αστεία της ταινίας: Η γραβάτα του Άκη Φλωρεντή, και ο Άκης Φλωρεντής (μ'αυτη τη σειρά).

Τα κορίτσια υποσχέθηκαν για δόλωμα, πως θα παρεβρίσκεται η μεγαλύτερη ηθοποιός της τηλεόρασης, η Βάνα Μπούμπα.

Άσχετο, όπως και όλα σ'αυτή την "ταινία".

picture.php


Οι προσπάθειες αποπλάνησης ξεκίνησαν...

picture.php


Tribute στο "Γόνατο της Κλαίρης" ή απλά δείχνουμε λίγο μπουτάκι για να κρύψουμε την έλλειψη στοιχειώδους πλοκής;

picture.php


Η Βίκυ ρίχνει καφέδες και στους δυο καλεσμένους. (δεν βλέπει χωρίς τα γυαλιά της). Ευκαιρία να τους ξεντύσουμε!...

Κωμωδία, όχι αστεία!...

picture.php


picture.php


Πάνω στην ώρα: Ξαφνική επίσκεψη από τον αδερφό της Πόπης. Είναι Κρητικάτσι, τον λένε Μανωλιό και είναι εκνευριστικά κακός ηθοποιός με ακόμα πιο εκνευριστική προφορά.

picture.php
 
Επίσης, όποιος ατιμάσει την αδερφή του, "θα τον εσφάξει".

picture.php


Δεν έχει νόημα να γράψω τους διαλόγους, είναι σε σπαστά ελληνικά έτσι κι αλλιώς. Για έξυπνες ατάκες ούτε λόγος βέβαια.

Όλοι μιλάνε σαν τον Τόκο (τον θυμάστε ;) , μόνο που με τον Τόκο γελούσαμε και καμια φορά.

picture.php


Στη συγκεκριμένη σκηνή η Βίκυ διακιολογεί την Πόπη: "κορίτσια της ηλικίας μας πεθυμάνε τη συντροφιά του άντρα".

Θέλετε και υπότιτλους;

Επίσης μιλάει στην κάμερα, προδίδοντας τη θεατρική φύση του "σεναρίου". Πράγματι παίχτηκε στο θέατρο Μπρόντγουαίη το 2004!.. Λυπάμαι τους καημένους τους θεατές...

picture.php


Ο σκηνοθέτης από δίπλα καταγράφει τα πάντα...

picture.php


picture.php


Ο Άκης Φλωρεντής βρήκε τη λύση... (και είναι αρκετά καλός κωμικός)

picture.php


picture.php


Κι έτσι απλά η ιστορία τελειώνει!...

Τώρα η ταινία γίνεται κάτι σαν ντοκυμαντέρ,σαν ρηάλιτυ, θα σας γελάσω.

Στον πάνω όροφο ο συνθέτης προβάρει το νέο του καψουροτράγουδο.

Οι διάλογοι, που μοιάζουν σαν να μεταφράστηκαν στο google translate, είναι ε-με-τι-κοί, και δεν βγάζουν κανένα απολύτως νόημα πχ

"-Πως τα πήγες; -Εμ πως να τα περνάω;"

"το θέμα φλέγει"

"επιτροπή ανθρωπίνων δικαιωμάτων"

"Α!..έχει να γίνει μεγάλη πλάκα"

"πάρε τον έναν και χτύπα τον ΣΤΟΝ άλλον"

"..της Αθήνας της ξενύχτισσας, της μποέμισσας, της...ΌΜΟΡΦΗΣ!!!"

picture.php


Στο άσχετο, η βεντέτα τραγουδιάρα Νταίζη, έρχεται για πρόβα. Αυτό, τίποτ'άλλο.

picture.php


Στο ακόμα πιό άσχετο, ο Άκης Φλωρεντής αγοράζει μιά κιθάρα.

picture.php


Στο εντελώς ακόμα πιό άσχετο, μας πετάνε έναν νέο χαρακτηρα, τον στιχουργό Σόλωνα.

