Κουίζ : Βίος και πολιτεία του σκρουτζ μακ ντακ

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
60
Τον Βίο και πολιτεία του σκρούτζ μακ ντακ όλοι όσοι ασχολείστε με το «άθλημα» θα τον ξέρετε,πόσοι όμως έχετε κάνει τη διπλωματική σας σε αυτόν ;

Ένα κουίζ λοιπόν για να το μάθουμε!

1) Πως λέγεται ο πατέρας του Σκρούτζ ;

2) Ποίον συναντάει για πρώτη φορά στη Νότια Αφρική ;

3) Ποίον πρόεδρο των ΗΠΑ συναντάει δύο φορές κατά τη διάρκεια των περιπετειών του ;

4) Που μένει (σε ποία πόλη) ο Σκρούτζ και η οικογένειά του,κατά τη διάρκεια των παιδικών του χρόνων ;

5) Τί είδους ζώο ήταν το «τέρας» που έδιωξε τους Μακ Ντακ από τη γη τους ;

6) Γιατί ο Σκρουτζ αναγκάστηκε να βάλει γυαλιά ;

7) Τί αγόρασε από τον τελευταίο τσάρο της Ρωσίας,Νικόλαο Βʼ ; τί άλλο ήθελε να πάρει ;

8) Τί κάνει για να σταματήσει τον Μόργκαν Μουργόλυκο όταν του κλέβει τη τυχερή δεκάρα ;

9) Γιατί ο Μπόμπυ το ζόμπι κυνηγάει τον Σκρούτζ ;

10) Τί φόβιζε τους χρυσοθήρες και δεν πλησίαζαν στη κοιλάδα της αγωνίας ;

11) Πως αποκαλεί τον Σκρουτζ ο σαμάνος που συναντάει στην Αυστραλία ;

12) Στους αγώνες παραδοσιακών Σκωτσέζικων αθλημάτων,ποίο είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο παίρνει βαθμούς; για ποίο λόγο; σε ποίο άλλο άθλημα θα έπρεπε να είχε πάρει βαθμούς ;

13) Πως αποκαλύπτεται ότι απόκτησε ένα σημαντικό κομμάτι της περιουσίας του ο Ρόμπαξ ;

14) Ο Σκρουτζ,πότε και πως απόκτησε τα χαρακτηριστικά ρούχα του ;

15) Πώς λέγονται τα παιδιά της Ελβίρας/Γιαγιάς Ντακ ;

16) Κατα τη διάρκεια του πρώτου ταξιδιού του Σκρουτζ στην άγρια δύση ποίο αντικείμενο που εμφανίζεται και άλλες φορές στο μέλλον βλέπουμε για πρώτη,από χρονολογική άποψη,φορά ;

17) Ποίος πρόγονος του Σκρουτζ σφράγισε τα μπουντρούμια του κάστρου των Μακ Ντακ ;

18) Πως κατάφερε να τιθασεύσει τη Μακελάρισσα/Βολκάνα (το άλογο,όχι την αδελφή του :D ) ;

θα προστεθούν και άλλες ερωτήσεις αργότερα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως ενα πολυ καλο θεμα αν και για πολυ ψαγμενους!Εγω μπορω να απαντησω μονο στο 13 με βαση μια ιστορια που εχω διαβασει.Ενα κοματι της περιουσιας του ο ρομπαξ την κερδισε μετα απο ενα στοιχημα σε αγωνα γκολφ με τον Σκρουτζπου εχασε την μιση του περιουσια(αν θυμαμαι καλα)
 
thouvou21 είπε:
Οντως ενα πολυ καλο θεμα αν και για πολυ ψαγμενους!Εγω μπορω να απαντησω μονο στο 13 με βαση μια ιστορια που εχω διαβασει.Ενα κοματι της περιουσιας του ο ρομπαξ την κερδισε μετα απο ενα στοιχημα σε αγωνα γκολφ με τον Σκρουτζπου εχασε την μιση του περιουσια(αν θυμαμαι καλα)
έχεις δίκιο σε αυτό αλλά δεν εννοώ αυτό το κομμάτι της περιουσίας του :D .υπάρχει ένα τμήμα που,από ότι φαίνεται τουλάχιστον από αυτό το έργο,το απόκτησε με διαφορετικό τρόπο.

υπ'όψιν,οι ερωτήσεις είναι κλιμακωτής δυσκολίας :)

μην φοβάστε να απαντήσετε! και λάθος να είναι δεν πειράζει ;)
 
Ειναι για τους λιγους λιγο νεωτερους που την εχουν διαβασει την σειρα,μακαρι να ειχε βγει παλιοτερα να την ειχα διαβασει και εγω,θελω να τις δω τις απαντησεις.


Thannks για το effort.
 
Aardvark είπε:
Ειναι για τους λιγο λιγους νεωτερους που την εχουν διαβασει την σειρα,μακαρι να ειχε βγει παλιοτερα να την ειχα διαβασει και εγω,θελω να τις δω τις απαντησεις.
Thannks για το effort.
μπορείς να τη διαβάσεις τώρα (αν δεν κάνω λάθος ο τόμος υπάρχει ακόμα σε κυκλοφορία),πραγματικά αξίζει.

από ότι φαίνεται μάλλον θα χρειαστεί να απαντήσω εγώ τις ερωτήσεις μου στο τέλος :D
 
Πριν από μερικά χρόνια, είχε πέσει στα χέρια μου και το είχα ξεφυλλίσει!

Λοιπόν, κάτσε να δω τι θυμάμαι!

1) Φέργκιουσον (ή Φέργκους?) Μακ Ντακ

2) Μάλλον τον Χρυσοκούκη, αλλά δεν είμαι σίγουρη....! :(

3) Ρούζβελτ?

4) Γλασκώβη νομίζω. Πάντως κάπου στη Σκωτία (είμαι και αγεωγράφητη :p )

15) Δάφνη, Μπαρούτης & Ευγένιος Ντακ (και πάλι, δεν είμαι σίγουρη!)

Τα υπόλοιπα, αν πάθω καμιά έκλαμψη!... :D
 
D@redevil είπε:
Πριν από μερικά χρόνια, είχε πέσει στα χέρια μου και το είχα ξεφυλλίσει!
Λοιπόν, κάτσε να δω τι θυμάμαι!

1) Φέργκιουσον (ή Φέργκους?) Μακ Ντακ

2) Μάλλον τον Χρυσοκούκη, αλλά δεν είμαι σίγουρη....! :(

3) Ρούζβελτ?

4) Γλασκώβη νομίζω. Πάντως κάπου στη Σκωτία (είμαι και αγεωγράφητη :p )

15) Δάφνη, Μπαρούτης & Ευγένιος Ντακ (και πάλι, δεν είμαι σίγουρη!)

Τα υπόλοιπα, αν πάθω καμιά έκλαμψη!... :D
Σωστά όλα :) (Φέργκους,όχι Φέργκιουσον)
 
krem13 είπε:
Σωστά όλα :) (Φέργκους,όχι Φέργκιουσον)
Κουράγιο - υπολείπονται άλλα 13! :)

Είμαι απαράδεκτη - να έχει 4-5 χρόνια που είχε πέσει στα χέρια μου και το είχα διαβάσει? Τίποτα δε θυμάμαι! Ψάχνω να βρω το φίλο μου, να μου το ξαναδανείσει -πριν τελειώσει το quiz ελπίζω! :p
 
λοιπόν,αποφάσισα να βοηθήσω λίγο γιατί δεν βλέπω να ολοκληρώνεται ποτέ :D :p !

5) οι εχθροί των ΜακΝτακ ονομάζονταν Φίσκερβιλ (σας θυμίζει κάποιο άλλο όνομα αυτή η κατάληξη; ) για σκεφτείτε λοιπόν τι ζώο μπορεί να είναι.

6) ο λόγος που έβαλε γυαλιά έχει σχέση με το σημείο που λειτούργησε ως χρυσοθήρας.

7) αγόρασε μια ποσότητα από κάτι πολύ γνωστό (και πανάκριβο) που δημιουργήθηκε εκεί λίγο πριν την επανάσταση.

9) ποία ήταν η μοναδική κατακριτέα πράξη που έκανε στη ζωή του;

10) κάτι που βρίσκεται αρκετά συχνά θαμμένο σε παγωμένες εκτάσεις του βορρά και υπήρξε μέχρι σχετικά πρόσφατα.

16) ένα αντικείμενο που αργότερα το ανακαλύπτουν σε ένα ταξίδι ο Ντόναλντ με τα ανίψια του.
 
Πίσω
Μπλουζα