Μιλάει για μπιφτέκια, και αυτό. Τίποτα άλλο.

picture.php


Το μόνο όμορφο στιγμιότυπο:

picture.php
 
Έχει περισσέψει λίγο φίλμ ακόμα στην κάμερα, και, αφού φτάσαμε ως εδώ, γιατί να μην γνωρίσουμε άλλον ένα χαρακτήρα;

Είναι ο ξάδερφος του Σφακιανού βλάκα, ο Μίμης Κατσοράκης, το πρώτο όνομα στη νυχτερινή Αθήνα!..Ουάου!..

Ο Μανωλιός του ζητάει να τον μπασει στα κόλπα.

picture.php


Πηγαίνουν σ'ένα μπαρ που παίζει Iron Maiden(?) (το μπαρ του θεάτρου Μπρόντγουαίη στην πραγματικότητα!) και ζητάει από τον γέρο-ξάδερφό του να του γνωρίσει τις κοπελες στο διπλανό τραπέζι.

Μεσολαβούν τα κονέ (Τζίμμυ το γκαρσόνι) και η γνωριμία επιτυγχάνεται.

picture.php


picture.php


Στη συνέχεια εμφανίζεται ο Τζον Λόκ και τους φωνάζει να μετακινήσουν το νησί.

picture.php


Οκ, το τελευταίο ήταν αστείο δικό μου.

Έχουν μείνει δυο λεπτά φιλμ ακόμα, οπότε ας βάλουμε τον σκηνοθέτη με το καπέλο να κάνει πλάκα στο Μανωλιό για τα γκομενικά του, και, τι διάολο, ας πάρουμε συνέντευξη και το γέρο.

"Τα έχω κάνει όλα,εκτός από ναρκωτικά και ο-μο-φυλο-φι-λί-α" εξομολογείται περήφανα στην δημοσιογράφα, και το έπος κλείνει με όλη την τρελοπαρέα να γλεντάει στο τραπέζι και τον Μανωλιό να χουφτώνει όποια βρίσκει μπροστά του.

Επιτέλους, στην Αθήνα βρήκε το νόημα της ζωής κι εμείς οι θεατές....νομίζω Κάθαρση το λένε;

picture.php


picture.php


picture.php
 
Επίλογος.

Είναι πολύ αργά για μένα, αλλά εσείς προλαβαίνετε να σωθείτε αποφεύγοντας οποιαδήποτε επαφή μ'αυτό το ανοσιούργημα.

Βέβαια, αν έχετε 75 λεπτά για πέταμα, θέλετε να νιώσετε το μυαλό σας να γίνεται πουρές, και η εμπειρία του να ανεβαίνεις

αμμόλοφο με σαγιονάρες ήταν πάντα το κρυφό σας απωθημένο, έ τότε, δεν έχετε παρά

να μπείτε στο leonfilm.gr και να παραγγείλετε το dvd.

screens, subs, photo editing by me ;)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το THANKS φίλε , ΜΟΝΟ για το editing by u

:D
 
Ελληνικό video και στα τέλη της δεκαετίας του 90 , η leon -films μας εκπλήσει ευχάριστα!

Και γω που νόμιζα οτι το ελληνικο video τελιοσε κάπου στα 1992-93 είπε το οριστικό αντίο.

Οτι και να λέτε για την ταινια , για μένα θα είναι ενα αριστουργημα , μια κενοτομία ,και δεν με ενδιαφέρει τι ανταπόκριση θα έχει! Μια κενοτομια για τα τέλη των 90s.

Δεν θα πιστευα τη χρονολογία του copy-right ,εάν δεν έβλεπα σε προχωρημένη ηλικία τον Μίμη Θειόπουλο.
 
video80 είπε:
Ελληνικό video και στα τέλη της δεκαετίας του 90 , η leon -films μας εκπλήσει ευχάριστα!Και γω που νόμιζα οτι το ελληνικο video τελιοσε κάπου στα 1992-93 είπε το οριστικό αντίο.

Οτι και να λέτε για την ταινια , για μένα θα είναι ενα αριστουργημα , μια κενοτομία ,και δεν με ενδιαφέρει τι ανταπόκριση θα έχει! Μια κενοτομια για τα τέλη των 90s.

Δεν θα πιστευα τη χρονολογία του copy-right ,εάν δεν έβλεπα σε προχωρημένη ηλικία τον Μίμη Θειόπουλο.
Χμμ...δε μοιάζει να είναι του ΄99.

Τα χτενίσματα, οι ενδυμασίες, οι φάτσες, η έλλειψη κινητών τηλεφώνων και υπολογιστών :cool: (που θα αλλάζαν εντελώς και την πλοκή), και το γεγονός ότι ο Άκης Φλωρεντής τραγουδάει το "φταίει ο έρωτας" της Άντζελας Δημητρίου, μας λένε πως η ταινία γυριστηκε γύρω στο 1993.
 
Άλλο το copyright και άλλο το πότε γυρίστηκε η ταινία.

Και εγώ το θεωρώ απίθανο να γυρίστηκε το 1999.

Πάντως την ταινία την έχω δει στην τηλεόραση και αν και όντως

είναι "σούπα ανάκατη" έχει ορισμένς πολύ καυτές θυληκές παρουσίες.
 
Λοιπόν παιδιά , πρεπει όντος να είναι το 1999 και αυτο γιατί πρόσεξα μια κοπέλα (ανερχόμενη τότε ηθοποιο) μαζί με το Χρήστο Σαββα ,οπού λιγα χρόνια αργότερα έπεξαν στην τηλεοραση με τη Σοφία Αλιμπέρτη στο '' Ιδιαιτέρα για κλαμματα''.Ετσι το χω συνδέσει! Και το γεγονος οτι ο Μιμης Θειοπουλος πέζει σε προχωριμενη ηλικια στη ταινια!

Μπορεί και να κανω λάθος όμως!

Τώρα εαν τραγουδουσε ο Φλορεντής το " Φτέει ο έρωτας '' αυτο δε μου λεει κάτι ,το λέμε ακομα και σήμερα.

Εία πριν απο μερικούς μήνες στην τηλεώραση και αλλη μια ταινια της leon-films η οποια εγραφε copy-right 1996. Είταν αλληθοφανές ,γιατί ειδα τους ηθοποιους ελαφρός μεγαλητερους (ηθοποιούς απο ελληνικό video) αλλα και άλλους ηθοποιούς που μονο πολούσαν το ενδιαφέρον εκείνη την περιοδο
 
φίλε μου έχεις κάνει το απόλυτο φώτο-review, μπράβο σου!!!
 
Ίσως να γυρίστηκε το 1993 και να έμεινε στο ράφι ακυκλοφόρητη και μισοολοκληρωμένη, και μετά το 1999 να πήραν ότι είχαν, να κόλλησαν τους τίτλους τέλους και να το έβγαλαν σε dvd χωρίς να προλάβει να βγει βιντεοκασέτα...

Γι' αυτό και κόβεται απότομα και ίσως γι' αυτό να μην έχει συνέχεια και νόημα, να μονταρίστηκε το '99...
 
audiodee είπε:
Ίσως να γυρίστηκε το 1993 και να έμεινε στο ράφι ακυκλοφόρητη και μισοολοκληρωμένη, και μετά το 1999 να πήραν ότι είχαν, να κόλλησαν τους τίτλους τέλους και να το έβγαλαν σε dvd χωρίς να προλάβει να βγει βιντεοκασέτα...Γι' αυτό και κόβεται απότομα και ίσως γι' αυτό να μην έχει συνέχεια και νόημα, να μονταρίστηκε το '99...
Είχα ρωτήσει τον κ. Λεοντσίνη σχετικά και μου απάντησε πως όντως, είχε πάντα ταινίες για καβάτζα, σε περίπτωση που κάποιο μήνα δεν είχε κάτι καινούργιο να δώσει στα βίντεοκλάμπ.

Άν κατάλαβα καλά, έδινε μία ταινία κάθε μήνα.

Τον ρώτησα άν έχει μείνει τίποτα στο ράφι που να μην έχει δει ποτέ κανείς και απάντησε πως όλα μα όλα κυκλοφορούν σε dvd, οπότε το ΄99 είναι μάλλον η χρονιά που μόνταρε/ψηφιοποίησε την συγκεκριμένη ταινία.
 
Ετσι είναι.

Σημερα είμουν στην Leon films και ο ήδιος ο κ.Λεοντσίνης μου είπε οτι η τελευτέα βιντεπαραγωγή του είταν το 1992 , επίσεις μου πε οτι έδωσε ΔΩΡΕΑΝ σε παλιατζήδες 20 συσκευες video.(αυτο δεν είναι και τόσο ευχαριστο).

Θυασότης του VHS δεν ειναι ο κ.Λεοντσίνης όπως αποδειχτικε.Ο λογος είναι οτι (οπος μου ειπε ο ίδιος) εκλεπουν οι συσκευες video στην αγορα ,και αν χαλασει καποιο video μετα καταντα άχρηστο το VHS.Εν μέρη σωστο ,anyway δεν θέλω να διαφονίσω με τον κ.Λεοντσίνη,είναι ένας πολυ ευχαριστος άνθρωπος.
 
Είδα την ταινια σημερα. Οφείλω να πώ οτι είταν κατότερη των προσδοκειών ,δυστιχώς!

Εγώ απλα θα την χαρακτήριζα (και την εποχή οπου γιρίστικε) αρτιριοσκλήρινση του Ελληνικού video. Είχε χαθει το μεράκι που υπίρχε στα 80ς ,επομενο γιατί οι ηθοποιοι είταν αλλοι. Και καποιοι απο αυτους τις εποχης της videoκασσέτας απλά κάναν '' αγγαρεία''
 
Τη συγκεκριμενη ταινια ετυχε να τη βρω σε dvd πριν λιγους μηνες στο Μοναστηράκι και εκατσα χθες να τη παρακολουθήσω, ενω μεχρι τη μέση του εργου υπαρχει μια συνοχή στο σενάριο, απο κει κι επειτα ξεκινα μια ακατανόητη αλλαγή στη πλοκή που αφήνει παρα πολλα ερωτηματικά και η ταινία τελειώνει απότομα χωρις να μαθαίνουμε τι απέγιναν τελικά οι 2 πρωταγωνίστριες της ταινίας..
Προσωπικά η εν λόγω ταινία μου εδωσε κι εμένα την εντύπωση πως δε γυρίστηκε ολόκληρη αλλα την είχαν παρατήσει για αρκετό καιρο ημιτελή και αργότερα την ολοκλήρωσαν με επιπλέον πλάνα τα οποία δεν συνάδουν με το αρχικό σενάριο και το ολο πράγμα φαντάζει καπως αλλόκοτο και μπερδεμένο..
Εικάζω κι εγω οτι πρέπει να γυρίστηκε γυρω στο 1993 οπως πολυ σωστά αναγράφεται και σε προηγούμενο πόστ, κρίνοντας κυρίως απο το "Φταίει ο έρωτας" που τραγουδά ο 'Ακης Φλωρεντής σε μια σκηνή του εργου, τραγούδι το οποιο κυκλοφόρησε την ιδια χρονιά.
 
Την μια ηθοποιό (Μαρία Δρακοπούλου) την είδα κατά τύχη σήμερα σε ένα επεισόδιο Οικογενειακές Ιστορίες (τίτλος επεισοδίου "Μάνατζερ"). Νομίζω πως είχε παίξει σε κάποιες σειρές στα 90ς και έπειτα. Η άλλη ηθοποιός (Βούλα Κώστα) κάνει φωνές σε μεταγλωττισμένα και με επιτυχία. Σε πολλά σήριαλ δεν την έχω δεί αλλά διάβασα πως είναι μητέρα του νεαρού ηθοποιού Πάνου Κλάδη που κάνει τον Φλωρή στο "Κάνε ότι κοιμάσαι".
 
Πίσω
Μπλουζα